Diş hekimliğinde antibiyotik kullanımı!
Mersin Sondakika

Diş hekimliğinde antibiyotik kullanımı!

Diş Hekimi Sevcan Yavuz, diş hekimliğinde antibiyotik kullanımının, çeşitli durumlara bağlı olarak değişebileceğini söyledi.
Bu haber 2024-05-02 13:40:40 eklenmiş

 

Diş hekimliğinde antibiyotik kullanımı!

 

Diş Hekimi Sevcan Yavuz, diş hekimliğinde antibiyotik kullanımının, çeşitli durumlara bağlı olarak değişebileceğini söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Yavuz, “Antibiyotikler, diş eti hastalıkları, diş apsesi, diş çekimi sonrası enfeksiyonlar gibi durumlarda enfeksiyonun kontrol altına alınması veya tedavi edilmesi için kullanılabilir. Ancak, antibiyotiklerin gereksiz kullanımı antibiyotik direncine yol açabilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir” dedi.

 Diş Hekimi Sevcan Yavuz, “Diş hekiminizin önerilerine ve reçete talimatlarına dikkat etmek önemlidir” dedi.

 Yavuz, “Genellikle, antibiyotikler sadece belirli enfeksiyonlar için belirli bir süre kullanılmalıdır ve reçete edilen dozaj ve kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Ayrıca, diş hekiminizin önerdiği ağız hijyeni uygulamalarını da takip etmek enfeksiyon riskini azaltabilir” diye konuştu.

HAMİLELERDE DİŞE MÜDAHALE

Hamilelik döneminde diş hekimliği müdahaleleri genellikle güvenli olabilir, ancak herhangi bir prosedürü planlamadan önce diş hekiminizle konuşmanız önemlidir. Hamilelik sırasında ağız sağlığı önemlidir çünkü hormonal değişiklikler diş eti hastalıklarının riskini artırabilir ve bu da diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.Diş hekimliği müdahaleleri genellikle hamilelik sırasında yapılabilecek güvenli prosedürler arasındadır. Ancak, hamilelik döneminde bazı prosedürlerin ertelenmesi önerilebilir. Örneğin, hamilelik sırasında rutin diş röntgenleri genellikle ertelenir veya sınırlı olabilir, ancak acil durumlarda yapılmaları gerekebilir.Diş hekiminiz, hamilelik sırasında güvenli ve etkili tedavi seçenekleri konusunda size rehberlik edebilir. Ayrıca, hamilelik sırasında diş sağlığını korumak için düzenli olarak diş temizliği yapmak ve diş eti hastalıklarını önlemek için iyi ağız hijyeni uygulamak da önemlidir” seklinde konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder