Elektronik sigara kullanımı ortaokul çağına kadar düştü
Mersin Sondakika

Elektronik sigara kullanımı ortaokul çağına kadar düştü

Elektronik sigaraların görünüşü ve tasarımı bakımından özellikle öğrencileri hedeflediğini belirten uzmanlar, bu sigaraların amacının bağımlılık yaratmak olduğuna dikkat çektiler.
Bu haber 2023-11-08 16:42:49 eklenmiş

 

Elektronik sigara kullanımı ortaokul çağına kadar düştü

 

Elektronik sigaraların görünüşü ve tasarımı bakımından özellikle öğrencileri hedeflediğini belirten uzmanlar,  bu sigaraların amacının bağımlılık yaratmak olduğuna dikkat çektiler.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

 Araştırmalara göre puff kullanımının ortaokul çağındaki öğrencilere kadar düştüğü bilgisini veren Uzman Klinik Psikolog Aybeniz Urhan, en önemli başlama nedenlerinin arkadaşların teşvikleri ve özendirmeleri olduğunu vurguladı.

Çocuklarda e-sigara bağımlılığına engel olmak için doğru iletişimin önemli olduğunun altını çizen Uzman Klinik Psikolog Aybeniz Urhan, cezaların ve sert tepkilerin ergenlerin üzerinde ters etkilere neden olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Urhan, gençler arasında hızla yaygınlaşan hatta ortaokul çağı çocuklarının bile kullanmaya başladığı elektronik sigaralara başlama nedenleri ve bağımlılığı önleme hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Görünüşü ve tasarımı bakımından özellikle öğrencileri hedef alan tek kullanımlık elektronik sigaralara gençlerin yönelimi hakkında değerlendirmede bulunan Urhan, “Diğer bir adıyla gençlerin dilinde puff olarak bilinen bu sigaraların amacı tıpkı sigara gibi bağımlılık yaratmak. Yaptığımız araştırmalar puff kullanımının ortaokul çağındaki öğrencilere kadar düştüğünü gösteriyor. Kullanımının sigaradan çok daha rahat olması, sigara içilme yasağı olan alanlarda rahatça kullanılması da kullanımını arttıran nedenler arasında” dedi.  

EN ÖNEMLİ BAŞLAMA NEDENİ ARKADAŞ TEŞVİĞİ

Elektronik sigaraya başlama nedenleri arasında arkadaşların birbirlerine karşı olan teşvikleri ve birbirlerini özendirmelerinin başta geldiğine dikkat çeken Urhan, “Bunun yanı sıra puffların hoş kokulu farklı aromaları ve farklı tatları bulunuyor. Gençler bunları merak edip deniyorlar. Böylece sosyal çevrelerinde, gündemlerinde konuşulacak konu olarak bu deneyimleri oluyor. Bu durum da tercih etme nedenlerinin başında geliyor” diye konuştu.

Bunların dışında da anne babaların hoş kokularından dolayı sigara olmadığını düşündükleri için küçük yaş gruplarında da başlangıç görüldüğünü ifade eden Urhan, kolay ulaşımının olması, tekel gibi yerlerde bulunmasının da elektronik sigara kullanımını artırdığının altını çizdi.

 


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder