Yenişehir Belediyesi geleceğin bilim insanlarını buluşturdu
Mersin Sondakika

Yenişehir Belediyesi geleceğin bilim insanlarını buluşturdu

Yenişehir Belediyesi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen, 12 ilden lise ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı LEGO turnuvası sona erdi.
Bu haber 2024-02-13 14:17:01 eklenmiş

 

Yenişehir Belediyesi geleceğin bilim insanlarını buluşturdu

 

Yenişehir Belediyesi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen,  12 ilden lise ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı LEGO turnuvası sona erdi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Bilim kahramanları yaratıcı tasarımları ve özgün projeleriyle Yenişehir’de yarıştı.  Yenişehir Belediyesi destekleriyle düzenlenen turnuvada takımlar LEGO'nun eğlenceli dünyasında inovasyon ve problem çözme becerilerini sergiledi. Çocuklara seslenen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Atatürk’ün izinden, bilimin rehberliğinden ayrılmayın.” dedi.

FIRST LEGO League Challenge MASTERPIECE 20. Sezon Mersin Yerel Turnuvaları Yenişehir’de düzenlendi.   Yenişehir Belediyesi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen turnuvaya Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa ve Mersin’den öğrenciler projeleriyle katıldı.  Çocuk ve gençlerin 21. yüzyıl becerilerine sahip, üretken ve duyarlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla gerçekleşen turnuvada dereceye giren takımlara kupa ve madalyalarını aldı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de turnuvada çocuklarla buluştu, projelerini inceledi.

ROBOT YARIŞLARI HAYRAN BIRAKTI

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılan turnuvada her takımın kendi performansını sergilediği ve sezonun görev modellerini programladıkları robotları ile yarıştı. Robot maçları izleyenleri hayran bıraktı. Takımlar, sezon boyunca geliştirdikleri, uzmanlarla görüşerek, bir bilim insanı gibi çalışmalar yürüterek hazırladıkları projelerini sundu. Tespit ettikleri sorunu, yenilikçi çözümlerini, bilgi kaynaklarını, sorun analizlerini, mevcut çözümleri nasıl analiz ettiklerini, fikirlerini yenilikçi yapan özellikleri, projenin uygulanması ile ilgili plan ve analizlerini jüri ile paylaştı. Turnuvada; Şampiyonluk Ödülü, Robot Performans Ödülü, Robot Tasarım Ödülü, Yenilikçi Proje Ödülü ve Öz Değerler Ödülü sahiplerini buldu.

“ATATÜRK’ÜN İZİNDEN, BİLİMİN REHBERLİĞİNDEN AYRILMAYIN.”

Ödül töreninde konuşan ve çocuklara seslenerek “Atatürk’ün izinden, bilimin rehberliğinden ayrılmayın.” diyen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi olarak Bilim Kahramanları Derneği ile birlikte bu turnuvaların ikincisini düzenledik. Çok sayıda gönüllümüz var. Çocuklarımız ilgi gösteriyor ve her biri çok başarılı. Çok mutluyuz, bilimi yaşamın her alanına yansıtmak gerekiyor. Atatürk’ün izinden, bilimin rehberliğinden ayrılmayın. Çok güzel bir dünyayı sizler oluşturacaksınız.  Geleceği bilim ve bir de sevgi kurtaracak. Biz daima yanınızda olacağız.” şeklinde konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer EĞİTİM haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder