Tozlu’dan lastik uyarısı!
Mersin Sondakika

Tozlu’dan lastik uyarısı!

Las-Par Lastiğin sahibi Mesut Tozlu, ölümlü kazaların çoğunun kalitesiz lastiklerden kaynaklandığını söyledi.
Bu haber 2023-10-19 16:13:44 eklenmiş

 

Tozlu’dan lastik uyarısı!

 

Las-Par Lastiğin sahibi Mesut Tozlu, ölümlü kazaların çoğunun kalitesiz lastiklerden kaynaklandığını söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Mersin’de uzun yıllardır lastik bayiliği yapan Tozlu, "Kaliteli bir lastik yakıt tasarrufu, konfor ve can güvenliğini sağlıyor" dedi.

Las-Par Lastiğin sahibi Mesut Tozlu, bir araç için önemli parçalardan biri olan lastiğin, otomobilin tüm yükünü temel sistemini taşısa da, lastiklerin yük dağılımında önemli rol oynadığını söyledi.

Tozlu, “ Lastik değişiminde doğru seçilmeyen lastikler, aracın istenildiği gibi taşınılmamasına ve ölümlü veya yaralanmalı kazaların ortaya çıkmasına davetiye çıkartıyor” dedi.

“LASTİK, ARACIN EN ÖNEMLİ PARÇASIDIR”

Tozlu, “Lastiğin araçtaki önemi çok fazladır. Aracı yola bağlayan tek şey lastiktir. Lastiğin kaliteli olması gerekir ki yolu iyi tutsun. Birinci sınıf lastikler kullanımı dışında kesinlikle önermiyoruz. Kaliteli bir lastik yakıt tasarrufu, konfor ve can güvenliğini sağlıyor. Araç sürerken bizi hayata bağlayan tek şey lastiktir. Lastik iyi olmadı mı kaza yapılmasına sebep olur ve öldürebilir. Ama bir motor arızası insanı sadece yolda bırakır” diye konuştu.

“LASTİK, 50 BİN KİLOMETREDE BİR DEĞİŞMELİ”

Lastik değişiminden sonra rot balans ayarının da muhakkak yapılması gerektiğine vurgu yapan Tozlu“İyi bir lastiğin ömrü 50 bin kilometredir. Lastik üreticileri de 50 bin kilometrede değişim gerçekleştirilmesi yönünde açıklıyor. Bunun yanında lastik değişimi yapıldıktan sonra mutlaka balans ayarının yapılması lazım. Balans ayarı merkez kaç kuvvetini dengeliyor. Aslında her 10 bin kilometrede balans ayarının yapılması gerekiyor. Tabii ki rot ayarını da unutmamalıyız. Çünkü lastik aşındıkça rot balans ayarı bozuluyor. Bu ayarlar bozulunca da lastiğin aracı savurması artıyor ve lastiğin yere teması azalıyor” şeklinde konuştu.

“ÇIKMA LASTİKLER İNSAN ÖLDÜRÜYOR”

Çıkma lastik kullananlara uyarı yapan  Tozlu, “Çıkma lastiklerin alınmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Adı üstünde çıkan lastik. Çıkma lastik ömrünü tamamlamamışsa sürücü niye o lastiği çıkarsın? O lastikler bana göre tamamen insan öldürüyor. Aracınızı mutlaka TSE belgesi olan yerlere götürün” dedi.

 


ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder