Yoğa bizi kötülüklerden uzaklaştırıyor
Mersin Sondakika

Yoğa bizi kötülüklerden uzaklaştırıyor

Yoğa eğitmeni Hilal Ekin, Yoğa’nın her zaman insana pozitif düşünce aktardığını ve kötü düşüncelerden uzaklaştırdığını söyledi.
Bu haber 2023-08-29 14:39:31 eklenmiş

 

Yoğa bizi kötülüklerden uzaklaştırıyor

 

Yoğa eğitmeni Hilal Ekin, Yoğa’nın her zaman insana pozitif düşünce aktardığını ve kötü düşüncelerden uzaklaştırdığını söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Ekin, “Yama ve Niyama dediğimiz Yogik öğretiler, yoga matının dışında, günlük hayatımızda da bize yol gösterecek bu yazılı kaynaklar, bana göre eşsiz bir hazine” dedi.

Yoğa eğitmeni Hilal Ekin, yoğa öğretisinin insanı her zaman başarıya götüreceğine inandığını söyledi.

Ekin, “Yoğa’da bir çok konu var. Bunların başında Ahimsa geliyor. Ahimsa’nın  anlamı, başta kendimiz olmak üzere, hiçbir canlıya zarar vermemektir. Düşüncelerimizde, konuşmalarımızda ve davranışlarımızda her türlü şiddet ve olumsuzluklardan kaçınmaktır. Hayattaki geçiş dönemlerinde, değişim dönüşüm süreçlerinde, yoga ve derin düşünme ve Ahimsa bize yol gösterir. Karanlık taraflarımızla yüzleşmemizi sağlar, aynı zamanda da içsel gerçeğimizle buluşup, her şeyden önce Ahimsa’yı uygulayarak, kendimizi tamamıyla kabul edip şartsız koşulsuz sevmemizi tekrar tekrar hatırlatır” dedi.

“HAYATTA SEVGİ VE MUTLULUK KADAR OLUMSUZLUKLARDA VAR”

Öğütlerle ilgili de görüşlerini açıklayan Ekin, “Kabul etmek gerek ki, hayatta güzellikler, sevgi ve mutluluk olduğu kadar, olumsuzluklar, korkular ve acılar da var. Acı çekmenin ne olduğunu bil, gerekirse ve tek yol buysa ateşlerden bile geçmeye hazır ol, ama oralarda çok da uzun süre kalmamaya çalış. Kendini yargılama. Kendini cezalandırma. Kendinden utanma. Kendine acıma. Bunların hepsi kendine uyguladığın şiddet ve zarar kapsamına girer. Şiddetsizlik, dürüst bir şefkat duygusu ve gerçek sevgi demektir. Acı, nefret, şiddet gibi duyguları tepki vermeden sadece gözlemleyebilmek, onları hayatından çıkarmana yardımcı olacaktır. Böylece yeniliklere de kapı açılır. Sürekli ne yapman veya nasıl olman gerekliliğiyle ilgili beklentileri düşünmekten vazgeç. Olumsuzluklara tutunmak ihtiyacından kurtul. Ahimsa, olumsuz duygularla hareket etmemeyi ve bu duyguları olumluya dönüştürebilmeyi öğretir. Stresin ve olumsuz enerjilerin sana ve sağlığına zarar vermesine izin verme. Ahimsa, bedensel, zihinsel ve duygusal katmanlarda limitlerini keşfetmeni sağlar. Bilinç seviyeni ve farkındalığını arttırırken, kendine şefkat ve saygı göstermeyi ihmal etme. Ahimsa’yı günlük hayatında uygulayabilir, diyetinde (örneğin, et yememek) ve ilişkilerinde kullanabilirsin. Asana çalışman sırasında egonu beslemek için kendini zorlayıp, sakatlanacak kadar ileri gitmen, sadece sana zarar verecektir. Şiddetsizlik esaslı bir yoga çalışması, bunu hayatına da yansıtmana yardımcı olur” diye konuştu..

 


ETİKETLER :
Diğer EĞİTİM haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder