"Deliçay'da canlı yaşamı büyük tehdit altında"
Mersin Sondakika

"Deliçay'da canlı yaşamı büyük tehdit altında"

Deliçay Deresi üzerinde kurulu krom maden ocağının atıkları geçen yıl yaşanan çevre faciasının ardından çevreye saçılmasına rağmen henüz hiçbir önlem alınmadan olduğu gibi duruyor.
Bu haber 2023-08-09 15:41:54 eklenmiş

 

"Deliçay'da canlı yaşamı büyük tehdit altında"

 

Deliçay Deresi üzerinde kurulu krom maden ocağının atıkları geçen yıl yaşanan çevre faciasının ardından çevreye saçılmasına rağmen henüz hiçbir önlem alınmadan olduğu gibi duruyor.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

 Facianın yaşandığı bölgede incelemede bulunan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, atıklar yüzünden canlı yaşamının büyük bir tehdit altında olduğunu belirterek yetkilileri bir an önce göreve davet etti.  Şahinpınarı Mahalle Muhtarı Ferhat Turan ise, suya karışan zehirli atıklar yüzünden deredeki canlı yaşamın yok olduğuna dikkat çekti.

Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Musalı-Darısekisi-Şahinpınarı mevkiindeki Deliçay Deresi üzerinde kurulu MMK Madenciliğe ait krom maden ocağının atık havuzu geçen yıl çökmüş ve kimyasal atıklar dereye akmıştı. Yaşanan çevre faciasından bu yana etkili hiçbir önlem alınmaması sonucu kimyasal atıklar Deliçay’a akmaya devam ediyor.

Kanserojen krom atıkların karıştığı Deliçay, köylerdeki tarımın sulamasında kullanılırken, ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermesinden endişeleniyor. Yöre halkı, atık havuzunun çökmesinden sonra önlem alınmamasına tepki gösteriyor.

"BİR AN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI"

Facianın yaşandığı bölgeye giden Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan ve Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız, yerinde incelemelerde bulundu. Yaşanan çevre faciasının ardından hala bile önlem alınmamış olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyleyen Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, krom atıklarının canlılar ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. Milletvekili Bozan, kimyasal atıkların Deliçay’daki suyla birlikte Akdeniz’e kadar kanserojen madde taşıdığını ve bu olumsuzluğun bir an önce önlem alınması gerektiği çağrısı yaptı.

Geçen yıl yaşanan çevre felaketinin yaşanmasına sebep olan firmanın ikinci bir maden ocağı açma hazırlığında olduğunu söyleyen Bozan, “Her kadar isim değişikliği yapmış olsalar da krom madeni işleten kişiler tarafından bir kaç kilometre aşağıda bakır madeni sahası açma çabası var. Aynı tehlike orası için de geçerli çünkü orası sabıkalı bir firma. Aynı firma belli bir süre sonra bakır madeni işletecek ve aynı şekilde oradaki atıklarını Deliçay’a akıtmaya devam edecek” diye konuştu.

Bu çevre faciasının takipçisi olacaklarını da ifade eden Bozan, konuyu meclise taşıyıp, Mersin Çevre İl Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunacaklarını belirtti. 

“DEREDEKİ CANLI YAŞAMI TAMAMEN YOK OLACAK”

Şahinpınarı Mahalle Muhtarı Ferhat Turan, geçen yıl yaşanan çevre felaketinden sonra yalnızca kapanan yolun açıldığını ve başka önlemin alınmadığını belirtti. 50 yılın ardından ilk kez derede balık göremediklerini dile getiren Turan, yetkililere önlem almaları çağrısında bulundu. Turan, Deliçay’da kendine has bir sazan türü olduğunu ve bu yıl derede değil sazan, herhangi bir balık türü dahi göremediğini belirten Turan, "Böyle devam ederse de derede yaşayan canlı yaşamının tamamı yok olacak" dedi.


ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder