Büyükşehir’in güneş paneli desteği, ailelere ışık oluyor
Mersin Sondakika

Büyükşehir’in güneş paneli desteği, ailelere ışık oluyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, güneş paneli desteği ile Mersin’de yaşayan Yörük ailelerin kara çadırlarına ışık olmaya devam ediyor.
Bu haber 2024-05-02 13:51:27 eklenmiş

 

Büyükşehir’in güneş paneli desteği, ailelere ışık oluyor

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, güneş paneli desteği ile Mersin’de yaşayan Yörük ailelerin kara çadırlarına ışık olmaya devam ediyor.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

O ailelerden biri de Değirmençay’da yaşayan Yağmurkaya ailesi. Elektrik olmadığı için çoğu işlerini gündüz yapmak zorunda kaldıklarını anlatan ve Mersin Büyükşehir sayesinde artık her istedikleri zaman işlerini kolaylıkla halledebilen Yağmurkaya ailesinin mutluluğu gözlerinden okunuyor.

BÜYÜKŞEHİR’İN GÜNEŞ PANELLERİ YÖRÜK AİLELERİ KARANLIKTAN KURTARIYOR

“Güneş Topluyoruz Sizin İçin” sloganıyla hayata geçirilen ‘Güneş Paneli Desteği’ projesi, küçükbaş hayvancılıkla uğraşan konar-göçer ailelerin ve arıcılık yapan üreticilerin yaşamlarına katkı sunmayı sürdürüyor. Güneş paneli desteği sayesinde elektriğe kavuşan Yörük aileler karanlıktan kurtuluyor.

Yenişehir İlçesi Değirmençay Mahallesi’nde yaşayan Asiye ve Ali Yağmurkaya çifti de çadırda yaşayan ve geçimini küçükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle sağlayan Yörük ailelerden bir tanesi. Özellikle Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kadınları ve küçük aile işletmelerini önemsediğini bildiğini belirten ve bir kadın olarak projeye kendisi başvuran Asiye Yağmurkaya kadınların istedikten sonra her işi başarabileceğine güzel bir örnek oluyor.

BU DESTEK YÖRÜK ÇOCUKLARININ EĞİTİM HAYATLARINA DA KATKI SUNUYOR

Çiftin, Açıköğretim lise son sınıfta okuyan Hasan Hüseyin ile 7. sınıfta okuyan Fatih Efe isimlerinde de 2 çocuğu bulunuyor. Çocuklar akşamları güneş paneli sayesinde aydınlanan çadırlarında rahatlıkla derslerine çalışabiliyor. Mersin Büyükşehir bu sayede, tarımsal alanda bir hizmet sunmanın yanı sıra, Yörük çocuklarının eğitim hayatlarına da katkı sağlayarak, her alanda ‘eğitimde fırsat eşitliği’ yaratılabileceğini gösteriyor.

 “HAYATIMIZ AYDINLANDI, KARANLIKTAN KURTULDUK”

Güneş paneli desteğine başvuru yapan küçükbaş hayvan yetiştiricisi Asiye Yağmurkaya da, Mersin Büyükşehir’in sayfalarını takip ettiğini ve bu projeden de bu sayede bilgisi olduğunu anlattı. Aldığı güneş panelinden duyduğu memnuniyeti de aktaran Yağmurkaya, “Her konuda kadınları önemseyen ve destekleyen Vahap Başkanımız bize de destek oldu. Gittik, başvurumuzu yaptık ve panelimizi aldık. Panelimizden de memnunuz. Çadırımız aydınlandı, enerjimiz de oldu. Şarjımızı doldurabiliyoruz ve ışığımız oluyor. Bunu almadan önce hayatımız karanlıktı, zifiri karanlık gibi bir şeydi. Panel olmadan enerji olur mu, olmaz” diye anlattı.

Güneş paneli desteğine kavuşmadan önce çoğu işlerini gündüz yapmak zorunda olduklarını ifade eden Yağmurkaya, “Karanlık olduğu için yemeği akşam yapamıyorduk. Mecburen gündüzden yapmak zorundaydık. Şimdi akşam da olsa hayvanlarımızın işlerini hallettikten sonra aydınlıkta yemeğimizi yapabiliyoruz. Çocuklarımız ışığın şavkında dersine çalışabiliyor, televizyonumuzu rahat izleyebiliyoruz, yemeğimizi rahat yiyebiliyoruz. Hayatımız aydınlandı, karanlıktan kurtulduk. Öncesinde işlerimizi el lambalarıyla yapmak zorundaydık, onlarla çalışıyorduk. Şimdi geç de olsa akşam ışığın şavkında her şeyimizi yapabiliyoruz” dedi. Aldıkları destekten dolayı da Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkürlerini ileterek, kadınlara da seslenen Yağmurkaya, “Her kadın başarabilir, her kadın yapabilir, her kadın başvuruda bulunup, tarımsal desteğini alabilir. Hiçbir kadının başaramayacağı bir iş yok” diye konuştu.

 

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder