Tarımda su tasarrufu
Mersin Sondakika

Tarımda su tasarrufu

Tarım danışmanı Özlem Tek, iklim krizine bağlı kuraklık için uyarırken, yurdumuzun her bölgesinde içme suyumuz kritik seviyelere inmeye devam ediyor ve tatlı su kaynaklarımızın %72’si tarımsal sulamada kullanılıyor.
Bu haber 2023-10-22 13:42:38 eklenmiş

 

Tarımda su tasarrufu

 

Tarım danışmanı Özlem Tek, iklim krizine bağlı kuraklık için uyarırken, yurdumuzun her bölgesinde içme suyumuz kritik seviyelere inmeye devam ediyor ve tatlı su kaynaklarımızın %72’si tarımsal sulamada kullanılıyor.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

8 milyon hektarlık tarım arazisinin yaklaşık %70’i en verimsiz tarımsal sulama tekniği olarak kabul edilen salma sulamayla yapılıyor. Bu durumda suyun büyük kısmı sulama alanlarında kullanılırken, büyükşehirlerde de su sıkıntısına neden oluyor.

Tarım danışmanı Özlem Tek, aynı arazi koşullarında minimum %40 su tasarruf sağlayan damla sulama sistemi kullanımının %8-10’da kalırken, yağmurlama, pivot, damla sulama gibi modern tekniklerle yapılan toplam sulama oranının %30’larda gerçekleştiğini söyledi.

Tek, “DSİ verilerine göre; tarımsal sulamada teknik hesaplamalarla tespit edilen su ihtiyacının iki katından fazlası arazilerde kullanılıyor. Bu veriler, tarımda su kayıplarını en aza indirecek iletim ve dağıtım sistemlerinin önemini ortaya koyuyor. Yeni sulama projelerinde; salma sulama yerine basınçlı sulama sistemlerin tercih edilmesi, su kayıplarının önlenmesinde büyük fark yaratabilecek” dedi.

KÖK, BİTKİ GELİŞİM DENGESİ

“%40 - %75 oranında su tasarrufu sağlayan basınçlı ve düşük debili damla sulama sistemleri, topraktaki hava-su dengesini koruyor, kök-bitki gelişim dengesini sağlıyor ve bitki boyu ile çiçek miktarı arasındaki oranı istenilen düzeyde kontrol altında tutuyor” diyen Tek,” Türkiye'de tuzlanma etkisi altında olan topraklar tahmini, 2 milyon hektar civarında. Aşırı sulamanın yarattığı tuzlanma ve çoraklaşma, ülkemizdeki tarımsal üretim sahalarının daralmasına ve verim kaybına neden oluyor. Aşırı sulamada, kaya kanalcıklardan yüzeye doğru yükselen tuz mineralleri, suyun buharlaşması sonucunda eriyik halde toprağın yüzeyine taşınıyor. Yüzeydeki tuzlanma, bitkiler üzerinde toksik etki yaratırken toprağın su tutma kapasitesini azaltıyor. Bu sorunu engellemek için önerilen ve bitki köklerine doğrudan su ve besin veren ‘damla sulama sistemleri’, toprak yüzeyindeki akışları ve erozyon riskini azalttığı gibi, çoraklaşmaya neden olan tuzun toprak yüzeyine çıkmasını ve birikmesini engelliyor. Tarım arazileri, sera ve meyve bahçesi gibi tüm üretim alanlarında kullanılabilen damla sulama, yaprak hastalıkları ve fungal enfeksiyonlarının yayılma riskini düşürüyor. Meyve ve sebze üretiminde su kaynaklı leke ve deformasyonları azaldığı için kaliteli verim artışı sağlanıyor.  Su, enerji ve tarımsal girdi maliyetlerinde büyük tasarruf sağlayan damla sulamanın, hububat, yonca, şeker pancarı, ayçiçeği, çeltik, yer fıstığı, fasulye, pamuk, fındık, kivi, muz üretim alanlarında yaygın kullanımı için yürüttüğü çalışmalara hız kesmeden devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

 

 


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder