EKMEĞE, SUYA VE ULAŞIMA ZAM
Mersin Sondakika

EKMEĞE, SUYA VE ULAŞIMA ZAM

Seçimin ardından art arda gelen zamlar, vatandaşı kara kara düşündürüyor. Dün ekmeğe ve ulaşıma yapılan zamların ardından suya da zam geldi.
Bu haber 2023-06-27 12:55:50 eklenmiş

 

EKMEĞE, SUYA VE ULAŞIMA ZAM

 

Seçimin ardından art arda gelen zamlar, vatandaşı kara kara düşündürüyor. Dün ekmeğe ve ulaşıma yapılan zamların ardından suya da zam geldi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Mersin’de iki gün içinde ekmeğe, suya ve ulaşım ücretlerine zam geldi. Dün itibariyle 8 TL olan şehir içi yolcu taşıma ücreti 11,5 TL’ye, 5 TL olan ekmek ise 7,5 TL’ye çıktı.

VATANDAŞ ŞAŞKIN

Mersin’de minibüs ücretlerine zam geldi. Zamla birlikte 8 lira olan sivil yolcu taşıma ücreti 11,50 liraya, 6 lira olan öğrenci taşıma ücreti ise 8 liraya yükseldi. Mersin, Tece arası 15 TL, Mersin, Erdemli 30 TL ve Mersin, Kızkalesi 50 TL oldu.  Ekmekte, 5 TL’den 7.50 TL’ye yükselirken, suya da yüzde 25 zam geldi. Mersin Halk Ekmek büfelerinde, ekmek fiyatının 2.5 TL'den satılmaya devam edeceği belirtildi.

SUYA YÜZDE 25 ZAM

MESKİ Genel Kurulu, Mersin’de içme suyuna yüzde 25 oranında zam yapılmasını öngören idare teklifini daha önce reddetmişti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, genel kurulun söz konusu kararını mahkemeye götürdü. Mahkeme, su ücretlerine yüzde 25 zam yapılması konusunda MESKİ’yi haklı buldu. Önceki gün yapılan olağanüstü toplantıda mahkemenin kararı görüşüldü ve zam kararı geçti. Su zammının 1 Temmuz’dan itibaren faturalara yansıtılması bekleniyor.

“HER ŞEYE ZAM GELDİ”

Dolmuş şoförü Şeref Uslu, “Her şeye zamlar geldi. Sadece gider akaryakıtla olsa problem yok ama bunun haricinde yedek parça, yağ, sigorta, önümüzde asgari ücret belirleme durumu var. Esnaf hiçbir zaman zam yapma peşinde değil. Her zam bizim yolcu kaçırmamıza sebep oluyor. Ama bir de gerçekler var. Giderler ciddi şekilde arttığı için bizde zam yapmak zorunda kaldık” dedi.

“EVE EKMEK GÖTÜREMEZ HALE GELDİK”

Gönlübol Ekmek Fırını sahibi Murat Ölçüm’de her şeye zam geldiği için kendilerinin de zam yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Ölçüm, “Una, mayaya, suya, elektriğe sürekli zam geliyor. Burada birkaç kişi çalıştırıyoruz. Öyle zor durumlara düştük ki, eve bile ekmek götüremez hale geldik. Zamlar hepimizi etkiliyor. Bugün aldığımız unu, mayayı yarın almakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder