Süt dişleri tedavi edilebilir!
Mersin Sondakika

Süt dişleri tedavi edilebilir!

Süt dişlerinin sanılanın aksine çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, en küçük bir çürükte bile hekime başvurmak gerektiğini söylüyor.
Bu haber 2023-06-14 16:49:55 eklenmiş

 

 

Süt dişleri tedavi edilebilir!

 

Süt dişlerinin sanılanın aksine çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, en küçük bir çürükte bile hekime başvurmak gerektiğini söylüyor.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Diş Hekimi Sevcan Yavuz, süt dişlerinin erken çekiminin çocuklarda, travmaya neden olabileceğine dikkat çekerken,  bu dişlerde çok hızlı ilerleyen çürükler oluştuğu konusunda da uyarılarda bulundu.

Diş hekimi Sevcan Yavuz, “ Kalıcı dişlerin düzgün sıralanması için süt dişlerinin sağlıklı tutulmaları gerekir” dedi.

Yavuz, “Bu dişler kalıcı dişlerin rehberleridir. Kalıcı dişlerin doğru zamanda, doğru yönde ve doğru bir biçimde sürmeleri için süt dişleri rehberlik yapar. Dolayısıyla kalıcı dişlerin düzgün sıralanması, ortodontik tedavilerin çok fazla oluşmaması için süt dişlerinin normal düşme zamanlarına kadar ağızda sağlıklı tutulmaları gerekir” diye konuştu.

ÇÜRÜKLER ÇOCUKLARDA CİDDİ AĞRILARA NEDEN OLUR

Süt dişlerinde oluşan en küçük çürükte bile bir hekime başvurmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Yavuz, “Süt dişlerinde, yapıları itibarı ile çok hızlı ilerleyen çürükler oluşur. Bu çürükler çocuklarda ciddi ağrılara neden olur. Tedavisi geciktiği durumlarda da dişler çekilir. Kalıcı dişlere uygulanan tüm tedaviler süt dişlerine de uygulanabilir ve hatta daha önemli bir yer kaplar” şeklinde konuştu.

Süt dişlerinin erken çekiminin çocuklarda travmaya sebep olabileceğini kaydeden Yavuz, “Çekilen dişlerin yerine teller yapılır ve bu teller çocuğun ağzında uzun süre kalır. Ancak, erken müdahale edilirse basit dolgularla, çocuğun canı yanmadan süt dişlerini ağızda tutmak mümkün. Süt dişlerinin kendiliğinden ve zamanında düşmelerini sağlamak, hem çekim ve erken dönem tel tedavilerini hem de ilerde oluşabilecek olan ortodontik problemleri engeller” dedi.


ETİKETLER :
Diğer ASAYİŞ haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder