Kadınlar üretmeye devam edecek
Mersin Sondakika

Kadınlar üretmeye devam edecek

Mersin’de üreten, başaran, istihdama katılan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancık alanında verdiği hizmetlerden faydalanan üretici kadınlar, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ‘15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ etkinliğinde bir araya geldi.
Bu haber 2022-10-17 15:03:04 eklenmiş

 

Kadınlar üretmeye devam edecek

 

Mersin’de üreten, başaran, istihdama katılan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancık alanında verdiği hizmetlerden faydalanan üretici kadınlar, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ‘15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ etkinliğinde bir araya geldi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma ve hayvancılığa önemli destekler yaptığını vurgulayan kadınlar, bu hizmetlerinden dolayı da Başkan Vahap Seçer’e teşekkürlerini iletti. Kadınlar, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde bir araya gelmenin sevincini doyasıya yaşadı.

“GURURLUYUZ, MUTLUYUZ, SEVİNÇLİYİZ”

Akdeniz’in Hebilli Mahallesi’nde yaşayan ve Büyükşehir Belediyesi’nin zeytin fidanı hizmetinden faydalandığını belirten üretici kadınlardan Neziha Şahin, “Zeytinlerimizi ektik, yetişti. Şimdi de topluyor ve satıyoruz. Bize değer verdiği için, Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Gururluyuz, mutluyuz, sevinçliyiz” dedi.

Darısekisi Köyü’nde pestil yaptığını ve üretici kadın stantlarında sattığını ifade eden Çamlıdere Mahallesi’nden Selma Yılmaz, “Ben de bir üretici kadınım. Başkanımıza ve eşi Meral Hanıma, desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizleri böyle düşünmeleri, çağırmaları, bizlere destek olmaları, bizlerin de özgüvenini yükseliyor. Daha çok üretiyoruz, daha da memnunuz” diye konuştu.

“KADINLARIN BİRLİKTE OLMASI ÇOK GÜZEL”

Tarsus’un Kaklıktaşı Mahallesi’nden Ayşe Sarıoğ, kendisinin nergis üreticisi olduğunu kaydederek, Büyükşehir’in bütün kadınlara her türlü desteği verdiğini vurguladı. Köylerine hamur yoğurma makinesinin de verildiğini ifade eden Sarıoğ, “Nergisi daha önceden de yetiştiriyorduk, ama Vahap Başkan’ın sayesinde daha iyi oldu, daha güzel oldu. Gelirimize bir katkı oldu. Toplu olmak, toplanmak, bütün kadınlarla, sizlerle, Vahap Başkanımızla birlikte olmak çok güzel” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı zeytin fidanlarını yetiştirerek, kendi yetiştirdiği zeytin fidanından yaptığı kurma zeytini Başkan Seçer’e hediye olarak getiren Kamer Nazlı, “Çiftçilik yapıyorduk. Küçük bir tarlamız var bizim. Oraya bir şeyler diktik. Yağımız oluyor, zeytinimiz oluyor. Kendi ellerimle yetiştirdiğim zeytini de Başkanıma hediye getirdim” dedi.

“KADINLAR MUTLAKA ÜRETİME KATILSIN”

Üretici kadınlardan Hatice Sever, bahçelerinde şeftali, kayısı ve zeytin yetiştirdiklerini belirterek, boş durmayacaklarını ve daima üreteceklerini söylerken, bir başka üretici kadın Hüriye Şafak, “Tüm kadınlar bahçe yapsınlar, yetiştirsinler, çiçek yetiştirsinler, her şeyi yetiştirsinler. Büyükşehir Belediye Başkanımız çok güzel işler yapıyor. Bizler genç kızken çiftçilik yaptık, pamuk attık, savan dokuduk, çarşaf dokuduk, tarlada çalıştık, pamuk topladık. Kadınlar üretime katılsın”  ifadelerini kullandı.

“AZMİMİZ OLDUKÇA, HER ŞEYİ BAŞARIRIZ”

Çamlıyayla Sarıkavak Mahallesi’nden Dilek Uçak da Büyükşehir Belediyesi’nin küçükbaş hayvan desteğinden faydalandığını dile getirerek, “Büyükşehir Belediyesi’nden 25 koyun aldık, 15’ini geri ödedik. 5 daha ödeyeceğiz. Evimize katkı oluyor. Köyümüzde güzel bir üretim oluyor. Kadınlar her şeyi yapabilir. Şu anda 70’in üzerinde koyunum oldu, üretmeye de devam ediyorum” dedi.

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder