“Biz ne yaptığımızı biliyoruz”
Mersin Sondakika

“Biz ne yaptığımızı biliyoruz”

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.
Bu haber 2022-04-12 01:00:12 eklenmiş

 

“Biz ne yaptığımızı biliyoruz”

 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

 

HABER MERKEZİ

 

3 yıl önce 2 milyar 247 milyon lira borç devralarak icraatlarına başladıklarını belirten Başkan Seçer, “400 milyon dolar borçla devraldığımız belediyenin şu anda 107 milyon dolar borcu var. 2019 yılında aldığımız 164 milyon lira borç da bunun içinde” dedi. 2021 yılı gelir bütçesinin 2 milyar 480 milyon lira olduğunu vurgulayan Seçer, “253 milyon liralık kısmını bir önceki dönemin anapara ve faiz giderleri olarak ayırdık. Taksiti geldi, günü gününe ödedik. Ödemeye de devam ediyoruz” diye konuştu.

Mersin’de her 4 kişiden 3’ünün Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaları için ‘memnunum’ dediğini belirten Seçer, “Biz belediyede mali disiplini sağlamış bir yönetimiz. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Nasıl yürüdüğümüzü biliyoruz. Biz tefeciye boğulmuyoruz. Biz alacaklının önünden kaçmıyoruz. 1 liralık malı 2 liraya yaptırmıyoruz. İhalelerimizin bedelleri açık-seçik orada. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Onun için bu gemi gidiyor” ifadelerine yer verdi.

Başkan Seçer, metroya ilişkin ise yaşanan süreci aktararak, “Yaklaşık 1 aydır Sayın Cumhurbaşkanı’ndan randevu bekliyorum. Yatırım programına alınmış bir projedir Mersin Metrosu. 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Strateji Planı’nda, yatırım programında vardır. Yatırım programına alınmış bir projenin dış finansman onayı niye verilmez?” diye sordu. Genel seçime 1 yıl kaldığını anımsatan Başkan Seçer, “1 yıl sonra sandıktan ne çıkacağını kimse bilemez. Ben eminim Sayın Cumhurbaşkanı randevu da verecek, bu konuda haksızlığa uğradığımızı da görecek, Mersinlilere katkı da sunacak, yardımcı da olacak. Ben bundan eminim. Ama varsayalım ki böyle bir gelişme olmadı. O inşaatı durdurmamak için gecemi gündüzüme katacağım, kendi imkanlarımla da o inşaatı devam ettireceğim. Bunu da buradan Mersin halkına bir söz olarak veriyorum” dedi.

“272 OTOBÜSÜ BUGÜNKÜ FİYATTAN ALSAK 720 MİLYON LİRA PARA ÖDEMEMİZ LAZIM”

Seçer, gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan Meclis üyelerinin sorularına tek tek yanıt verdi. Yeni alınan otobüslerle ilgili Meclis üyelerine bilgi veren Başkan Seçer, “Öyle zamanda, öyle önemli alımlar yaptık ki, biz 272 otobüs aldık ve şu anda biz o otobüsleri yeni, şu günkü fiyattan alsak 720 milyon lira para ödememiz lazım. Bu çok önemli bir para. Bunlar bize hem taksitli oldu hem de çok makul maliyetlere geldi” dedi.

Ekmek kulübelerinin artırılması yönündeki talebe de yanıt veren Seçer, “Biz zaten tam kapasite çalışıyoruz. Yeni bir fabrika da yapacağız. Projemiz hazır. Toroslar’ın planları ile ilgili, bizim orada bir yer tespitimiz var. Hemen başlayacağız. Gayet de güzel bir ekmek fabrikası yapacağız” diye konuştu.

2021 YILI FAALİYET RAPORU OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Meclis toplantısında 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Faaliyet raporu görüşülürken oturumu Meclis 1’inci Başkan Vekili Mehmet Çelik yönetti. Tüm Meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Seçer, Faaliyet Raporu’yla ilgili söz alarak bazı eleştirilere de yanıt verdi. 2021 yılı içerisinde Faaliyet Raporu’nda yer alan uygulamaları gerçekleştirdikleri bütçeye dikkat çeken Seçer, “Bizim 2021 bütçemiz 2 milyar 695 milyon liralık bir bütçedir ve bu bütçenin yüzde 99.7’lik kısmını yani 2 milyar 687 milyon 47 bin 529 TL’lik kısmını gerçekleştirdik. Bunun yanında bizim gelir bütçemiz yüzde 99.82 gerçekleşmeyle 2 milyar 480 milyon 529 bin 416 lira oldu” dedi. Tahmini bütçelerinin de 2 milyar 485 milyon lira olduğunu vurgulayan Başkan Seçer,  “Peki, bu aradaki fark nedir? Yani gelirimiz güzel, 2 milyar 480 milyon da 2 milyar 687 milyon nedir? Arada 252 milyon 911 bin liralık bir fark var. Bu 252 milyon liralık kısım; burada görünmeyen, bütçe giderlerinde görünmeyen; bir önceki dönemin banka borçları, anaparası ve faiz ödemeleridir. Bir kere bunu söyleyelim. Yani biz bu bütçeyle, 2 milyar 480 milyon liralık gelir bütçesinin evvela 252 milyon 911 bin liralık kısmını bir önceki dönemin anapara ve faiz giderleri olarak ayırdık. Taksiti geldi, günü gününe ödedik. Ödemeye de devam ediyoruz” diye konuştu.

“400 MİLYON DOLAR BORÇLA DEVRALDIĞIMIZ BELEDİYENİN ŞU ANDA 107 MİLYON DOLAR BORCU VAR”

 

Devraldıkları borç yükünün 2 milyar 246 milyon 949 bin lira olduğunu belirten Başkan Seçer, bunun 1 milyar 582 milyon 783 bin lirasının banka borcu, geri kalan 664 bin 166 liralık kısmının ise bütçe kaleminde ‘emanetler’ olarak görülen piyasa borcu olduğunu söyledi. Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Dolar bazında, o günkü dolar kuruyla biz 400 milyon dolar Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin borç yüküyle başladık 3 yıllık icraatımıza. Bunun 282 milyon doları banka borcuydu, dolar 5,6 TL. Açık hesap borcu yani emanetler kısmındaki borcu 118 milyon dolardı. Şimdi gelelim Mart sonu itibariyle; Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcu 400 milyon dolardan, dolar bazında 107 milyon dolara düşmüş. TL bazında, 2 milyar 247 milyondan 1 milyar 583 milyona düşmüş. 400 milyon dolar borçla devraldığımız belediyenin şu anda 107 milyon dolar borcu var. Bu süre içerisinde 2019 yılında aldığımız 164 milyon liralık borç da bunun içinde. Onun faizi de bunun içinde.”

Meclis toplantısında maddeler oylanırken, Büyükşehir Belediye Encümeni’ne 5 üye seçimi de gerçekleştirildi. Ayrıca işari oylama ile İhtisas Komisyonları Seçimi de yapıldı. Komisyon üyeleri Meclis’te oy birliğiyle kabul edildi.


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder