Mersin Üniversitesi meclis gündeminde
Mersin Sondakika

Mersin Üniversitesi meclis gündeminde

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Üniversitesinin 2020 Sayıştay Denetim raporunu TBMM gündemine taşıdı.
Bu haber 2021-10-18 15:09:10 eklenmiş

 

Mersin Üniversitesi meclis gündeminde

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Üniversitesinin 2020 Sayıştay Denetim raporunu TBMM gündemine taşıdı.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan şunları söyledi: “Mersin Üniversitesi 2020 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda akademik etik ve bilimsel değerlerle uyuşmayan birtakım faaliyetler tespit edilmiştir. Sayıştay’ın ilk bulgusuna göre Mersin Üniversitesi bünyesindeki bazı fakülte dekanlıklarının, 2547 sayılı kanunda belirtilen süreyi aşan biçimde asaleten atamalarının yapılmayarak vekaleten yürütüldüğü tespit edilmiştir. Sayıştay’ın ikinci bulgusuna göre Mersin Üniversitesi bünyesindeki daire başkanı, enstitü sekreteri, fakülte sekteri, yüksekokul sekreteri, başmüdür ve şube müdürü olmak üzere toplamda on dokuz adet kadroya, dolu olmasına rağmen başka bir personelin tedviren atandığı tespit edilmiştir. Sayıştay’ın üçüncü ve önemli bir diğer bulgusu Mersin Üniversitesi Enstitü, Fakülte ve Yüksekokul Sekreterliği kadrolarının görevde yükselme yönetmeliğine tabi şube müdürlüğü kadrosuna sınavsız atama yapılmak amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Mersin Üniversitesi 2020 Sayıştay Denetim Raporunda tespit edilen bulgularda üniversite bünyesinde liyakat esasının ortadan kalktığı, yasal düzenlemelere uyulmadığı tespit edilmiştir. Mersin üniversitesi memur ve akademik kadro alımlarının incelenmesi ve bu konuda sorumlu olanlar hakkında işlem yapılması gerekmektedir.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1)Cumhurbaşkanlığınız tarafından Mersin Üniversitesi denetim raporlarındaki tespit edilen usulsüzlükler hakkında herhangi bir girişim olacak mıdır?

2)Mersin Üniversitesi bünyesindeki usulsüz kadrolaşma kimler tarafından yapılmıştır?

 

 


ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2021 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder