Mersin’de bölgenin en büyük mantar tesisi kuruldu
Mersin Sondakika

Mersin’de bölgenin en büyük mantar tesisi kuruldu

Türk tarımında önemli bir yere sahip olan Mersin’de, bölgenin en büyük mantar tesislerinden biri kuruldu.
Bu haber 2023-10-24 11:44:20 eklenmiş

 

Mersin’de bölgenin en büyük mantar tesisi kuruldu

 

 

Türk tarımında önemli bir yere sahip olan Mersin’de, bölgenin en büyük mantar tesislerinden biri kuruldu.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Mersin Toroslar İlçesi, Hamzabeyli mevkinde kurulan ve bölgenin kapasite ve teknolojik olarak en büyük ve modern kültür mantarı üretim tesisi faaliyete geçti.

Dirican İnşaat’ın sahibi ve iş insanı Suat Dirican tarafından hayata geçirilen mantar tesisi, yıllık 720 ton mantar üreterek, bölge ekonomisine büyük katkı sunacak.

Dirican Mantar Üretim Tesisi, hem bölgeye mantar üretecek, hem de bünyesinde 30-40 kişi çalıştırarak, istihdam alanı yaratacak

Mersin Toroslar ilçesi Hamzabeyli mevkinde, 3000 metre kare alanda, günlük 2 ton olmak üzere, yıllık 720 ton mantar üretmeyi hedefleyen Dirican Mantar Üretim tesisi, Mersin’in mantar ihtiyacının %40’ını sağlayacak.

YILLIK 720 TON MANTAR ÜRETİMİ OLACAK

Dirican Mantar Üretimi Tesisleri sahibi iş insanı Suat Dirican,”Amacımız Mersin halkına günlük ve taze mantar yedirebilmek. Bu konuda 30-40 kişilik personel istihdamının yanı sıra, ileri teknoloji ve otomasyon destekli 17 üretim odamız olacak.  3000 metre kare alanda, günlük 2 ton ve yıllık 720 ton mantar üretimi gerçekleştireceğiz.  Tesisimiz, bölgenin en büyük mantar üretim tesisi olarak faaliyete başladı” diye konuştu.

KÜLTÜR MANTARI SIKINTISI VAR

Bölgemizde kültür mantarı sıkıntısı olduğunu ifade eden Dirican, “Kültür mantarı sektöründe kaliteli, taze ve devamlı ürün sağlama sıkıntısı var. Biz bu tesiste günde 2 ton, yılda ise yaklaşık 720 ton kaliteli, taze kültür mantarı üreterek,  piyasanın talebini karşılayacağız” dedi.

“MANTARLAR, İÇİNDE BULUNDURDUĞU MİNARELER VE MADDELERLE ZENGİN BİR BESİN KAYNAGIDIR”

Dirican, “Yenilebilir mantarlar protein, karbonhidrat, doymamış yağ asitleri, diyet lifi, mineral maddeler ve vitaminler bakımından değerli bir gıdadır. Aynı zamanda eşsiz aroma ve lezzetleri ile tercih edilen bir üründür. Besin özellikleri yanı sıra önemli farmakolojik etkileri nedeniyle günümüzde nutrasötik ve diyet desteği olarak kullanılmaktadır. İnsan beslenmesinde toplumsal bilincin artması yanında sahip oldukları besin ve tıbbi özellikler mantarlara karşı ilginin giderek artmasına neden olmuştur” dedi.


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder