Mezitli Kent Konseyi’nden gündem Tabiat Parkı
Mersin Sondakika

Mezitli Kent Konseyi’nden gündem Tabiat Parkı

Mezitli Kent Konseyi ve Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bir araya gelerek, başta 100.Yıl Tabiat Parkı olmak üzere bir çok konuyu ele aldılar.
Bu haber 2023-06-27 12:51:35 eklenmiş

 

Mezitli Kent Konseyi’nden gündem Tabiat Parkı

 

Mezitli Kent Konseyi ve Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bir araya gelerek, başta 100.Yıl Tabiat Parkı olmak üzere bir çok konuyu ele aldılar.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Emin Levent Türkili eşliğinde ve Mezitli Kent Konseyi Eğitim Meclisi Üyesi Mali Müşavir Semra Lobut ev sahipliğinde, Mezitli Kent Konseyi Haziran Ayının son yürütme toplantısı, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul Başkanlığında, Mezitli Kent Konseyi YK Üyeleri, Meclis Başkanları, komite Başkanları katılımıyla yapıldı.

Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Emin Türkili,  yaptıkları çalışmaları aktarırken,

 Mezitli Kent Konseyi Başkanımız Sibel Gelbul’da,  Konsey çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Gelbul,  100. yıl tabiat parkı tahribatı hakkında basın açıklaması yapıldığını belirterek, konu hakkında duyarsız kalmayacaklarını belirtti.

Gelbul, Mezitli Belediyesi 11. Uluslararası Soli Güneş Festivaline, Mezitli Kent Konseyi SUNFEST Bisiklet Kampı kurulacağını, Mezitli Kent Konseyi Modern Halk Dansları topluluğu dans gösterisi yapılacağını, Mezitli Kent Konseyi Kültür ve Sanat grubu Mezitli Soli Pompoie sütunları olan resmin üzerine, Festivalde gelen çocuklara ‘’Bir Fırça da Sen At’’ Sloganıyla iki gün görevli resim öğretmeni eşliğinde boyatılacak Geri Dönüşüm standı olacağı hakkında bilgi verdi.

Gelbul sözlerinin devamında 100. Yıl Tabiat Parkı ile ilgili şunları söyledi, “100. Yıl Tabiat Parkı veya Gümüşkum Tabiat Parkı, Mersin ilinde bulunan bir tabiat parkıdır. Park Davultepe bölgesindedir. 1.8 km (1,1 mil) uzunluğunda kumlu bir plajı vardır. Parktaki ağaçlar Kızılçam ve okaliptüstür. Endemik bitki olan kum zambağının nesli tehlikededir. Tabiat parkındaki kumlu plajın bir bölümü yeşil deniz kaplumbağaları (Chelonia mydas) ve Caretta caretta kaplumbağaları tarafından yumurtlama için kullanılmaktadır. “Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 7. Bölge Müdürlüğü, Mersin Bölge Müdürlüğü 100. Yıl Tabiat Parkı işletmesini 25 Ağustos 2017 tarihinde ihale etmiş, ihale sonucunda ihaleyi alan işletmeci ile 28 Eylül 2017 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Ancak, sözleşme koşulları ve tabiat parkı içerisinde yapılan incelemeler sonucunda sözleşmenin birçok maddesinde belirtilen şartların yerine getirilmediği tespit edilmiştir. Sözleşmenin maddesi; Taraflarca imza atılmış sözleşmenin 52. Maddesi “İşletmeci, Kıyı Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu vb. mer’i mevzuat çerçevesinde belirlenen ya da belirlenecek kurallara uymak zorundadır”, 109. Maddesi  “İşletmeci, çevreye ve çevredeki bitki örtüsüne zarar verici faaliyette bulunamaz”, 115. Maddesi de “İşletmeci, sahada mevcut otların biçilmesi dışında yaralama, budama, kesme, kökleme, yakma vb. şekilde bitki örtüsüne hiçbir müdahalede bulunamaz, yaban hayvanlarına zarar verici faaliyetlerde bulunamaz, bulunmasına müsaade edemez”  demektedir.  Dünyada nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalarının Mersin’de ürediği 5 yerden birisi olma özelliğine sahiptir. Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme dönemlerinde ve alanlarında ses, ışık ve olumsuz fiziksel koşulların olmaması gerekmektedir.

Konuyla ilgili olarak Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da; doğasever, ilgili demokratik kitle örgütleri ile birlikte yaşanacak bu doğa katliamına tepki göstermiştir.”

 Her iki başkanda, bir çok projeyi birlikte yürütebileceklerini dile getirdiler.

 


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder