Sahte yaşam koçları
Mersin Sondakika

Sahte yaşam koçları

“Sahte yaşam koçları yanlış yönlendirmelerle olumsuz sonuçlara sebep olabilir”. Sahte yaşam koçluğunu sosyal medyanın tetiklediğini söyleyen Yaşam Koçu Filiz Kılıç, merdiven altı çalışan danışmanları ayırt etmenin yöntemlerini açıkladı.
Bu haber 2023-03-13 12:30:56 eklenmiş

 

Sahte yaşam koçları

 

 “Sahte yaşam koçları yanlış yönlendirmelerle olumsuz sonuçlara sebep olabilir”. Sahte yaşam koçluğunu sosyal medyanın tetiklediğini söyleyen Yaşam Koçu Filiz Kılıç, merdiven altı çalışan danışmanları ayırt etmenin yöntemlerini açıkladı.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Birçok meslek grubunda karşımıza çıkan merdiven altı girişimler, şimdi de son dönemde gittikçe popülerleşen yaşam koçlarında görülmeye başlandı. Gerekli eğitimleri almış ve işini profesyonel olarak yapan bir yaşam koçundan destek almanın önemini anlatan Yaşam Koçu Filiz Kılıç, konuya dair yaptığı değerlendirmede sahte ve profesyonel yaşam koçlarını ayırt etmenin yollarını açıkladı.

Filiz Kılıç, “Maalesef birçok meslekte olduğu gibi, yaşam koçluğunda da herhangi bir eğitim almamasına rağmen, ‘hayat tecrübesi' olarak nitelendirdiği deneyimlerden yola çıkarak koçluk yapmaya çalışan insanlar var. Ancak yaşam koçluğu, bir danışanın kariyer, ilişki ya da günlük yaşam gibi pek çok konuda uzmanların kendileri ile yüzleşebilecek güçlü sorular ile ortaya çıkan bir alandır. Son derece profesyonel bir yaklaşım gerektiren bu işi eğitim almadan, merdiven altı şekilde yapan kişilerin ise danışanlara yanlış fikirler verip iyilik yaptıklarını zannederken olumsuz sonuçlara sürüklemesi ve zarar vermesi muhtemel” dedi.

“SAHTE YAŞAM KOÇLARININ TETİKLEYİCİSİ SOSYAL MEDYA”

Kılıç, “Yaşam koçları olarak biz psikolojiden çok kişisel gelişim ve kariyer planlaması konularına odaklanıyoruz. 15’i yılı aşkın süredir bu sektörde hizmet veren ve aile danışmanlığı, psikodrama, travma ve yas, davranış bilimleri, eğitici eğitimi, oyun terapisi, okul öncesi eğitimde kaynaştırma ve daha birçok alanda eğitimler almış bir yaşam koçu olarak, son dönemde birçok kişinin hiçbir eğitim almadan kendini ‘yaşam koçu’ olarak tanıttığını görmenin biraz ürkütücü olduğunu söyleyebilirim. Bu durumu tetikleyen en büyük faktörlerden birinin sosyal medya olduğunu düşünüyorum. Çünkü sosyal medyada tanınırlık kazanmak isteyenler takipçilerine yaşama dair tavsiyelerde bulunup, popüler olduğunda da bu tavsiyelerini maddi kazanca çevirmek için kendini yaşam koçu olarak lanse ediyor. Fakat merdiven altı yaşam koçluğu danışmanlığıyla insanlara iyilik yapmalım derken çok daha büyük kötülükler yapılabiliyor. Danışmanlık almak isteyenlerin bu konuda çok dikkat etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder