Mersin Sondakika

EĞİTİMSİZ OYUNCU!....


Bu makale 2021-06-13 21:19:17 eklenmiş
Burak Aydın
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

 

EĞİTİMSİZ OYUNCU

 

Yeni, taze ve nur topu gibi bir oyunculuk algısı gerçekleşmiş durumda.

Sosyal medya takipçi sayısına göre oyuncu alımları…

Aslında bakış açılarını anlamıyor değilim elbette. Basit mantık, sadece kişinin kendi takipçisi bile izlese bize yeter de artar bile… 

Peki oyunculuk?

Peki eğitim?

Peki duygu?

Peki diksiyon?

Bunların pek önemi kalmadı. Zaten kalmamıştı…

Eğitim denince genelde alaylı oyunculardan bir tepki alıyorum. Hemen açıklıyayım, alaylı oyuncu, iyi bir ustanın yanında sahneye çıktıkça çok iyi eğitim almış olur. Yani sözüm onlar için değil.

Oyunculuk, fazlaca emek ve sabır ister. Hayatı boyunca kitap okumayan ya da kitap evlerinin çok satanlarının dışında kitaplara bakmayan,  sadece siyasi propaganda amaçlı yapılan dizilerden başını kaldırmayan, en sevdiği oyuncunun Necati Şaşmaz’ın olduğu şahıs, lütfen oyuncu olmak isteme! Çünkü olamayacaksın. Olmamalısın…

Oyuncu, entelektüel olmalıdır.

"Fenomen" dedikleri aslında hiçbir sanatsal altyapı olmayan,  sadece 2 gün dinlediği şarkılar, 15 saniye izleyip parmağıyla kaydırdığı videolardaki "fenomenleri, yine, hiçbir sanatsal ve bilinçsel altyapı olmayan dizi, film sektöründe de gördüğünde, sadece o an izleyip tüketecek seyircimiz.

Ancak bizleri gelecek nesle taşıyacak olan, yine sanatını layığıyla icra eden, üstadlar olacak maalesef. Maalesef diyorum. Çünkü tüketime verdiğimiz değeri, gerçek sanatçılara vermiş olsak belki bugün siyaset değil, sanat konuşuyor olacaktık.

 

Oyuncu; oynadıklarından, okuduklarından ve dinlediklerinden mesuldür.

Herkesin olmak istediği güzide mesleğe başlamadan ya da aslında yaparım ben, bunda ne var ki demeden önce şu soruya cevap verin. Bir oyuncu adayı olarak neye talipsiniz?

Eğer cevabınız para ise, tebrikler doğru bildiniz.

Ama bir saniye, ’’ ya benim asıl derdim popüler olmak.’’ Ya da ‘’ magazin muhabirlerine biz sadece arkadaşız gibi klişelerini yaşamak istiyorum .’’ diyorsanız bunlar da doğru cevaplar. işte bu arkadaşlara tavsiyem şudur, hemen sosyal medya hesaplarınızın takipçi sayılarını arttırın!

Ki bizler de sizi yazalım.

Diğer yazıları...

En çok okunanlar

Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder