Mersin Sondakika

Cumhuriyet’in kuruluşu ve kazanımları!


Bu makale 2023-10-27 14:41:51 eklenmiş
Zeliha Cakti
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

 

Cumhuriyet’in kuruluşu ve kazanımları!

 

Osmanlı, Birinci Dünya Savaşından ağır yenilgi ile ayrıldı ve Anadolu toprakları işgalci güçler tarafından parsel parsel paylaşıldı.

Emperyalistlerin oyuncağı olan padişah ve eşrafı tamamen işgalci güçlere teslim olurken, Mustafa Kemal ve bir avuç idealist arkadaşı bir araya gelerek, yurdumuzun işgalci güçlerden kurtarmak için çalışmalara başlamıştır. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının önünü kesmek isteyen işgalci güçler ve padişah Vahdettin, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını engelleyemedi ve özgürlük, kurtuluş ateşi Anadolu’dan tüm ülkeye yayıldı.

Canları pahasına ülkesini emperyalistlerden ve onların uşaklarından kurtaran Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim’de Cumhuriyet yönetimini ilan ederek, monarşiden Cumhuriyete dönüşüm yapmıştır.

Görüldüğü gibi, Cumhuriyet canla, kanla, özveri ile fedakarlıkla kazanılmıştır.

Cumhuriyetin ilanı, Ankara'da 101 pare top atışı ile duyuruldu ve 29 Ekim gecesi ile 30 Ekim 1923 tarihinde başta Ankara olmak üzere tüm ülkede bir bayram havasında kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, 1933 yılında gerçekleşen onuncu yıl kutlamalarının ayrı bir yeri ve önemi vardır. 1923'te kurulan Cumhuriyet'in, on yıl gibi kısa bir süre içinde gerçekleştirdiği reformların ve ekonomik kalkınmanın halka ve tüm dış dünyaya gösterilmek istenmesi, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına farklı bir anlam yüklenmesine sebep oldu.

Eğer bugün bağımsız ve özgürce yaşayabiliyorsak, bunu Atatürk ve kurduğu Cumhuriyete borçluyuz.

Yıllardır ülkemizi kaos ortamına çekmek isteyenler, padişah sevdalıları, gericiler, Avrupalılar, Amerikalılar başarıya ulaşamadılar ve hala ülkemizi kendi karanlığına çekmek isteyenlere inat, bu ülkede her yıl Cumhuriyet bayramı kutlanacaktır. Kanla, canla, gözyaşı ile kazanılan ve her metresinde özgürlük kanı kokan bu toprakları, biz Atatürk çocukları olarak, Cumhuriyetimizi kimsenin kendi çıkarları uğruna peşkeş çektirilmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülke Cumhuriyet yönetimi ile, laiklikle, Atatürk ilkeleri ile yaşamaya devam edecek. Kimse bizi başkalaştıramayacak. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın bağımsız Türkiye!

Diğer yazıları...

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder