“Vatandaşın derdini en iyi bilen mahallenin, köyün muhtarıdır”
Mersin Sondakika

“Vatandaşın derdini en iyi bilen mahallenin, köyün muhtarıdır”

Başkan Vahap Seçer CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin ziyaretinde Toplu Taşıma Yerleşkesi açılışı öncesinde, demokrasinin temel yapı taşları olan muhtarlarla bir araya geldi.
Bu haber 2023-01-28 14:29:13 eklenmiş

 

“Vatandaşın derdini en iyi bilen mahallenin, köyün muhtarıdır”

 

 

Başkan Vahap Seçer CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin ziyaretinde Toplu Taşıma Yerleşkesi açılışı öncesinde, demokrasinin temel yapı taşları olan muhtarlarla bir araya geldi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

 Buluşmada muhtarlara hitap eden Kılıçdaroğlu “Vatandaşın derdini en iyi bilen mahallenin, köyün muhtarıdır. Eğer sosyal yardımlar dağıtılacaksa muhtarlar aracılığı ile dağıtılması lazım. Çünkü muhtarın siyasi bir kimliği yoktur. A partili B partili diye ayırmaz” dedi.

Başkan Vahap Seçer ise toplantıda yaptığı konuşmada ‘Mesai arkadaşlarım’ diye seslendiği muhtarlara hitaben “Sizler demokrasinin temel unsurlarısınız. Millet iradesinin direkt isme yansıyarak hizmete dönüştüğü figürler, kimlikler, kişiliklersiniz. Sizleri önemsiyoruz. Sizleri değerli buluyoruz. Bizler muhtarlarımızı seviyoruz. Bizim aramızda zorunlu bir aşk var, ayrılamayız” diye konuştu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu açılış öncesi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in de katılımı ile ilk olarak muhtarlarla buluştu, sorularını cevapladı.

 “BİZLER İÇİN ÖN AÇICI, YOL GÖSTERİCİ OLAN MESAJLARINIZI ÖNEMSİYORUZ”

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Muhtarlarla Buluşma’ programında yaptığı konuşmada muhtarların düşüncelerinin ve vereceği mesajların kendileri için son derece önemli olduğunu ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Burada sizlerin bizlere vereceği mesajlar, kamuoyuna vereceği mesajlar, dertleriniz, sorunlarınız, beklentileriniz, yakın tarihte gerçekleşecek olan Türkiye’nin demokrasi tarihinin en önemli seçiminde belki de bizler için ön açıcı, yol gösterici olan mesajlarınızı da önemsediğimizi ifade etmek istiyorum. Çünkü sizler demokrasinin temel unsurlarısınız, millet iradesinin direkt isme yansıyarak hizmete dönüştüğü figürlersiniz, kimliklersiniz, kişiliklersiniz” dedi.

“BİZLER MUHTARLARIMIZI SEVİYORUZ”

Muhtarlara; “Sizleri önemsiyoruz, sizleri değerli buluyoruz” cümlesiyle seslenen Başkan Seçer,  “Belediye başkanları olarak her zaman şunu söylüyoruz; bizler muhtarlarımızı seviyoruz. Bizim aramızda zorunlu bir aşk var, biz ayrılamayız. Ayrıldığımız noktada, küstüğümüz noktada birbirimize sevginin, saygının azaldığı noktada Mersin halkı hizmetleri eksik alır ve zarar görür. Biz buna müsaade edemeyiz. Mahkeme kadıya mülk değil. Görev süremizi onurumuzla, şerefimizle tamamlayacağız. Bundan sonra ülkemizin geleceği için bu güzel ülkenin aydınlığı için artık yerimizi gençlere bırakacağız” diye konuştu.

“TOPLUMDA DERİN BİR YOKSULLUK VAR”

Mezitli Atatürk Mahalle Muhtarı Badegül Kaptan, yaptığı konuşmada, kendisinin de EYT’li olduğunu ve emekli olmak için sorunlarla karşılaştığını anlattı. Kaptan, ekonomik sıkıntılardan dolayı insanların birçok konuda sıkıntı yaşadığını belirterek, “Gerçekten toplumda derin bir yoksulluk var. Her gün muhtarlığımıza ulaşan icra kâğıtlarının gelmesiyle birlikte aile içi şiddet, kadına şiddet, biliyorsunuz son dönemlerde gerçekten kadın cinayetleri çok arttı. Bunun temelinde bazen ekonomik sıkıntılar da olabiliyor. Siz iktidara geldiğinizde bu derin yoksunluğu nasıl gidereceksiniz? Bunun gerçekten bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Biz şanslı bir şehirde yaşıyoruz. Gerçekten Büyükşehir Belediyemiz çok güzel çalışıyor. Bütün birimleri güzel çalışıyor” dedi.

KILIÇDAROĞLU, ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI

Farklı kentlerden gelen ve çoğunluğu Mersin’de görev yapan muhtarları selamlayarak konuşmasına başlayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, muhtarların demokrasini temel taşı olduğunu söyledi. Gittiği her yerde muhtarlarla özel bir toplantı yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde muhtarlar için yapacakları çalışmaları anlattı.  Muhtarlık seçimlerinde birleşik bir oy pusulasının olmadığını anımsatan Kılıçdaroğlu, “Birden fazla muhtar adayı varsa beğenmediğiniz muhtarın oy pusulasını alıp cebinize koyarsınız, dışarı çıkarsınız. Size oy vermek isteyen sizin pusulanızı bulamaz. Bu, muhtarlık kurumuna siyaset kurumunun yeteri kadar değer vermediğini gösteriyor. Birden fazla muhtar adayı var mı? Var. O zaman birleşik oy pusulası yaparsınız, isteyen vatandaş isteyen muhtarın altına mührünü basar ve o muhtar da diğer seçimlerde olduğu gibi kazandığı zaman gelir koltuğuna oturur. Bunun yapılması lazım” dedi.

“KÖY TÜZEL KİŞİLİKLERİ YENİDEN OLACAK”

Büyükşehirlerde mahalle nüfusu yoğun olan muhtarların olduğunu da dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bir yardımcı personeli bile yok. Muhtarlığı kapattığı zaman vatandaşın derdini anlatabileceği hiç kimse yok. Üniversiteyi bitiren, liseyi bitiren dünya kadar işsizimiz var. Muhtar arkadaşlara birer yardımcı personel verilse, dosyaları tutsalar, gelen vatandaşla ilgilenseler ne olur? Ben bunu söylediğimde kıyameti kopardılar; ‘Vay efendim muhtarlara bu verilir mi?’ Niye verilmesin? Allah nasip eder iktidar olduğumuzda vereceğiz ve yanınızda çalışan bir büro personeli olacak. Ne olacak yani? KPSS sınavına girecek, sınavı kazanacak, gelecek muhtarının yardımcısı olacak. Muhtar taziyeye gidemez mi, düğüne gidemez mi, alışverişe gidemez mi? Gidecek. Muhtarlığın açık olması lazım, vatandaşın gelip derdini anlatması lazım. Dosyaların tutulması lazım. Özellikle büyük kentlerde bu çok ciddi bir sorun. Büyükşehirler ilan edildikten sonra kırsalda köy tüzel kişilikleri yok edildi. Yok, öyle bir şey. Mal varlıklarına da el konuldu. O köy tüzel kişiliklerini yeniden ihya edeceğiz. Muhtarların köy tüzel kişilikleri yeniden olacak” diye konuştu.

“MUHTARLIĞIN BİR BÜTÇESİNİN OLMASI LAZIM”

Muhtarlıklar için bütçe oluşturulması gerektiğini de savunan Kılıçdaroğlu, “Fakir bir aileyi düşünün. Oğlu veya kızı Mersin'de oturuyor, Adana'da sınavı kazandı. Gidip kaydını yaptırabilecek imkanı bile olmayabilir. Mahallede en rahat ulaşabilecek kişi mahallenin muhtarıdır. Mahallenin muhtarına gelecek, ‘Ya oğlum, kızım sınavı kazandı. Gidip kaydını yaptıracağım ama yol parası bulamıyorum’. Ne olması lazım? Muhtar kendi cebinden çıkarıp verebilir eyvallah; ama bir bütçesinin olması lazım. Diyeceksiniz ki;  ‘Ey Kılıçdaroğlu nereden çıktı bütçe? Kim bize böyle bir bütçe verir? Var. Bu kardeşinizin eski bir Maliyeci olduğunu, eski bir hesap uzmanı olduğunu sakın unutmayın. Şimdi Belediye Başkanını seçen kim? Ona oy veren vatandaşımız aynı zamanda mahallenin muhtarına da oy veriyor mu? Veriyor. Orada oturan vatandaş, ev sahibi belediyeye emlak vergisi ödüyor mu? Ödüyor. O emlak vergisinin belirli bir oranı muhtarlığa dağıtılsa ne olur? Bütçesi olur mu? Olur” ifadelerini kullandı.

Bir mahalle veya köyde vatandaşın durumu en iyi muhtarların bileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu “Vatandaşın derdini en iyi bilen mahallenin, köyün muhtarıdır. Eğer sosyal yardımlar dağıtılacaksa muhtarlar aracılığı ile dağıtılması lazım. Çünkü onların siyasi bir kimliği yoktur. A partili B partili diye ayırmaz. Dolayısıyla sosyal yardım yapılacaksa muhtar aracılığıyla bunun yapılması lazım. Bir arkadaşımız derin yoksulluktan bahsetti ve yoksulluğun giderek arttığını söyledi. Yoksulluğun nerelerde giderek yoğunlaştığını da yine en iyi mahallenin muhtarı bilir. Ailenin pozisyonunu bilir, durumunu bilir. Dolayısıyla onlara yardım yapılması gerektiğini gider Bir şekli ile kamu yetkililerini devlet yetkililerine aktarır. Ama gönül ister ki o yardımlar doğrudan muhtarlar aracılığıyla dağıtılsın” dedi.

Mersin ve Adana’nın yanı sıra Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerinden gelen muhtarların da katıldığı buluşmada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP’ye katılan muhtarlara parti rozetlerini taktı.


ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder