TOPLU TAŞIMA YERLEŞKESİ’NE VATANDAŞLARDAN TAM NOT
Mersin Sondakika

TOPLU TAŞIMA YERLEŞKESİ’NE VATANDAŞLARDAN TAM NOT

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış” mottosuyla başlattığı açılışların 7’ncisi olan ‘Toplu Taşıma Yerleşkesi’ açılışı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından gerçekleştirildi.
Bu haber 2023-01-28 14:28:12 eklenmiş

 

TOPLU TAŞIMA YERLEŞKESİ’NE VATANDAŞLARDAN TAM NOT

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış” mottosuyla başlattığı açılışların 7’ncisi olan ‘Toplu Taşıma Yerleşkesi’ açılışı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından gerçekleştirildi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

272 yeni otobüsün son partisi olan 41’inin de teslim alındığı açılışa çok sayıda vatandaş katıldı. Yenilenen otobüs filosunu ve tam donanımlı yerleşkeyi çok beğenen vatandaşlar, kendilerine güvenli, konforlu ve çevreci bir ulaşım imkanı sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne “41 kere maşallah” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış” mottosuyla başlattığı açılışların 7’ncisi olan ‘Toplu Taşıma Yerleşkesi’ açılışı, Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından gerçekleştirildi.Törende; Mersinlilere hizmet verecek 272 yeni otobüsün son 41 adedi de teslim alındı.

Büyükşehir Belediyesi otobüs şoförleri tam donanımlı yerleşkeden faydalanacak olmanın heyecanını yaşarken, vatandaşlar da kendilerine güvenli ve hızlı ulaşım sağlayan ‘Sarı Limon’ların sayısının artmasının mutluluğunu yaşadı. Toplu Taşıma Yerleşkesi vatandaşlardan tam not aldı.

ÇEVRECİ OTOBÜSLERE ÇEVRECİ YERLEŞKE

Büyükşehir Belediyesi tarafından, MEŞOT yanında yer alan ve önceden vahşi depolama alanı olarak kullanılan arazi rehabilite edilip, yerine tam donanımlı, çevreci bir yerleşke inşa edildi. Toplam 67 bin 837 metrekare alan üzerinde 8 bin 416 metrekaresi kapalı, 47 bin metrekaresi açık alan olan Toplu Taşıma Yerleşkesi içerisinde; otobüslerin teknik bakımlarının yapılacağı Mekanik Atölye, otobüslerin hijyenini en üst seviyede tutacak Araç Yıkama, başta bakım onarım atölyesinden çıkan atık yağ ve bezleri, katı atıkların geçici toplandığı ve daha sonra meri mevzuat hükümlerine uygun olarak bertaraf edilmeye gönderildiği alan olan Sundurma Yapısı ve Pompa Odası yerleşkesinin girişinde bulunan kısımda hem otobüslerin giriş ve çıkışları hem de personel ve ziyaretçilerin kontrollü girişinin sağlandığı ve kayıt altına alındığı Güvenlik Binası ve 1183 metrekarelik alanı ile Ana Koordinasyon Merkezi bulunuyor.

Ana Koordinasyon Merkezi ile başta Belediye Otobüslerinin sevk ve idaresini sağlamak, otobüslerin teknolojik yapısından elde edilen verilerin Ana Koordinasyon Merkezi’ne aktarılıp, elde edilen verilerin değerlendirilerek gerekli desteğin sağlanması amaçlanıyor. 48 LED ekranın bulunduğu Sistem Odası’nda 24 operatör görev alıyor. Burada hem Büyükşehir’e ait toplu taşıma hizmetleri hen de Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırlarında faaliyet göstermekte olan her türlü minibüs kooperatifleri, özel halk otobüsleri, servis ve taksi araçlarının da kontrolü, denetimi sevk ve idaresi sağlanıyor.

“TÜRKİYE'NİN EN MODERN OTOBÜS YERLEŞKESİ”

Başkan Seçer, göreve geldiklerinde Mersinlilere verdikleri ‘Modern, çevre dostu, konforlu, vatandaşın her türlü ihtiyacını karşılayacak 272 otobüs’ sözünü gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Burada sadece son parti otobüs teslimatını almayacağız. Burada artık Türkiye'nin en modern otobüs yerleşkesinde Mersinlilere hizmet vereceğiz. Burada her şey var. Yok, yok; ama çevre dostu bir tesis, otobüslerimiz gibi. Adı da ‘Limon’du otobüslerimizin. Onlara layık bir ev hazırladık. Burada bakımları yapılacak, burada yıkanacak. ‘Çevre dostu’ dedik. Otobüsleri yıkadığımız suları arıtarak içme suyu kalitesinde tekrar kullanacağız” dedi. 

Otobüslerin önemli bir özelliği daha olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, özellikle öğrenciler için bütçe dostu olduğuna değinerek, “ ‘2024’e kadar otobüs ücretlerinizde değişiklik yapmayacağız. 1 liraya, Türkiye'de öğrencinin en ucuza taşındığı toplu taşıma araçlarına bineceksiniz’. Sözümüzü yerine getirdik. Onun onurunu, gururunu yaşıyoruz. Bu tesisin ve 272 otobüsün güncel değerlemesini yaptığımız zaman buraya harcadığımız para 1 milyar 144 milyon 48 bin TL. Mersinlilere, onların kaynaklarından, helal emeklerinden, vergilerinden aktardıkları paralardan harcadığımız bu hizmet helali hoş olsun” diye konuştu.

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri
Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder