Seçer, MESİAD’IN 32. Yıl Balosu’nda İş İnsanlarıyla buluştu
Mersin Sondakika

Seçer, MESİAD’IN 32. Yıl Balosu’nda İş İnsanlarıyla buluştu

Seçer, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (MESİAD) 32. Yıl Balosu’na katıldı ve kentteki iş insanlarıyla buluştu. Seçer, “32 yaş gününüz kutlu olsun” dedi.
Bu haber 2022-12-28 16:59:49 eklenmiş

 

Seçer, MESİAD’IN 32. Yıl Balosu’nda İş İnsanlarıyla buluştu

 

Seçer, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (MESİAD) 32. Yıl Balosu’na katıldı ve kentteki iş insanlarıyla buluştu. Seçer, “32 yaş gününüz kutlu olsun” dedi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin mali yapısının güçlü olduğunu belirten Başkan Seçer, “Mersin belediyecilik tarihinin en şeffaf Büyükşehir Belediyeciliğini yapıyoruz” vurgusu yaptı. Belediye yatırımlarında çok ciddi krediler kullanmadıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Göreve geldiğimden beri İller Bankası'ndan bana altyapı yatırımı için bir delikli kuruş gelmedi” ifadelerini kullandı

“MERSİN BELEDİYECİLİK TARİHİNİN EN ŞEFFAF BÜYÜKŞEHİR BELEDİYECİLİĞİNİ YAPIYORUZ”

Baloda, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ve merkezi hükümetten beklentiler başlıklarıyla konuşma yapan Başkan Seçer, Mersin’in geleceği için herkesin birlikte hareket etmesi çağrısı yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nin mali açıdan güçlü bir belediye olduğu vurgusunu yapan Başkan Seçer, “Burada hem belediye başkanı hem de Meclis üyesi olan arkadaşlar var. Bizim dönemde, belki de Mersin belediyecilik tarihinin en şeffaf Büyükşehir Belediyeciliğini yapıyoruz. En ince ayrıntısına kadar kendilerine hesap veriyoruz. Bu zaten bizim görevimiz” dedi.

Göreve geldiklerinde Büyükşehir ve MESKİ kurumlarına ait devraldıkları toplam 530 milyon dolar borcun 200 milyon dolar seviyelerine indiğini belirten Seçer, bir taraftan borçları eksilttiklerini bir taraftan da hizmet üretmekten ödün vermediklerini ifade etti.

“YEREL KURUMLARIN DEVREYE GİRMESİYLE BAKANLIKLARDA İŞLER DEĞİŞEBİLİYOR”

İş dünyasını ilgilendiren hizmetlerle ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Seçer, 13 sene önce temeli atılan Erdemli Hali inşaatına yeniden başlandığını ve tesisi bitirdiklerini söyleyen Başkan Seçer, talep edildikten 2,5 yıl aradan sonra tahsisini aldıkları Anamur Hali’nin de inşaatına hızla başlayacaklarını söyledi. Anamur Hali örneğini vererek yerel derneklerin, kurumların devreye girmesiyle Bakanlıklarda işlerin değişebildiğini dile getiren Seçer, nakliyeciler sitesi için de “Burada, Sayın Gültak'ın iyi niyetli yaklaşımını anmam lazım. Eleştiri yaptığımız yerde eleştiri ama teşekkürü de bilmeliyiz. Huzurkent’te 94 dekarlık bir arazi vardı. Akdeniz Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi davalıktı. Bizden önce başlamış dava, bizim dönemde neticelendi. O arazi bize geçti. Ancak Akdeniz Belediyesi'nin planlarda anlayış göstermesi lazımdı, oranın Nakliyeciler Sitesi olmasını sağlaması gerekiyordu. Bu katkıyı da yaptı. Sanırım Ocak ayı içerisinde ihalesi var. Çok da güzel proje yapıldı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımızın da katkısını unutmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“1/1000’LİK PLANLARIN ARDINDAN AKDENİZ’DE ÇOK GÜZEL YATIRIMLARIN BAŞLAYACAĞINI GÖRÜYORUM”

Mersin’in imar planları hakkında da bilgiler veren Başkan Seçer, Mersin'in 1/5000'lik imar planlarının tamamlandığını hatırlattı. 1/1000’lik planların da Mezitli’de sorun kalmadığı, Yenişehir’de bitmek üzere olduğu, Toroslar’da devam ettiği ve Akdeniz’de de ikinci etap görüşmelerinin başladığı bilgisini veren Başkan Seçer, Akdeniz’deki bu planların önemine dikkat çekti. Seçer, “Akdeniz önemli. Binlerce dekar arazi. Lojistik, depolama alanları, sanayi ya da mesleki sitelerin yapımı için çok önemliydi. Bu çalışmalar da çok kısa sürede bitecek. Orada çok güzel yatırımların başlayacağını görüyorum” dedi.

 “MERSİN, LOBİSİ EKSİK BİR KENTTİR”

 “Mersin lobisi eksik bir kenttir” diyen Başkan Seçer, “Gaziantep, Kayseri, Konya ekonomik, şehir planlaması ve yatırımlar olarak bizden fersah fersah ilerledi.  Bunun yegane sebebi, Mersin'de bir kent lobisi anlayışının henüz yerleşmemiş olmasıdır. Bugün için bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak empati yapmanızı, beni anlamanızı ve bu konuda ne kadar derin üzüntüler, zorluklar çektiğimi bilmenizi isterim” diye konuştu. Başkan Seçer, konuşmasını “32 yaş gününüz kutlu olsun. Yeni yılımız da kutlu olsun. Başta Mersin'imiz olmak üzere ülkemize, dünyaya insanlığına huzur ve barış getirsin” dileğinde bulunarak sonlandırdı.

 “METRO PROJESİNİN İLGİLİ BAKANLIĞIMIZCA ACİLEN ONAYLANMASI GEREKMEKTEDİR”

 

Dernek olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren MESİAD Başkanı Hasan Engin, Mersin’de gecikmiş yatırımlar ve kent sorunlarına da dikkat çekti. Engin, Çukurova bölgesinin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak Çukurova Bölgesel Havalimanı, Çeşmeli-Taşucu Otoyolu ve Mersin Ana Konteyner Limanı gibi konuları gündemine taşıdı. “Mersin’de acilen bitirilmesi gereken projelerin gecikmemesi, bölge ekonomisinin gelişimini sağlayacaktır” diye Engin, Mersin Metro Projesi için de çağrı yaptı. Engin, “Mersin gibi metropol kentin ulaşım sorununun ivedi bir şekilde çözülmesi gerekmektedir. Ulaşım sorunu; kentin ekonomisine, hava kirliliğine ve turizmine zarar vermektedir. Ulaşım sorununun çözülmesi için kentimizin metroya ihtiyacı vardır. Metro projesinin Ankara’da ilgili Bakanlığımızca acilen onaylanması ve tüm yatırımlarının gecikmemesi gerekmektedir” dedi.

 

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder