Noel Bayramında ‘Barış’ mesajları verildi
Mersin Sondakika

Noel Bayramında ‘Barış’ mesajları verildi

Hıristiyan dünyasının en önemli bayramlarından olan Noel Bayramı, Latin Katolik Kilisesinde kutlandı.
Bu haber 2022-12-28 16:20:22 eklenmiş

 

Noel Bayramında ‘Barış’ mesajları verildi

 

Hıristiyan dünyasının en önemli bayramlarından olan Noel Bayramı, Latin Katolik Kilisesinde kutlandı.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Katolik Kilisesinde yapılan kutlamada, barış, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü mesajları verildi. Latin Katolik Kilisesindeki ayinde, Latin Katolik Kilisesi ruhani reisi Peder Roshan Cordeıro, Anadolu Havarisel Episkopos Vekili Pederantuan Ilgıt ve Marıusz Dunaj yer aldı.

24 Aralık’ta gece yapılan ilk ayine, Hıristiyan cemaati katıldı. İsa’nın doğum günü ilahilerle kutlanırken, yaşanan savaşların son bulması için dualar edildi.

Hz. İsa’nın doğum günü olan Noel Bayramı büyük bir coşku ile kutlandı. Latin Katolik Kilisesinde yapılan kutlamalara, yüzlerce Hıristiyan vatandaş katıldı.

Latin Katolik Kilisesi ruhani reisi Peder Roshan Cordeıro, Anadolu Havarisel Episkopos Vekili Pederantuan Ilgıt ve Marıusz Dunaj’ın yönettiği ayinde, ilahiler barış ve kardeşlik için okundu.

Latin Katolik Kilisesindeki törene, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, MESİAD Başkanı Hasan Engin, ÇUGİDER Başkanı Sibel Gelbul, Ortodoks Kilisesi Pederi Coşkun İspir Teymur,  Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz, Arab Alevi İnanç Kurulu temsilcisi Ahmet Özuğurlu, Mevlana Derneği Başkanı Ahmet Coşar, Yenişehir Belediyesi Polifonik Korosu ve Hıristiyan vatandaşlar katıldı.

 İKİNCİ DİNLER ARASI NOEL VE BARIŞ GÜNÜ KUTLAMASI

Latin Katolik Kilisesi ruhani reisi Peder Roshan Cordeıro, ikinci dinler arası Noel ve Barış günü kutlaması için bir arada olduklarını ifade ederken, sözlerine şöyle devam etti, “Nehirler, kendi suyunu içmiyor. Meyve ağacı, kendi meyvesini yemiyor. Çiçekler, kendi kokusunu almıyor. Güneş, kendi için ışık saçmıyor.

Başkalarının yararı için yaşamak, doğal bir kanundur. Hayat mutlu olacak, eğer sen mutlu olursan.

Ama dünya daha da mutlu olacak, onun sebebi sen olursan. Bir damla barış eylemi, dünya denizinin her köşesine dalga olarak vursun. 1853 yılında yapılan Aziz Antuan Kilisesinin tarihi, Mersin’in tarihidir.  Bugün Barış Gününde; sesimiz sadece Mersin’de değil, dünyanın dört bucağında duyulacaktır. Bu kıymetli güne şahit olan sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI VERİLDİ

Antuan Ilgıt, “Burada bulunan tüm katılımcılarla birlikte bu kutsal günü kutlamak bizim için gurur vesilesi. Güzel Mersin’imizin bu müstesna kilisesi, sizleri misafir etmek sureti ile tim Türkiye’ye barış ve kardeşlik mesajları gönderme ayrıcalığına da sahip. Benimde büyüdüğüm, okullarında okuduğum, sokaklarında oynadığım bu güzide şehrimiz Mersin’in, Katolik olsun, Ortodoks olsun, Sünni ve Alevi cemaati olsun tüm bu şehrin kültür ve inançların olmasına karşın herkes birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşıyor. Şehrin kuruluşundan bu yana aradan geçen zamana karşın Mersin’de herkesin dini inancını özgürce yaşadığı bir şehirdir. Aynı zamanda sivil ve ruhani liderlerinde barış ve kardeşlik içerisinde yaşaması başka bir güzellik. Bugün yeniden doğarak, ışığı ile bizleri aydınlatan ve umut veren İsa Mesih’te, bu birlik ve beraberlik için aramızda hasıl olan barış arzusu için şükrediyoruz. Nitekim yüce Allahın bizler için olan düşünceleri, sadece ve sadece barış ve esenlik düşünceleridir. Yerameye  Peygamberin kitabında şöyle der: “Sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum. Barış için tasarılarım var. Sizlere mutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarılarım var.” O yüzden sevgili kardeşlerim, gelin Mersin’imizin bu güzel mabedine hep birlikte dua edelim ve hepimizin inandığı yüce Allah’a, bizleri aşan engelleri aşmak, karşılıklı hayırsever bağları ile güçlendirmek ve birbirimize her daim daha iyi anlamak için irademizi kuvvetlendirsin. Mersin’imizde yayılan barış ve kardeşlik örneğinin tüm dünyaya hakim olsun. Tüm halklar kardeşlik sevgisi ile bir araya gelsin” diye konuştu.

BARIŞ DÜNYADAKİ EN ÖNEMLİ ŞEYLERDE BİR TANESİDİR

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “ Barış dünyadaki en önemli şeylerde bir tanesidir. Sevginin, kardeşliğin barışın olduğu yerde savaş olmaz. Dolayısı ile bu seneki bu barış teması çok önemli. Mersin çok güzel bir il. Akdeniz ‘de çok güzel bir ilçe. Akdeniz’de hem Hristiyan hem Musevi hem de Müslüman kardeşlerimizin gittiği tek mezarlık burada Mersin’de. Kardeşçe yatıyorlar biz de burada kardeşçe yaşıyoruz. 2023 başta Akdeniz olmak üzere tüm Dünya’ya barış, sevgi, huzur ve kardeşlik getirsin” şeklinde konuştu.

2023’ÜN BÜTÜN DÜNYAYA BARIŞ GETİRMESİ EN BÜYÜK TEMENNİMİZ OLMALIDIR

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’da, “Mersin’de yaşayan 109 yaşında bilim insanı var. Muazzez İlmiye Çığ. Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettim. Narguvan adı altında yılbaşı kutlamanın bir Türk geleneği olduğunu anlattı. Bugün yeni yılı kutluyoruz. Önemli olan ayrılıklarımızı ön plana çıkarmamak. Öyle evrensel ortak değerlerimiz var ki. Bunları ön plana çıkarmak gerekiyor. Özellikle yakın dönemde bir pandemi süreci yaşadık. Çin’den Rusya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya hemen her yerde pandemi dolayısıyla çok önemli paylaşımlar yaşandı. Artık ortak tehlikeye karşı hep birlikte mücadele etmek gerektiğini biliyoruz. O nedenle bazı ortak noktalarda, kulvarlar açarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Dünya’nın neresinde kadınlar şiddete uğruyorsa Afganistan’da kadınların eğitim alması, İran’da kadınların sokağa çıkması engelleniyorsa, bunlara karşı hangi dine hangi inanca sahip olursak olalım karşı çıkmamız gerekiyor. İnsanlık olarak en büyük sorunumuz demokrasi ve barıştır. Onun için hep birlikte savaşa karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Ortak sorunlarımıza karşı birlikte hareket etmemiz gerekiyor. 2023’ün bütün dünyaya barış getirmesi en büyük temennimiz olmalıdır” diye konuştu.

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz, Arab Alevi İnanç Kurulu temsilcisi Ahmet Özuğurlu, Mevlana Derneği Başkanı Ahmet Coşar’da, barışın, hoşgörünün, sevginin ve kardeşliğin önemine dikkat çektiler ve 2023 yılının barış ve kardeşlik yılı olmasını temenni ettiler.

Konuşmaların ardından Yenişehir Belediyesi Polifonik Korosu bir konser verdi ve konserin ardından hep birlikte barışın sembolü olan zeytin ağacı diktiler.

Kilisenin salonunda birlikte kesilen pastanın ardından tören sona erdi.

 


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder