“MERSİN, NARENCİYENİN BAŞKENTİ”
Mersin Sondakika

“MERSİN, NARENCİYENİN BAŞKENTİ”

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ticaret Borsası'nda düzenlenen toplantıda, festivalin paydaş kurumların destekleriyle gerçekleştirildiğini söyledi. Vali Pehlivan, “Yaptığımız festivalle Mersin’in narenciyenin başkenti olduğunu bir kez daha gösterdik” dedi.
Bu haber 2022-12-22 16:24:34 eklenmiş

 

“MERSİN, NARENCİYENİN BAŞKENTİ”

 

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ticaret Borsası'nda düzenlenen toplantıda, festivalin paydaş kurumların destekleriyle gerçekleştirildiğini söyledi. Vali Pehlivan, “Yaptığımız festivalle Mersin’in narenciyenin başkenti olduğunu bir kez daha gösterdik” dedi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Toplantıya Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammed Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Toroslar Belediye Başkan Yardımcısı Şeyda Gülden, Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Narenciye Festivaline destek veren kurum temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

“300 BİNİN ÜZERİNDE BİR KATILIM OLDU”

Kısa sürede hazırlanan festivale katılımın iyi olduğunu aktaran Pehlivan, festivallerde insanların bir araya gelerek paylaşımda bulunmasının önemli olduğunu kaydetti.

Festivale destek verenlere ve katılımcılara teşekkür eden Pehlivan, "Mükerrer katılımlarla beraber 300 binin üzerinde bir katılım. Bu şekilde güzel bir tablo oluştu. Bu bir yolculuktur. Her geçen sene üzerine katmak suretiyle yenilikler kazandırarak kapsamı genişletip daha iyi noktalara gitmek. Bu yıl bu kadar sürede bunu yaptıysak önümüzdeki yıl çok daha kapsamlı, uluslararası boyutunun biraz daha öne çıktığı, yetiştiremediğimiz noktaları tamamlayıp biraz daha ses getirecek bir boyut kazandırabileceğimizi düşünüyorum. Bir kez daha Mersin'in narenciyenin başkenti oluşunu ilan etmiş olduk" diye konuştu.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı ve Festival İcra Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir’de,  toplantıda festival ile ilgili genel değerlendirmelerde bulundu.

Özdemir, "Aslında bu yıl festival yapılması konusunda hepimizde tereddütler vardı. Ancak Valimizin pozitif bakış açısı ve yön gösterici liderliği sayesinde bu büyük organizasyonu tamamladık" dedi.

“MERSİN’İN NARENCİYE SEKTÖRÜNÜN LİDERİ OLDUĞUNUN TESCİLLENMESİNİ HEDEFLEMİŞTİK”

Destek veren tüm kurum ve kuruluşların isimlerini tek tek sayarak teşekkür eden Özdemir, "2010 yılında ilk festivalimizi planlarken belli hedefler koymuştuk. Mersin’deki birlik ve beraberlik havasını pekiştirmek ve bunu herkese göstermek en önemli hedeflerimiz arasındaydı. Bu konuda tüm Türkiye’ye örnek olacak bir birliktelik sergilenmiştir. Mersin’in narenciye sektörünün lideri olduğu gerçeğinin tescillenmesini hedeflemiştik. Bu hedefe ulaştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bugün narenciye denince akla ilk Mersin gelmektedir. Kent ile narenciyenin özdeşleşmesine katkı vermeyi hedefliyorduk. Festivalimiz sayesinde bir narenciye kenti olduğumuz gerçeğini iyice pekiştirdik. Festival kelimesinin anlamına uygun olarak, Mersinliler için bir şenlik ortamı oluşturmak istiyorduk. Daha ilk festivalimizde bu hedefimize ulaştık. Mersinlilerin festivalimize ilgisi her yıl biraz daha artarak devam etti. Yüz binlerce kişi festival alanına gelerek, çok keyifli iki güzel gün geçirdi. Festival alanı, Mersin’in en büyük buluşmasına bir kez daha ev sahipliği yaptı. Festival alanını gezenlerin yüzündeki gülümseme ve memnuniyet ifadesi, bize göre festivalimizin başarısı konusundaki en anlamlı göstergedir. Festivalimiz Mersin’in gülen yüzünü yansıtan en büyük organizasyon olma özelliğini açık bir şekilde ispat etmiştir" diye konuştu.

“BAZI KESİMLER, NEREDEYSE MERSİN’İN TÜM SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNÜ FESTİVALİMİZDEN BEKLEMEYE BAŞLADILAR”

Özdemir, "Ancak bizim bu hassasiyetimize rağmen, belli kesimlerce festivalimize dair abartılı beklentiler oluşturulduğunu görüyoruz. Bazı kesimler, neredeyse Mersin’in tüm sorunlarının çözümünü festivalimizden beklemeye başladılar. Festival yapmanın veya yapmamanın, narenciye ürünlerinin fiyatlarının oluşumu üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Fiyatlar arz ve talep koşullarına göre her sezon yeniden oluşur. Üreticilerimizin alın terlerinin karşılığını alamamaları ya da tüketicilerimizin yüksek fiyattan tüketim yapmak zorunda kalmaları elbette bizi üzer. Fakat bundan festivalimizi sorumlu tutmak çok büyük bir haksızlıktır. Benzer şekilde, sadece iki gün süren bir festivalin kentteki turizm sektörünü ayağa kaldırmasını beklemek de gerçekçi değildir. Festivalimizin kentimize dışarıdan tur çekme potansiyeli vardır. Turizm sektörümüz, iyi bir pazarlama stratejisiyle, bu potansiyeli değerlendirebilir. Gelecek yıl yapılacak festivalin tarihini mümkün olduğunca erkenden belirleyerek, turizm sektörüne yardımcı olabiliriz" şeklinde konuştu.

FESTİVALİN BÜTÇESİ 5 MİLYON 312 BİN 379 LİRA

Bu yılki festivalde, önceki yıllardan farklı olarak yabancı dans ve folklor gruplarının olmamasının dikkati çektiğini söyleyen Özdemir,  "İcra Kurulu olarak, zaman darlığı, vize sorunları ve bütçedeki belirsizlikler nedeniyle yabancı grup çağırmamaya karar verdik. Yabancı grupların festival bütçesine 1,5- 2 milyon lira ilave bir yük getirecek olması, bizi böyle bir karar almaya zorladı. Bu yıl gelirimiz 5 milyon 312 bin 379 lira olarak gerçekleşmiştir. Giderlerimiz ise 4 milyon 726 bin 53 lira olmuştur. 586 bin 327 liralık bir bütçe fazlası oluşmuştur. Bütçe fazlasının yüksek olmasının nedeni, yabancı folklor gruplarının çağrılmamasıdır. Eğer yabancı grupları çağırmış olsaydık, bütçemiz bırakın fazla vermeyi, en az 1 milyon lira açık verecekti. Bütçe açığı vermektense, bütçe fazlası vermenin daha iyi olduğuna siz de katılırsınız. Elimizdeki nakit kaynağını 3 şekilde değerlendirebiliriz. Katkıları oranında, bütçeye katkı veren kurumlarımıza iade yapabiliriz. Bu parayı bir hesapta tutarak, nemalanmasını sağlar ve gelecek yıl kullanabiliriz. 2023 yılı hazırlık çalışmalarına erken başlayarak, bu çalışmalarda kullanabiliriz" dedi.

 


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

En çok okunanlar

Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder