Şiddet unsurları ve çocuklar!
Mersin Sondakika

Şiddet unsurları ve çocuklar!

Çocuk Gelişim Uzmanı Yonca Yiğit, çocukların dünyaya en saf halleri ile geldiğini ve kötü olan davranışların neler olduğunu bilmediğini söyledi.
Bu haber 2022-12-11 22:04:43 eklenmiş

 

Şiddet unsurları ve çocuklar!

 

Çocuk Gelişim Uzmanı Yonca Yiğit, çocukların dünyaya en saf halleri ile geldiğini ve kötü olan davranışların neler olduğunu bilmediğini söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Yiğit, “ Kötü davranış ve dokunuş sonradan öğrenilen bir durumdur. Özellikle çocuklar şiddeti aile içerisinde öğrenir ve ilk sosyal duygusal deneyimler burada başlar” dedi.

Çocuk Gelişim Uzmanı Yonca Yiğit,” Aile içi şiddet; aile üyelerinden birinin, diğerini duygusal, fiziksel ve cinsel istismara maruz bırakması, sosyal olarak izole etmesi ve maddi açıdan kontrol etmesi ya da yoksun bırakması gibi davranışları içerir” dedi.

Yiğit, “Ancak şiddet öğrenimi sadece aile ile sınırlı değildir. Dijital platformlarda maruz kalınan içeriklerin şiddeti yansıtması da burada çocuğun öğrenmelerini olumsuz yönde etkiler. Bunun yanı sıra akran ilişkilerinde yer alan tüm sosyal tutumlar şiddet öğrenimi konusunda da paydaştır” diye konuştu.

HER ŞEYİ AİLE KAYNAKLI DÜŞÜNMEMEK GEREKİR! ŞİDDETE TANIK OLMAK BİLE ÇOCUKLARI ETKİLER

Her şeyin aile kaynaklı olacağının düşünülmesinin yanlış olduğuna dikkat çeken Yiğit, “Her şeyi aile kaynaklı düşünmemek gerekir.  Ev içindeki şiddete tanık olmak çocukları ve çocukların geleceklerini ciddi bir biçimde etkiler.  Sosyal öğrenmeler konusunda zihinsel anlamda aç bir yapı sünger gibidir.

Saldırganlık ve şiddet gibi davranışlar dışarıdan öğrenilir. Çocuk şiddete maruz kaldığı zaman aynı şiddeti hatta fazlasını etrafındaki kişilere uygular. Hem psikolojik hemde gelişimsel anlamda burada etkiye tepki tanımlaması yapmak mümkün.  Çoğu ebeveyn çocuğun şiddetten etkilenmeyeceğini ya da çocuğun yaşadıklarını unutacağını yahut yaşının çok küçük olup anlamayacağını düşünür. Ne büyük hata! Ancak çocuklar unutmazlar ve alıcı ifade edici dil becerileri yeterli düzeyde anlamak üzere gelişmişse tanımlayabilirler. Ancak uygulamak için zihinlerinde bir gün günışığına çıkmak üzere kodlayarak. Aile içinde şiddet gören çocukların, diğer çocuklara nazaran daha yüksek düzeyde duygusal ve davranışsal sorunlarının olduğu bilinir. Şiddet ve saldırganlık, ebeveyni model alarak öğrenilir. Şiddet, çocukların korku ve kaygı yaşamasına, asabi olmasına, uyku bozukluklarına, davranışsal ve gelişimsel gerilemelere ( regresyona ), fiziksel şikayetlere, düşük benlik saygısına, kendine ve başkalarına karşı güven eksikliğine, uyum sorunlarına, ders başarısızlıklarına, dikkat eksikliğine, iletişim problemlerine, asosyal kişiliğin gelişmesine ve depresyona neden olur.  Saldırgan ve öfkeli kişiler fiziksel şiddet uygulamaya ihtiyaç duyarlar. İletişim sorunları yaşarlar.  Şiddet konusunda başarıya karşı aşağılık duygusu geliştiren orta çocukluk dönemi çocuklarının şiddete meyilli olmasının sebepleri altında mükemmeliyetçi anne baba tutumu da yatabilir.  Çocuk ne yaparsa yapsın, ders vermek ya da disiplin öğretmek için çocuğa şiddet uygulanmamalıdır. Bu durumda çocuğun öğreneceği tek şey şiddet uygulamaktır. Mükemmel olmaya çalışırken bastırmaya çalıştığı ve kontrol edemediği duygularıyla saldırgan bir çocuk haline gelmesi kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENMELER ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNDEN BAŞLIYOR!”

Yiğit, “ Anneler ve babalar başarı odaklı değil, iyi davranış, kötü davranış nedir? Bunu öğretmek için öğretmenliğine soyunmalıdır.  Çocuklar, hayatı ebeveynleriyle kurdukları ilişkiden öğrenir.  Şiddet olan bir evde çocuk da ev dışında şiddet uygulamaya başlar ve bu onun için doğaldır hatta normaldir. Ebeveynler, çocukları doğduğu andan itibaren onlara karşı sabırlı ve ilgili davranmalıdır. Sorun odaklı olmak yerine çözüm odaklı olmak gerekir. Onlar, sadece zorlu koşullarda uygun sorun çözme becerilerini kullanamayabilirler. Yapılması gereken daha sakin olan ebeveyni aktif hale getirmek ve aşırı tepki vermeden  uygun sorun çözme becerilerini geliştirmektir” dedi.

EBEVEYNLER ÇOCUKLARINA NASIL DAVRANMALIDIR?

Ebeveynlerin çocuklara davranış şekli konusunda da açıklama yapan Yiğit, “Çocuğunuza zaman ayırın. Çocuğunuza sarılın, kucaklayın, öpün, dokunun, ona olumlu geri bildirimlerde bulunun, sevdiğinizi söyleyin.  Çocuğunuzdan kaçmayın, uzak durmayın. Söylediklerine ve düşüncelerine saygı gösterin. Ceza vermeyin. Olmasını istediğiniz kişi gibi çocuğunuza davranın. Fiziksel şiddet uygulamayın. Aşağılayıcı şekilde konuşmayın. Çocuğunuza saygı gösterin. Hata yaptığında bile onun yanında olacağınızı hissettirin. Olumlu davranışları pekiştirmeleri için rol model olun. Çocuğunuzu takdir edin.

Çocuklar için ilginin iyisi kötüsü yoktur. İlgi ilgidir. Sizlerin ulaşmasını istediğiniz mükemmel normları elde etmek üzere bu dünyaya gelmedi. Sizlerde çocuklarınızı bu yönde programlayamazsınız. Bırakın hayatının kıymetini aldığı 100 üzerinden gelen 80lik 90lık puanlı notlara sıkıştırmasınlar.  Sıkıştırmasınlar ki bugün çocuklarımızın bedenleri soğumasın. Bugün çocuklarımız suça sürüklenmesin. Yarınlarımız için sorumluluk önce aileye sonra profesyonel kesime ve tüm topluma düşüyor. Gelin çocuklarımızı şiddet ve şiddet unsurlarından koruyalım” diye konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

En çok okunanlar

Copyright © 2024 Günaydın Mersin Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder