“Kadına Şiddeti Kadınlarla Birlikte Önleyeceğiz”
Mersin Sondakika

“Kadına Şiddeti Kadınlarla Birlikte Önleyeceğiz”

DEVA Partisi Mersin İl Kadın Çalışmaları Başkanlığı kadına şiddete karşı mücadelede güç birliği çağrısı yaptı:
Bu haber 2022-11-27 16:56:55 eklenmiş

 

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak gördükleri kadına yönelik şiddeti gündemde tutmak amacıyla çalışmalar yapmaya devam ediyor. DEVA Partisi Mersin İl Kadın Çalışmaları Başkanlığı, 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir buluşma gerçekleştirdi. DEVA Partisi Toroslar İlçe Binasında gerçekleşen buluşmada, kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik politikalar konusunda fikir alışverişi yapıldı.

DEVA Partisi Kadın Çalışmalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Songül Abdan, Sanayi Girişimcilik ve Dijital Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Sedat Topuoğlu, Eğitim politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Soylu, Toroslar İlçe Başkanı Sultan Aydoğan, ilçe yöneticileri ve partililerin katıldığı buluşmada, hazırlanan basın açıklaması yapıldı.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet her gün can almaya devam ettiğine vurgu yapılan basın açıklamasında, “Oysa biz; ‘’Tek 1 can bile feda edilemez’’ diyoruz. Kadına yönelik şiddeti, kadın ölümlerini açıklamalarında kanıksamış ifadelerle sayı ve oranlara hapseden, hafifleten sorumlu tarafların anlayışını asla kabul etmiyoruz” denildi.

“Türkiye’nin devası olmak üzere yola çıkmış olan bizler, kadınların devası olmaya da kararlıyız” ifadelerine yer verilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Şiddetin çocuğa, kadına, erkeğe veya herhangi bir canlıya uygulanması asla kabul edilemez. Bu kısır döngüden, bu şiddet sarmalından ülkemizi kurtaracağız, kararlıyız.

Kadına yönelik şiddet öncelikle bir zihniyet sorunu, toplumsal ve kültürel bir sorun. Kadını erkekten değersiz ve aşağı gören bir yaklaşımın ürünü.

Ve biliyoruz ki, kadına yönelik şiddet münferit bir olay değil. Şiddet sadece kadınların değil, çocukların ve hatta şiddeti bizzat uygulayanların hayatlarını mahvediyor; toplumu içten içe çürütüyor̈ ve zayıflatıyor.

İşte tam da bu sebeple; öncelikle kadınlara ayrımcılığı ve şiddeti meşrulaştıran bu zihniyeti sanık sandalyesine oturtuyoruz.

Bütün kadınları tehdit eden; evde, sokakta, işyerinde ve hatta dijital mecra veya ağlarda kadınlara musallat olan şiddet, karşımıza aşağılama, eziyet, hakaret, küfür, baskı, taciz, darp, ısrarlı takip olarak çıkıyor. Hayalleri, umutları solduruyor.

İşte tam bu sebeple biz DEVA Partisi olarak;

Biz DEVA Partisi olarak şiddetin her türünün karşısında, kadınların yanında olacağız.

Kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik her türlü şiddetle aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz.

Kadınların bireysel, sosyal, ekonomik ve siyasi anlamda güçlenmeleri için parti programımızda, politika metinlerimiz ve eylem planlarımızda açıkladığımız bütün kararları ivedilikle hayata geçireceğiz.

Kadınları destekleyecek, güçlendirecek, zihniyetin eşitlikçi, adil bir yapıya evrilmesi için mücadelë vermeye devam edeceğiz.

Biz şiddetin, kadınların özgüvenini, özsaygısını, yaşam enerjisini yok etmesine müsaade etmeyeceğiz.

Biz şiddetin, kadınların sağlığını bozmasına, sakatlanmasına, iyilik halini ortadan kaldırmasına ve hatta hayatlarını söndürmesine izin vermeyeceğiz.

Biz şiddetin temel kaynağını ahlaka, kadın bedenine indirgeyen anlayışla mücadele edeceğiz, art niyetli taraflarca kullanılmasının önüne geçeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere, kadınları şiddetten etkili bir biçimde korumayı amaçlayan tüm uluslararası anlaşmalar ve yasal düzenlemelerin, vicdani sorumlulukla uygulanmasının takipçisi olacağız.

 

Bir taraftan cezaların caydırıcı olmasını sağlarken diğer taraftan toplumun eğ itilmesi ve sorunun iyileşmesi için gereken tüm adımları kesin bir kararlılıkla atacağız.

Söz veriyoruz;

Biz DEVA Partisi olarak kadınların güvende olduğu, mutlu olduğu, üretken ve baş arılı olduğu ve bu hayali ülkemizdeki tüm kadınlarla birlikte gerçekleştireceğiz.”


ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder