İlk yardımda yapılan yanlışlar!
Mersin Sondakika

İlk yardımda yapılan yanlışlar!

Kaza veya yaşamı tehdit eden herhangi bir durumda, olay yerindeki kişilerce, tıbbi araç gereç aranmaksızın yapılan hayat kurtarıcı girişimler olarak tanımlanan ilk yardım, büyük önem taşıyor.
Bu haber 2022-09-12 15:41:52 eklenmiş

 

İlk yardımda yapılan yanlışlar!

 

Kaza veya yaşamı tehdit eden herhangi bir durumda, olay yerindeki kişilerce, tıbbi araç gereç aranmaksızın yapılan hayat kurtarıcı girişimler olarak tanımlanan ilk yardım, büyük önem taşıyor.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Bayılana tokat atma, yanıklara yoğurt, salça, diş macunu sürme, bilinci olmayan her hastaya kalp masajı yapma, batan cismi çıkarma, burun kanamalarında başın geriye doğru atılması gibi yanlış müdahaleler hatalı müdahalelerden bazıları.

Tüm dünyada her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü, “Dünya İlk Yardım Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünya İlk Yardım Günü, 2003 yılından bu yana 188 ülkede aynı anda kutlanıyor.

Gazetemize ilk yardımla ilgili bilgiler aktaran Öğretim Görevlisi Ayşe Bağlı, “kaza veya yaşamı tehdit eden herhangi bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, olay yerinde orada bulunan kişilerce, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut olanaklarla yapılan hayat kurtarıcı girişimler” olarak tanımladı.

İlkyardım uygulamalarında ilaç olmadığını belirten Bağlı, işlemlerin ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından yapıldığını söyledi.

İLK YARDIMLA HAYATİ TEHLİKENİN ORTADAN KALDIRILMASI AMAÇLANIR

İlk yardımın önemine işaret eden Ayşe Bağlı, “İlk yardım uygulamaları ile hayati tehlikenin ortadan kaldırılması, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesi, hasta veya yaralının durumunun kötüleşmesinin önlemesi ve iyileşmenin kolaylaşması sağlanmaya çalışılmaktadır. İlk yardım bu açıdan gerekli ve önemlidir” dedi.

BU HATALAR YAPILMAMALI!

İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Ayşe Bağlı, ilk yardımda yapılan en hatalı davranışlara da dikkat çekerek bu davranışları şöyle sıraladı:

Burun kanamalarında başı geriye doğru atmak,

Bayılan kişiye tokat atmak,

Nöbet geçiren hastaya soğan koklatmak veya ağzına kaşık sokmaya çalışmak,

Batan cismi çıkarmak,

Donmada donan bölgeyi kar ile ovmak,

Her zehirlenme durumunda kusturmaya çalışmak,

Bayılma veya boğulma gibi bilinci olmayan her hastaya kalp masajı yapmak,

Düşme ve kaza durumunda hastanın hareket ettirilmesi,

Yanıklarda evde bulunan bazı malzemeleri (yoğurt, salça, diş macunu vb.) sürmek.

İlk yardım eğitimi olmayanlar doğru bilgi aktarmalı”

 

 


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder