Çocukta diş bakımı
Mersin Sondakika

Çocukta diş bakımı

Diş Hekimi Sevcan Yavuz, çocukta diş bakımının ve diş sağlığının küçük yaşlarda edinebileceğini söyledi.
Bu haber 2022-09-03 16:37:03 eklenmiş

 

Çocukta diş bakımı

 

Diş Hekimi Sevcan Yavuz, çocukta diş bakımının ve diş sağlığının küçük yaşlarda edinebileceğini söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Yavuz, gebe kadınların antibiyotik kullanmalarının çocuğunun diş sağlığının olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti.

Diş Hekimi Sevcan Yavuz, gebelik döneminde bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğine dikkat çekerken, kullanılan ilaçların bebeğin diş sağlığının yanı sıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebileceğini söyledi.

Yavuz, “Anne karnındayken tüketilen antibiyotikler, bebek doğduktan sonra  diş sağlığında ciddi problemlere neden olabilir. Dişlerde çürüme, diş etlerinde sorunlar oluşur, hatta dişte şekil bozukluğu olabilir. Dişlerin erken kaybolmasına da neden olabilir. Benim anne adaylarına tavsiyem,  gebe kalmadan önce detaylı bir şekilde diş tedavilerini bitirilmesi, ondan sonra sağlıklı bir şekilde gebelik geçirmelerini  istiyorum. Kısacası, gebelik öncesi bütün dental işlemlerin bitmesi gerekiyor” dedi.

ÇOCUKLARDA SÜT DİŞİ

Başta süt dişi olmak üzere diş çekimlerinin hiç bir zaman ilk tercih olmaması gerektiğine vurgu yapan Oğuz, “ Yapılacak basit koruyucu uygulamalar ve dolgular ile çocuğun ağız bütünlüğünü korumak ve aileleri bilinçlendirip doğru yönlendirmek tüm diş hekimlerinin öncelikli görevleri arasında olmalıdır.

Çocuk doğduğunda, diş ağız içinde gelmeye başladığından itibaren, onun takibi başlamalı, çok iyi bir şekilde çocugun süt dişlerine bakılmalı, diş sütleri önemsiz diye çekilmemeli. Süt dişleri de normal kalıcı dişler gibi tedavi edilmelidir. Aksi takdirde ağrı, kötü koku, beslenme bozukluğu, çiğneme zorluğu gibi birçok probleme yol açabilir. Hatta bu dönemde tedavi edilmeyen dişler ileride diş çapraşıklığı ve çene gelişiminde bozukluk gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Süt  dişleri, çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gerekli olan unsurlardan biridir” diye konuştu.

DİŞTEKİ YAPISAL BOZUKLUK NASIL GİDERİLİR?

Diş Hekimi Sevcan Yavuz, “Çocukların dişleri için ilerleyen yaşlarda da koruyucu tedavileri var. Bu koruyucu tedaviler bir çok çürüğün önüne geçebiliyor. Bazı dişler çok çabuk çürür. Özellikle arka dişler. Çünkü arka dişlerin girinti ve çıkıntıları çok fazladır.  Mesela bu dişlerin daha erken çürümesini önlemek için koruyucu uygulamamız var. Fissür Örtücü ile girinti çıkıntıları kapatıp, oraları kolay bir şekilde çürümesini engelleyebiliriz.  Tabii ağız bakım her şeyden önce gelir.  Özellikle de diş fırçalamak.  Çocuğun süt dişi çıkmaya başladığından itibaren parmak fırçası ile çocuğun dişlerini fırçalama alışkanlığı elde edilebilir.  Çünkü bakımlı diş, küçük yaştan fırçalamakla başlar.  Maalesef bazı anneler,  çocuklar üstünü ıslatıyor diye ellerine fırça vermiyor. İlerleyen yaşlarda maalesef o çocukların dişleri çok kötü bir şekilde çürümeye başlıyor. Alışkanlık edinebilmeleri için küçük yaşta da olsa,  üstlerini ıslatsalar da, anneler fırçaları çocuklara vermeleri lazım” şeklinde konuştu.

ÇOCUK DİŞLERİNİ KORUYUCU ÖNLEMLER

Yavuz, çocuk dişlerini  koruyucu önlemleri ile ilgili de şu bilgendirmede bulundu:

Fissür Örtücü: Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde pit ve fissür denilen girinti ve çıkıntılar vardır. Fissür örtücüler dişleri çürükten korumak için bu çukurları dolduran plastik esaslı malzemelerdir. Sıvı şeklinde ve beyaz renklidir. Uygularken dişleri aşındırmaya gerek yoktur. Ağrısız bir tedavidir. Fissür örtücüler daimi dişleri yeni sürmüş çocukların, genellikle 1. ve 2. büyük azı dişlerine uygulanır.

Flor Uygulaması: Dişler mineralize olurken florürün ortamda olması dişin mine tabakasını güçlendirir. Diş çürüğe karşı dirençli hale gelir. Flor alımının iki esas yolu vardır. Florürlü suyun içilmesi, florür takviyelerinin yutulması şeklinde olan sistematik alım ve günlük florürlü diş macunu gargara kullanımı veya diş hekiminin uyguladığı florür jelleri gibi lokal uygulamadır. Kullanılmakta olan içme sularının flor içermesi önemlidir. Bunun yeterli olmadığı durumlarda uygun doz belirlenerek flor takviyeleri alınabilir. Çocuğunuz çok fazla florür alırsa daimi dişlerin ön yüzeylerinde beyaz, düzensiz lekeler (florosiz) olabilir.

Lokal Flor Uygulaması: Flor diş hekimi tarafından, özel bir kalıba solüsyon veya jel ile doldurulup birkaç dakika ağza uygulanır. Bu işlemin 6 ayda bir tekrar edilmesi gerekir.

Yer Tutucu Uygulaması: Süt dişinin zamanından önce kaybedildiği durumlarda, daimi diş gelinceye kadar geçici bir yer tutucu yapmak gerekebilir. Yer tutucular sabit veya hareketli olabilir. Gerektiği halde yer tutucu yapılmazsa her iki taraftaki dişler bu boşluğa devrilir. Karşı çenedeki diş uzama yapar. Bu durumda ortodonti tedavisi gerekli olur.”

 


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder