Güneş gözlüklerine dikkat!
Mersin Sondakika

Güneş gözlüklerine dikkat!

8.Bölge Mersin Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Serkan Yakan, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka bir hekim muayenesi gerektiğine dikkat çekti.
Bu haber 2022-08-21 18:47:16 eklenmiş

 

Güneş gözlüklerine dikkat!

 

8.Bölge Mersin Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Serkan Yakan, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka bir hekim muayenesi gerektiğine dikkat çekti.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Yakan, “Gözlerinize zarar veren güneş gözlüklerinden uzak durun. Lisanssız gözlükleri kullanmak tehlikeli olabilir” dedi.

8.Bölge Mersin Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Serkan Yakan, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Güneş gözlüğü almadan önce göz muayenesinin önemli olduğuna dikkat çeken Yakan,  “Mersin sıcak ve nemli bir kent. Dolayısıyla güneş ışınlarının fazla olduğu bir yer. Ülkemizde güneş gözlüğü kullanımı hem yaygın değil, hem de önemi tam fark edilmemiş durumdadır. Güneş gözlüğü kullanmadan ve almadan önce mutlaka bir göz hekimi muayenesi gerekir. Çünkü hastanın mevcut kırma kusurlarının ve refraktif kusurlarının güneş gözlüğü camlarına ilave edilmesi gerekir. Yani hastanın göz kusuruna göre miyop, hipermetrop, astigmatı da içeren bir güneş gözlüğü camı olması şarttır. Bunun yanında hastanın mevcut sosyal durumuna, yaptığı işe göre de güneş gözlüğü camları şekillendirilebilir. Örneğin uzun yol araç kullananlarda farklı, bilgisayar başı çalışanlarında farklı gözlük camı tercih edilmelidir” dedi.

“ALINACAK GÖZLÜĞÜN KESİNLİKLE ULTRAVİYOLE LİSANSLI OLMASI GEREKİYOR”

Alınacak gözlüğün kesinlikle ultraviyole lisanslı ve ultraviyole filtre sistemine sahip olması gerektiğine vurgu yapan Yakan, “Gözlerinize zarar veren güneş gözlüklerinden uzak durun. Lisanssız gözlükleri kullanmak tehlikeli olabilir. Kullanıcıların mutlaka lisansını sorgulaması gerekir. Güneş gözlüğü camının kaş hizasından, aşağıdan da gözün yaklaşık iki santim aşağısına kadar uzanan, gözü tam koruyucu boyutlarda olması gerekir. Göz çevresini tam anlamıyla korumalıdır. Eğer hastanın mevcut kırma kusuru veya gözlük kullanımı varsa yine bu numaraları da güneş gözlüğü camında kullanması gerekir. Ayrıca lens kullanan hastalarımız lens takıp üzerine de güneş gözlüğü kullanabilir” diye konuştu.

Uygunsuz güneş gözlüğü kullanımının, gözleri korumak yerine daha fazla zarar verdiğini kaydeden Yakan, “Ultraviyole filtresi olmayan gözlükler kullanıldığında daha fazla ultraviyole ışına maruz kalmış olunur. Yani ultraviyole filtresi olmayan güneş gözlüklerini kullanmak gözlere daha fazla zarar verir. Hem de güneş gözlüklerinde ışınların göze daha fazla odaklanması nedeniyle göz kuruluğunda artış, göz ön yüzeyinde ve çevre dokularında yanık oluşması ve retina problemlerinin artışına neden olur” şeklinde konuştu.

 

 

 


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder