Sıcak havalara dikkat!
Mersin Sondakika

Sıcak havalara dikkat!

Uzmanlar, vatandaşı sıcak havalar konusunda uyarmaya devam ediyor. Özellikle Nöroloji uzmanları, sıcak havalarda güneş çarpmasına dikkat çekerken, önemsenmemesi durumunda ciddi risklerin yaşanacağını söylediler.
Bu haber 2022-08-13 00:53:42 eklenmiş

 

Sıcak havalara dikkat!

 

 

 

Uzmanlar, vatandaşı sıcak havalar konusunda uyarmaya devam ediyor. Özellikle Nöroloji uzmanları, sıcak havalarda güneş çarpmasına dikkat çekerken, önemsenmemesi durumunda ciddi risklerin yaşanacağını söylediler.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Ağustos ayında artan sıcaklıklar ve nem oranının yüksekliği, sorunları da beraberinde getiriyor.

Doktor Hüseyin Güler, hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesiyle birlikte güneş çarpması konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu ve vatandaşın,  güneş ışınlarının en etkili olduğu saatlerde dışarı çıkılmamasını tavsiye etti.

BEYİN KANAMASI RİSKİ

Sıcağın, baş ağrısı üzerinde birebir etkisinin olduğunun altını çizen Güler, “Sıcak havayla birlikte; sadece baş ağrısı değil, nörolojik problemler de artıyor. Özellikle direkt sıcak çarpması baş ağrısı yapan bir neden! Sadece güneşte kalmak değil, aşırı sıcaklar beyinde damar genişlemesi yaptığı için; migren ağrıları, sıcak çarpmasına bağlı baş ağrıları şiddetli artış gösteriyor. Baş ağrısı dışında; bulantı, kusma, hatta sıcak çarpmasında bilinç bozuklukları gibi çok daha ciddi bulgular ortaya çıkabiliyor. Bu tür durumlar, aynı zamanda nörolojik olarak hipertansiyonu olan hastalarda beyin kanaması için de ciddi risk yaratıyor” dedi.

BOL BOL SIVI TÜKETİN

Güler, “Beyin için sağlıklı olan, serin ve soğuk ortamlardır. Sıcak ortam ve güneş, risk faktörüdür. Özellikle belli bir yaş grubundaki insanlarımız için, hipertansiyon hastalarımız için mümkün olduğu kadar sıcakta, güneşin aktif olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini, sabahları ve akşam güneşin aktif olmadığı saatlerde çıkmak gerektiğini tavsiye ediyorum. Bunun dışında sıcakta çok kaldıysak ve baş ağrımız varsa, lokal olarak başımıza soğuk uygulayabilir, soğuk duş alabilir ve mümkün olduğunca soğuk bir ortamda bulunabiliriz. Ayrıca bol bol sıvı tüketmeliyiz. Aynı zamanda migren ağrıları sıcakla arttığı için, migrenli hastaların güneşte çok kalmamalarında ciddi yarar olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.


ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder