Yaz nezlesine dikkat!
Mersin Sondakika

Yaz nezlesine dikkat!

Uzmanlar, genellikle yaz nezlesi ile Covid_19’un karıştırıldığını söyledi.
Bu haber 2022-08-13 00:39:48 eklenmiş

 

Yaz nezlesine dikkat!

 

Uzmanlar, genellikle yaz nezlesi ile Covid_19’un karıştırıldığını söyledi.

 

GÜNAYDIN

 

Uzmanlar, yaz aylarında aşırı sıcaklarda maruz kalınan klima, tüketilen soğuk içecek ve yiyeceklerin hasta edebileceğine vurgu yaparken, yaz nezlesinin ise genellikle alerji olarak belirti vermesi ve kendini halsizlik, hapşırık ve burun akıntısı şeklinde gösterdiğini söylediler.

Uzmanlar, değişen Covid-19 belirtilerinin yaz nezlesine benzemesi sebebiyle birçok kişinin Covid-19 ile yaz nezlesini karıştırdığını ifade ettiler.

Uzmanlar, “Yaz nezlesi, üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzese de sebebi virüsler veya

bakteriler değildir. İç veya dış ortamda bulunan, özellikle de klima gibi cihazların oluşturduğu ve yaydığı alerjenlere karşı burun mukozasının anormal bir yanıtı olarak kendini gösterir. Covid-19 ise viral bir enfeksiyondur ve bulaşarak çoğalır. Covid-19 ile yaz nezlesini şu şekilde ayırt edebiliriz;

Yaz nezlesinde göz yaşarması, geniz ve burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, kuru öksürük ve gözlerde sulanma görülürken, Covid-19 belirtileri arasında ateş, yorgunluk, solunum zorluğu, halsizlik, eklem ve kemik ağrıları ile kuru öksürük görülmektedir. Ancak mutasyona uğrayan Covid-19’un yeni belirtileri arasında burun akıntısı da gözlemlenmektedir. Kesin bir yargıya varmadan evvel, rahatsızlığınızın Covid-19 mu yoksa dönemsel bir alerji mi olduğu bir sağlık kurumuna giderek öğrenilmelidir.”


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder