Mezitli Kent Konseyinden ‘Farkındalık’ projesi
Mersin Sondakika

Mezitli Kent Konseyinden ‘Farkındalık’ projesi

Mezitli Kent Konseyi bir ilke daha imza attı. Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkatleri üzerine çeken Mezitli Kent Konseyi, bu kez da kadınları kahvehanelerde buluşturdu.
Bu haber 2022-08-13 00:22:56 eklenmiş

 

Mezitli Kent Konseyinden ‘Farkındalık’ projesi

 

Mezitli Kent Konseyi  bir ilke daha imza attı. Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkatleri üzerine çeken Mezitli Kent Konseyi, bu kez da kadınları kahvehanelerde buluşturdu.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, artık kadınlarında erkekler gibi rahatlıkla kahvehanelere gidip, eğlenmeleri için kolları sıvadı.

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, ilk kez Osmanlı zamanında açılan kahvehaneler, kamusal alan oluşmasına sebebiyet verdiğini söyledi.

Gelbul, “Gel zaman git zaman, kahve Osmanlı halkı tarafından çok sevilip çok sahiplenince hemen hemen her meslek grubunun bir kahvehanesi olmaya başlamış. Subaylar, zanaatkârlar gibi. O dönemde karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan, bir çeşit eğitim kurumu gibi kullanılan “Kahvehane kültürü, Türk insanının günlük yaşamında önemli bir yer tutar. Ancak günümüzde işlevsel olarak şekil değiştirdi” ve kadınların gitmesi, toplumun ürettiği “ayıp” kavramı ile  kadınların kahvehaneye gelmesi anormalleştirildi.  Yıllardır eşimiz, babamız sadece erkeklerin gittiği bir şeyler içilip, oyun oynanan, kadınlar ve çocuklar olmadan sosyalleşilen kahvelere gidiyor. Erkek egemenliğini oluşturan mekânların başında kahvehaneler geliyor. Kahvehaneler, cinsiyet ayrımcılığının mekânsal düzeyde yapıldığı yer. “Yıllarca erkeklere sordunuz mu, bu kahvelere neden kadınlar gelmiyor diye? Çünkü geleneksel toplumun algı yönetimi ve dayatmalarıyla kodlanmış bir toplum olarak sormadık. Bizler cinsiyet gözetmeksizin, herkesin aynı ortamı paylaşıp, çay, kahve ve hatta oyun oynayabileceğine farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

“MEZİTLİ DE 100 ÜN ÜZERİNDE KAHVE VE CAFE BULUNMAKTA”

Hayatın her alanında kadın ve erkek eşitliğinin olması gerektiğini savunan Gelbul, “Mezitli nüfusunun çoğunluğu kadınlar. Mezitli’de birçok kahveye gittik. Tamamı erkek tabii ki. ‘Siz hep gelin’ demeleri olumlu bakış açısını yaratabilmek olan amacımıza ulaştırdı. Kadın-erkek aynı ortamı modern bir şekilde paylaşabilir. Cinsiyetin buna engel olmadığını, birlikte olmanın getireceği kazanımları hissettirmek adına Mezitli Kent Konseyi olarak ”Erkekler kahvehanesi değil, herkesin gidebileceği kahvehane” farkındalık projemizi hayata geçirdik. Bu çalışmalarımızı 3 aydır sürdürüyoruz. 7 kahvehanemizi Davutepe’de ziyaret ettik ve oyun oynadık. Elbette yüzyıllık geleneği 3 ayda değiştirmemiz zor olacak ama yine de pes etmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu


ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder