Demir Işık’ta kekik balı
Mersin Sondakika

Demir Işık’ta kekik balı

Mersin Demir Işık yaylasında balcılık yapan Kemal Han, Ağustos’un ilk kekik balının hasadını yapmaya hazırlanıyor.
Bu haber 2022-08-13 00:21:45 eklenmiş

 

Demir Işık’ta kekik balı

 

Mersin Demir Işık yaylasında balcılık yapan Kemal Han, Ağustos’un ilk kekik balının hasadını yapmaya hazırlanıyor.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Toros’ların en yüksek yaylalarından olan Demir Işık’ta arıcılık yapan Han, Türkiye’de en güzel ve doğal balın Toroslar eteğinde olduğunu söyledi.

Ağustos’a kadar Torosların eteğindeki Demir Işık yaylasında bal sağımı yaptıklarını ifade eden arıcı Kemal Han, Ağustos’un sonlarına doğru Bolkar dağlarında bal üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Özellikle Bolkar dağlarında binlerce farklı bitki türünün olduğuna dikkat çeken Han, Demir Işık yaylasında ise, kekik balı ürettiklerini vurguladı.

Han, “Türkiye’de ve Dünyada bal alanında ilk sıralarda yer almanın ve ödül almanın mutluluğunu yaşadık. Ballarımız doğada ve doğanın en şifalı bitkileri ile oluşuyor.  Arıcılık sıradan bir meslek değil. Arıcılık 8 ay emek isteyen bir meslek. Şubat ayı itibariyle arıcılık sezonu başlar ve günümüze kadar devam eder. Bahar aylarında arının üretim bakımı yapılır. Biz ailecek bal işindeyiz. Bize baba mirası.   Bin bir çeşit bitkimiz var ve doğal bal üretiyoruz. Organik ballarımız oluyor şekersiz. Zorluğu ise sıcağın altında çalışıyoruz adeta arı gibi. Biz kesinlikle arıya glikoz vermeyiz. Nasıl ki koyunlar, kuzular yem yiyor ise, arılarında mecburen kış ve ilk yazda şeker verilir. Yoksa kesinlikle arıcılar bala şeker katmazlar” dedi.

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder