Bel ağrıları
Mersin Sondakika

Bel ağrıları

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Mersin Temsilcisi Fatma Aman, bel ağrılarının tedavi ile geçebileceğini söyledi.
Bu haber 2022-08-07 23:07:44 eklenmiş

 

Bel ağrıları

 

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Mersin Temsilcisi Fatma Aman, bel ağrılarının tedavi ile geçebileceğini söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Bel ağrısı, engellilik ve iş gücü kayıplarının en sık nedenlerinden biri olmasının yanı sıra günlük yaşamda önemli kısıtlanmalara ve psikolojik strese neden olan önemli bir sağlık sorunu.

Medikal yöntemlerle, ameliyata gerek kalmadan ağrılardan kurtulmak, yaşam konforunu yeniden kazanmak mümkün.

Aşırı kilonun bel ağrısına yol açabileceğine dikkat çeken Türkiye Fizyoterapistler Derneği Mersin İl temsilcisi Fatma Aman,“Travma, ağır kaldırma, iş ve sosyal hayattaki hareketsiz yaşam, uygun olmayan postürya da uzun süreli masa başı oturma gibi faktörlerle oluşabilirken bilinen bir neden olmadan da bel ağrısı meydana gelebilir. Fazla kilolu olmak ve sigara kullanımı da risk faktörleri arasındadır. Ağrı ani başlangıçlı ya da giderek artan karakterde olabildiği gibi derinden gelen bir sızı yada yanma şeklinde de karşımıza çıkabilir” dedi.

BEL FITIĞI

Ağrının tek sebebinin bel fıtığı olmadığına vurgu yapan Aman, “ Sanılanın aksine bel fıtıkları ağrının en sık sebebi değildir. Ağrı; omurga çevresindeki kaslar, sinir kökleri, kemikler, faset eklemler, ligamanlar, omurga kemikleri arasındaki diskler ve iç organlardan kaynaklanabilir. Bel ağrısı sebeplerinden çok azı cerrahi tedaviye ihtiyaç duyar. Bu yüzden öncelikle ağrının ayırıcı tanısının yapılması için bir uzman muayenesi ve sonrasında tedavi planlaması yapılmalıdır. Bel ağrılarının % 95-97’si ameliyatsız çok yönlü tedavi yaklaşımları ile tedavi edilebilir. Öncelikle hızlıca ağrı kontrolünü sağlayıp ağrı ve kısıtlılık nedeni ile çalıştıramadığımız kasları fizyoterapi tekniklerinden olan elektrik akım uyarısıyla ve sonrasında da egzersiz programıyla etkin bir şekilde çalıştırmalıyız. Bu süreçte 4 gün yatak istirahati önerilebilir, ancak uzun süreli yatak istirahati ve hareketsizliği önermiyoruz. Burada amaç kas zayıflığını önlemek, zayıflayan kasın gücünü ve esnekliğini en kısa sürede geri kazandırmaktır. Egzersiz ve hasta bilgilendirmesinin dahil edilmediği bir tedavi planı ile sorunların çözümünde yetersiz kalınır. Doğru duruş ve güçlü omurga çevresi kaslar tüm kas iskelet sistemini ilgilendiren hastalıkların tedavisinde temel hedef olmalıdır ve hastaya özeldir” diye konuştu.


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder