Seçer, şoför esnafının sorunlarını dinledi
Mersin Sondakika

Seçer, şoför esnafının sorunlarını dinledi

Seçer, 13 ilçede hizmet veren şoför, minibüs ve halk otobüslerinin kooperatif ve odalarının başkan ve yöneticileriyle buluştu. Buluşmada şoför esnafının her geçen gün ağırlaşan sorunlarına karşı ortak çözüm bulmak adına fikir alışverişinde bulunuldu.
Bu haber 2022-06-26 13:06:10 eklenmiş

 

Seçer, şoför esnafının sorunlarını dinledi

 

Seçer, 13 ilçede hizmet veren şoför, minibüs ve halk otobüslerinin kooperatif ve odalarının başkan ve yöneticileriyle buluştu. Buluşmada şoför esnafının her geçen gün ağırlaşan sorunlarına karşı ortak çözüm bulmak adına fikir alışverişinde bulunuldu.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Şoför esnafıyla Kongre ve Sergi Sarayı Meclis Salonu’nda bir araya gelen Başkan Seçer’e, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tarık İrde ile Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu eşlik etti.

Seçer, kendilerinin de toplu taşıma hizmeti verdiklerini ve akaryakıt zamlarından etkilendikleri ancak Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatiflerden farklı bir bakış açısıyla taşıma hizmeti verdiğini hatırlatarak, “Kooperatiflerle belediye arasındaki bu hizmetleri verirken temel amaç farklı. Biz kamuyuz. Biz toplu taşımayı bir ekonomik sektör olarak göremeyiz, bir kamu hizmeti olarak görürüz ve dengeleri kurarak bu hizmeti vermeye çalışırız” dedi.

Minibüsçü ve otobüsçü esnafının şikayetlerinden dolayı kart sayılarını incelediğini ifade eden ve sayılar hakkında bilgi veren Seçer, “Bizde 28 bin 807 öğrenci kart sayımız var. Abonman kartı olanların sayısı 4 bin 737. Yani yaklaşık olarak 24 bin 100 kişi 2 liraya biniyor. 4 bin 737 kişi de 1 liraya biniyor. Yani 7'de 1’i. Tablo budur. “dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma hizmetinin fiyatları hakkında da konuşan Başkan Seçer, şunları söyledi, “2022 yılı bütçesinde toplu taşımaya koyduğumuz yakıt bütçesi 244 milyon 632 bin lira. 5 aylık, Mayıs sonuna kadar bunun ne kadarını tükettik biliyor musun? 157 milyonu gitmiş, geriye kalmış 87 milyon lira. Kalan 7 ayda bana 87 yetecek mi? İşte denge bozulması budur, bütçe bozulması budur, tablo bu.”

Kentte ulaşım hizmeti veren kooperatiflerin yaşadığı sorunların çözüme ulaşmasını sağladıklarını ifade eden Seçer, mevcut yasalara göre hareket ettiklerini de vurgulayarak, “Genel anlamda mutlaka her kooperatifin, her bölgenin, hatta her hattın sorunları olabiliyor bunları zaman zaman benim de yaptığım katkılarla çözüme ulaşmasını sağlıyoruz. Bu kararları alırken de bizim referans alacağımız ya da sınırlarını aşmayacağımız yasalar vardır, mevzuatlar vardır. O mevzuatlar yasalar çerçevesinde biz bu kararları almak zorundayız” dedi.

“BU KRİZ SÜRESİ İÇERİSİNDE EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN FİYAT ARTIŞINA MARUZ KALAN AKARYAKIT”

Son dönemlerde yaşanan ekonomik süreçten taşıma sektörünün de olumsuz etkilendiğine vurgu yapan Başkan Seçer, “Olağanüstü şartlardan geçiyor ülke. Sadece taşımacılık sektörü değil, ekonomik alanda olan her sektör ve tabii ki bundan direk ya da dolaylı tesir gören vatandaşlarımız var. Sizi ilgilendiren temel girdi maliyetleri mazot. En çok fiyat artışına maruz kalan emtia da akaryakıt fiyatları. Bu artışlar hepimizin dengesini bozdu” dedi.

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder