Aşık Mahzuni Şerif, Mersin Cemevi’nde anıldı
Mersin Sondakika

Aşık Mahzuni Şerif, Mersin Cemevi’nde anıldı

Aşık Mahzuni Şerif’in ölümünün 20. Yılında, Mersin Cemevi, Pazarcıklılar Kültür ve Dayanışma Derneği ve Mersin Maraşlılar Derneği ile birlikte anma programı düzenlediler.
Bu haber 2022-06-03 01:31:36 eklenmiş

 

Aşık Mahzuni Şerif, Mersin Cemevi’nde anıldı

 

Aşık Mahzuni Şerif’in ölümünün 20. Yılında,  Mersin Cemevi, Pazarcıklılar Kültür ve Dayanışma Derneği ve Mersin Maraşlılar Derneği ile birlikte anma programı düzenlediler.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Gülden Çoban’ın sunuculuğunu yaptığı anma programı, Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin Dede’nin okuduğu gulbang ile başladı.

 Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, “Anma programında emeği geçen ve katkısı olan tüm canlarımıza teşekkür ederim.10 yıl önce etkinliklerimizi ve kültürel gecelerimizi gerçekleştirebileceğimiz Cem salonunu  yapma dileğim vardı. Dileklerinizi yürekten isterseniz gerçekleşir. Cem Salonunun en baş köşelerinde Aşık Mahzuni Şerif’in, Aşık Veysel’in, Yunus Emre’nin,Kaygusuz Abdal’ın sözlerine yer vererek, bu mekana farklı bir ruh kazandırdık. Mahzuni Şerif’in halkın gönlünde önemli bir yeri vardır. Mahzuni Şerif, yazmış olduğu türkülerden dolayı gözaltına alınıp, işkence görmüştür. Eline, beline,diline sadık ol,Aleviliğin temel ilkelerini türkülerine işlemiştir.Mahzuni Baba sen sazın telinde,türkü olmuş halkın dilindesin ”dedi.

 Etkinlikte, Mersin Cemevi Semah ekibinin, semah dönmesinin ardından, Şef Ayhan Danyeli yönetimindeki Mersin Cemevi Halk Müziği Korosu ve Bülent Gören,Ali Kamalak,  Ayhan Danyeli, Aşık Mahzuni Şerif’in eserlerini seslendirdiler.

Sunucu Gülden Çoban’ın teşekkür konuşmasıyla anma programı sona erdi.


ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder