Turan Ethno Folk Band, sanatseverleri mest etti
Mersin Sondakika

Turan Ethno Folk Band, sanatseverleri mest etti

Dünyaca ünlü Kazakistanlı müzik topluluğu Turan Ethno Folk Band, Toroslar’da muhteşem bir konser vererek sanatseverleri mest etti.
Bu haber 2022-05-30 01:45:50 eklenmiş

 

Turan Ethno Folk Band, sanatseverleri mest etti

 

 Dünyaca ünlü Kazakistanlı müzik topluluğu Turan Ethno Folk Band, Toroslar’da muhteşem bir konser vererek sanatseverleri mest etti.

 

 GÜNAYDIN MERSİN

 

Toroslar Belediyesi’nin paydaşı olduğu 20’nci Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatroda binlerce vatandaşla buluşan ve yöresel kıyafetleriyle sahneye çıkan müzik topluluğuna Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da yöresel kıyafet giyerek eşlik etti.

“KONSERE ‘ANAYURT MARŞI’ DAMGA VURDU”

Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları’nda (TORTEK) özenle hazırlanan yöresel kıyafet ile sahneye çıkan Başkan Yılmaz, geleneksel Türk ezgilerinin yükseldiği gecede Anayurt Marşı’nı; grup üyeleri, vatandaşlar ve Türk dünyasından öğrencilerle birlikte söyledi.

Hep bir ağızdan söylenen; “Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Âzer; bir boydur,  Karakalpak, Kırgız, Kazak; bunlar bir soydur” sözleriyle konserdeki coşku ise doruğa ulaştı. Başkan Yılmaz, Anayurt Marşı’nın söz ve müziğini dünyaya kazandıran Mehmet Sabir Karger’e de teşekkür etti.

Konser sırasında öğrencilerle birlikte yöresel oyun da oynayan Başkan Yılmaz; “Türk dünyasının kalbi Toroslarımızda attı. Dünyaca ünlü Turan Ethno Folk Band topluluğunu ilçemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk” dedi.

Kazakistanlı müzik topluluğu Turan Ethno Folk Band, Toroslar’da verdiği konser ile eşsiz bir gece yaşattı. Serik Nurmoldaev, Baurjan Bekmuhanbetov, Maksat Medeubek, Erjiğit Aliev, Jantu Dadabaev isimlerinden oluşan topluluk;  eski ulusal çalgı seslerini çağdaş uygulama ve yorumla buluşturdukları konserde sanatseverlerden büyük alkış aldı.

 “ATSIZ BAŞKANIMIZ HER ZAMAN YANIMIZDA”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, festivalin 2007 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne kabul edildiğini belirterek; “Her zaman yanımızda olan Atsız Afşın Yılmaz Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

YILMAZ’DAN; “GÜÇLÜ TÜRKİYE VURGUSU”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise Mersin'e uluslararası bir festival kazandıran Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı ve yürütme kurulu üyelerine emeklerinden dolayı teşekkür ederek, festivale her zaman destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Konuşmasında güçlü Türkiye’ye vurgu yapan Başkan Yılmaz; “Bu dengesiz dünyaya denge getirecek olan Türk Devletleri Teşkilatı’nın aktif olmasıyla sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi güçlü Türkiye’de yaşamamız ve milletimizin, devletimizin güçlü olması için Selçuklu Kartalı gibi hem doğu hem batı dememiz gerekiyor. Allah’ın izniyle gücümüz buradan geliyor. Konsere katılım gösteren tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YILMAZ’DAN, TURAN ETHNO FOLK BAND TOPLULUĞU’NA EN ÖZEL HEDİYE

Görsel efektlerin de yer aldığı konserin ardından Başkan Yılmaz, Turan Ethno Folk Band Topluluğu’na plaket takdiminin yanı sıra çok özel bir koleksiyon ile teşekkür etti.

Grup üyelerine iki gümüş para hediye eden Başkan Yılmaz; “2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti darphanesinde basılan iki gümüş para var. Bunlar benim koleksiyonumdan. Bir tanesi Kazakistan Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle basıldı. Bu paranın üstünde Göktürkçe “Türk” yazıyor. Kazakistan, Göktürk, Hun, Saka ve Altın Orda’nın mirasçısı ve Türk dünyasının kalbi deniliyor. Bizim için bu para çok kıymetli. İkincisi de Hun Devleti’ne ilişkin gümüş para. Grup üyelerimize hediye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Turan Ethno Folk Band Topluluğu da Başkan Yılmaz’a hem misafirperverliği hem de Türk dünyasına verdiği değerden dolayı teşekkür ederek, hediye takdim etti.

 

 

 


ETİKETLER :
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder