3 fidanın Mezitli’de ki anıtını arkadaşları açtı
Mersin Sondakika

3 fidanın Mezitli’de ki anıtını arkadaşları açtı

6 Mayıs 1972 tarihinde asılarak idam edilen devrimciler Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan için Mezitli’de yaptırılan dev anıtın açılışı muhteşem görüntülere sahne oldu.
Bu haber 2022-05-09 00:38:57 eklenmiş

 

3 fidanın Mezitli’de ki anıtını arkadaşları açtı

 

6 Mayıs 1972 tarihinde asılarak idam edilen devrimciler Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan için Mezitli’de yaptırılan dev anıtın açılışı muhteşem görüntülere sahne oldu.

 

GĞNAYDIN MERSİN

 

Cumhuriyet Halk Partisi 26. Dönem Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu tarafından heykeltıraş Hamza Arslan’a yaptırılan anıt, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ın arkadaşları olan 68 kuşağının gençlik liderlerinin de katıldığı bir törenle açıldı. Üzerindeki perdenin kaldırılmasıyla birlikte alkışların ve gözyaşları arasında anıtın açışına katılan binlerce kişi fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı. Devrimci tavırları ile bir döneme damga vuran isimler, yeni kuşaklara yaşadıkları anıları anlattı.

DENİZ, HÜSEYİN VE YUSUF’UN ARKADAŞLARI AÇTI

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın desteğiyle Mezitli Fatih Parkına yerleştirilen anıtın açılışına Başkan Tarhan’ın yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, geçmiş dönem milletvekilleri, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Hasan Engin, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, üç fidanın arkadaşları Ali Özcan, Gökalp Eren, Yaşar Yılmaz, Kaya Kahraman, İbrahim Çenet, Turhan Önalan, Hasan Kapıkıran, Eşref Erdem, İbrahim Özdiş, Mehmet Tüm, Ziya Yergök, Timuçin Savaş, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞARKI VE MARŞLARA BİR AĞIZDAN EŞLİK ETTİLER

3 devrimcinin idam edilmeleri sürecinin yer aldığı gazete kupürleri ve yaşamlarının farklı dönemlerinin yer aldığı fo0toğraf sergisi de açıldı. Genç şairlerden Ezgi Övünç Yılmaz’ın, üç fidan adına yazdığı şiiri okuduğu açılışta, Mersinli sanatçı Silver Kesici ve orkestrası da şarkı ve marşlardan oluşan muhteşem bir konser verdi. Açılışa katılanlar Kesici’nin şarkılarına hep bir ağızdan işlik etti.

“ŞİMDİ NEREDEYİZ? DİYE KENDİMİZİ SORGULAMAMIZ GEREKİYOR”

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının dünyayı iyilikten ve güzellikten yana değiştirmek adına canlarını verdiğine vurgu yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, konuşmasında, “Benimde; devrimci idealleri olan 'ilerici' biri olarak o dönemde okurken hayallerim vardı. Hayalimiz, Türkiye'yi, dünyayı değiştirmekti. Deniz ve arkadaşları, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşında emperyalizme karşı bağımsızlık sevdasını sürdürmek için 19 Mayıs’ta Samsun’dan Ankara’ya yürüyordu. Onlar; ‘Yaşasın tam bağımsız demokratik Türkiye’ diye haykırıyordu. Onlar; idama giderken dahi ölüme meydan okuyarak son sözlerini söyleyenlerdi. 3 fidan bizim için, solmayan çiçeklerdir. Onların anısı önünde saygı ile eğiliyorum. ‘Şimdi neredeyiz?’ diye kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Bir taksim direnişini bile yeterince yorumlayıp değerlendiremedik. Sokaklardaki ekmek kuyruklarını, enflasyon rakamlarını devrimci bir tavırla irdelemeliyiz” ifadelerini kullandı.

“BURASI BİR ÖZGÜRLÜK KENTİ”

Tarhan, “Burası Mezitli. Burası bir özgürlük kenti. Bu anıt elbette ki Mezitli’ye yakışırdı. Başta anıtı yaptıran Serdal Kuyucuoğlu’nun yanı sıra her zaman belediye meclisimizde oy birliği ile karar veren ve bu anıtın yapımına da için oy birliği ile karar veren tüm meclis üyelerine özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

“İDEALLERİ UNUTULMASIN DİYE ANIT YAPTIK”

Konuşmasına Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile anılarını anlatarak başlayan 26. Dönem Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, “Bizler 68 kuşağı olarak kimimiz hayatın içinde öğütüldük, kimimiz okulunu, yaşamını bıraktı, kimimiz yurtdışına kaçmak zorunda kaldı, kimimiz hapsedildi, idam edildi. Biz de ölümlerinin 50. Yılında arkadaşlarımız için bir anıt yapmaya karar verdik. Heykeltıraşımız Hamza Arslan’a, anıt için yer tahsis yapan, meclisten kararı geçiren ve bizlere sonsuz destek sunan Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

“50 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN HAK HUKUK, VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR”

 

Bu ülke için güneşi zapt etmeye çalışan gençlerin ölümü su gibi içtiğine vurgu yapan Kuyucuoğlu, “Onları 25 yaşında asanlar, hapsedenler tarihin çöplüğünde kayboldu. Ama onlar tohum oldu, ağaç oldu, Anadolu topraklarında orman oldu. 50 yıl geçmesine rağmen hak hukuk, ve özgürlük mücadelesi devam ediyor. Bugünlerde bu adalet özlemi daha çok can yakıcı hale geldi. İktidar sahipleri baskıyla bu özgürlük arayışını sindireceklerini sanıyorlar. Hiçbir zaman korkmadık, yılmadık, durmadan devam ediyoruz” diye konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder