Tarhan 8 yılını değerlendirdi
Mersin Sondakika

Tarhan 8 yılını değerlendirdi

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin basın camiası ile bir araya gelerek görevde bulunduğu 8 yılı değerlendirdi.
Bu haber 2022-04-18 00:39:51 eklenmiş

 

Tarhan 8 yılını değerlendirdi

 

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin basın camiası ile bir araya gelerek görevde bulunduğu 8 yılı değerlendirdi.

 

HABER MERKEZİ

 

 Başkan Tarhan, Mezitli Belediyesi Tirat Mutfak Atölyesinde gerçekleşen ve Mersin basınının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, söz verdiklerinden çok daha fazlasını yapmış olmanın gurunu yaşadıklarını söyledi.

Mezitli Belediyesi tarafından son bir yılda yaptıkları projelerin slayt olarak dev ekrandan gösterildiği toplantıda; gönüllülük, dayanışma, kadınlar, çocuklar gibi farklı alanlarda yapılan çalışmaları değerlendiren Başkan Tarhan, “Dünyadaki bazı kaygı verici siyasi gelişmeler, değişimler, savaşlar, pandemi ve teknolojideki gelişmeler şunu göstermiştir ki; günümüzde siyaset biçimini de belediye yönetim tarzını da değiştirmek zorundayız. 8 yıl önce göreve aday olurken Mezitli'nin pusulasının “Kültür ve Turizm Kenti” olacağını, halkının mutlu olacağı hedefi ve Mezitli'ye değer katma savıyla göreve talip olmuştum. 2014'te yüzde 43 oy ile başkan seçilirken, 2019'da Cumhur ittifakına karşı %57 oy ile Başkan seçildim. “Halkın Başkanı”, belediyenin ‘’Halkın Belediyesi” olacağı iddiasını gerçekleştirdik. Herkese eşit mesafede siyasi düşünce ayrımı yapmadan hizmet yapıldığında farklı siyasi partiye mensup vatandaşlardan da oy alınacağını ispatladık. Bu olgu belediye meclisimize de yansıdı. Kararları oybirliğiyle alarak Türkiye'ye örnek olduk. Cem Evlerinin ibadethane sayılması, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki barış vurgusundan İsrail-Filistin arasındaki çatışmalar gibi önemli olaylar karşısında belediye meclisimizin her zaman sergilediği ortak duruşu ve aldıkları kararlar ile Türkiye'ye örnek olmuştur. Bu ortak tutumlarından, kararlılıklarından dolayı meclis üyelerimize teşekkür ederim” dedi.

“PROJELERİMİZ SADECE TÜRKİYE’YE DEĞİL DÜNYA ÇAPINDA ÖRNEK OLDU”

Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışı belirlediklerini vurgulayan Başkan Tarhan, “Yönetimde katılımcılığı içselleştirdik. Şeffaflığı örnek uygulama haline getirdik. Örneğin 8 yıldır her ay gelir-gider tablomuzu şehrin muhtelif yerlerinde 24 saat okunacak biçimde halkımızın bilgisine sunduk. İstedik ki “halkımız beni ve belediyemizi sorgulasın.” “Belediyemizden hesap sorsun.” Katılımcılığa Türkiye'de ilk kez farklı bir boyut kazandırdık. Birçok projemizi gönüllülerimiz ile birlikte yürüttük. Örneğin sadece Pazaryeri atıklarını ayrıştırmak buradaki organik atıklar ile sitelerden budama sonucu aldığımız dal atıklarını öğüterek, karışım sonucu kompost üretiminde bulunan 300'a yakın gönüllümüzün geceleri yaptığı özverili çalışmalar Türkiye'ye örnek olmuştur. Tüm gönüllü çalışanlarımızı da burada kutluyor, Mezitli gönüllü ordusunun her geçen gün çığ gibi büyüyeceğine de inanıyorum” diye konuştu.

 “ARTIK MEZİTLİ’Yİ TÜRKİYE TANIYOR, DÜNYAYA TANITIYORUZ”

Mezitli’nin her alanda yakaladığı başarısının artık uluslararası alanda da bilinir hale geldiğinin altını çizen Başkan Tarhan, şu şekilde konuştu,“Başarılı bir belediyeyiz. Artık Mezitli’yi Türkiye tanıyor, dünyaya tanıtıyoruz.  İlkeliyiz, çalışkanız, kararlıyız. Planlı ve tasarruflu çalışma prensibimiz olmuştur. Öngörümüz ve tecrübemiz ile imar planını Mersin'de ilk tamamlayan ilçe Mezitli olmuştur. Bu nedenledir ki Mezitli inşaat sektörünün en canlı olduğu, en çok gayrimenkul satılan ilçesi olduğu gibi alt ve üst yapı yatırımlarının önü açılmıştır.  Mezitli diğer ilçelerde yaşayanlar açısından cazibesi yanında birçok ülke vatandaşının da yaşamak için tercih ettiği ilçe olmuştur. Özellikle son 2 yıldır Rusya, Ukrayna Moldova, Belarus ve Kazakistan ile birçok Avrupa ülkelerinden gelerek Mezitli-Tece bölgesinde yerleşenler her geçen gün artmaktadır. Mezitli'de 220 bin nüfusumuza ek olarak 40 binin üzerinde kayıtlı olmak üzere 80 bin civarında Suriyeli yaşadığı ayrı bir olgudur. Nüfusuna göre devlet yardımı almamamıza karşın nüfusun %40'ına yakın ilave yabancı nüfusa da hizmet etmekteyiz. Bu olumsuzluğa karşın belediye işçilerine en yüksek ücret veren belediyelerin başında gelmekteyiz. Türkiye'nin en modern ödüllü Belediye binasını yaparken, Kültür Merkezimizi bitirirken diğer birçok yatırım gerçekleştirirken son 4 yıldır borçlanmayan ülkemizdeki ender belediyelerden birisiyiz.Bu yıl iddialı; kararlı olduğumuz bir konuyu özellikle belirtmek isterim. Geçtiğimiz yaz ortasında bazı bölümlerini hazineden büyük uğraşlar sonucu kiraladığımız sahili bu ay sonunda (bayram öncesi) modern bir hale getireceğiz. Tece bölgesindeki sahilin aydınlatması tamamlandı. Sahilin tamamı da bu süreçte modern bir şekilde aydınlatılmış olacaktır” dedi.

“PROJELERİMİZİN HAYATA GEÇMESİNDE BASIN MENSUPLARINDAN DA DESTEK BEKLİYORUZ”

Başkan Tarhan, yaşanan pandemi süreci ve Merkezi hükümetle yaşanan sıkıntılar nedeniyle gerçekleştiremediği projeleri ise şöyle sıraladı:

“Merkezi hükümetçe engellendiği için elbette yapamadıklarımız da var.

1 - Hazine arazilerinin Belediyemize tahsisine veya devrine ya hayır deniliyor ya da cevap verilmiyor. Örneğin bazı hazine arazilerini özellikle güneş enerji sistemi için istiyoruz. Oysa bu konuda destek olunsa buralardan elde edilecek enerji ile bölgedeki üreticiye ucuz elektrik verilmesi sağlanacaktır. Bu arada kırsal alanda yaşayan nüfusun her yıl azaldığının altını çizmek isterim. Üretici desteklenmez ise eski köy statüsündeki   mahallelerimizde yaşayan üreticiler kentte göç etmek zorunda kalacaklardır.

2 - Mezitli Devlet Hastanesi'nin planı projesi bitmiş iken maalesef ihalesi yapılmamıştır.

3- Yıllardır kullanılmayan İçleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri gözümüzün önünde çürümeye terk edildi; çok yazık. Bu tesis hepimizin vergileriyle yapıldı, nasıl olurda bu enkaza çözüm bulunamaz. Maalesef bu yapı için girişimlerimden sonuç alamadım.

 4 -Rusya ve çevre ülkelerden Adana'ya doğrudan charter uçak seferleri olması Mersin-Mezitli turizmine büyük katkı sağlayacaktır. Bu 4 konuda milletvekillerini göreve çağırıyorum. Siz değerli basın mensuplarından da destek bekliyorum”

“BAŞARILIYIZ AMA DAHA YAPACAK ÇOK ÖNEMLİ İŞLERİMİZ VAR”

Dünyada yaşanan gelişmelerin ve değişimlerin Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Seçim vaatlerimi fazlasıyla yerine getirmenin onurunu yaşıyorum. Halkın şahsıma belediyemize güveni muhteşem başarımızın temelini oluşturmuştur. Mezitli'de halk ile; çalışanlarımız ile belediye meclis üyelerimiz ile birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde Türkiye'ye örnek belediyecilik yaptık. Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var. Belediye Başkanlarının Başkanı olduğu kent ile benzeşmesi, uyumlu olması çok önemlidir. Mezitli halkı bana, bende Mezitli halkına alıştık. Karşılıklı iyi ve kötü huylarımızı ile birbirimizi çok yakından tanıdık. Başarıya giden yolda bu uyum çok önemli rol oynamıştır.Gelecek günlerin ülkemiz için çok daha güzel olacağı inancı ile tümünüze sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Başkan Tarhan, yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılan basın mensupları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder