“Karboğazı’na tüm yatırımcılar getirilmelidir”
Mersin Sondakika

“Karboğazı’na tüm yatırımcılar getirilmelidir”

MESİAD, Mersin’in turizm ve iş alanında gelişmesi için çalışmalarına devam ediyor.
Bu haber 2022-04-12 00:44:33 eklenmiş

 

 “Karboğazı’na tüm yatırımcılar getirilmelidir”

 

MESİAD, Mersin’in turizm ve iş alanında gelişmesi için çalışmalarına devam ediyor.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

MESİAD’ın, kayak turizmi açısından Türkiye’nin en uygun bölgelerinden olan Karboğazı’nın turizme kazandırılması için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Karboğazı’na tüm yatırımcılar getirilmelidir” dedi.

MESİAD Başkanı Hasan Engin ve Yönetim Kurulu üyeleri ile basın mensupları, birlikte Karboğaz bölgesinde incelemede bulundu.

İnceleme gezisine Kayak Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Ali Güngör, MEİGDER Başkanı Vahap Şehitoğlu ve Gülek Mahallesi Muhtarı Tuncay Seyrek’te katıldı.

Yapılan incelemenin ardından açıklamalarda bulunan MESİAD Başkanı Hasan Engin, Karboğazı’nın doğa tabanlı turizm açısından Türkiye’nin en gözde yerlerinden birisi olduğunu vurguladı. Karboğazı Turizm Bölgesi Projesi’nin MESİAD’ın ve Mersin’in projesi olduğunu belirten Başkan Engin “Karboğazı MESİAD’ın ve Mersin’in 20 yıllık projesidir. Fakat gelinen noktada maalesef elde edilen bir şey yok” dedi.

“KARBOĞAZI’NDA TESİS YOK”

Türkiye’nin neredeyse kar yağan her bölgesine kayak tesisleri yapılmasına rağmen Karboğazı’nın sadece yolunun yapılıp, yüksek gerilim hatlarının çekildiğini dile getiren Başkan Hasan Engin “Onun dışındapek bir şey yapılmadı. Türkiye’nin her tarafında kayak tesisleri var. Teleferik tesisleri var. Kahramanmaraş’ta, Gaziantep’te, Sivas’ta, Elazığ’da, yakın bölgemiz Erciyes’te Ermenek’te var. Fakat Torosların kalbi olan bu bölgede, Karboğazı Turizm, Gelişim, Kültür Bölgesi olan bu bölgedehenüz temel atma gibi bir durum olmadı. Projelerimizin 100.000’lik, 25.000 ve 5.000’lik planları bitirildi, 1.000’lik planlarda takıldık” diye konuştu.

“BU PROJEYE SAHİPLENMESİ GEREKİYOR”

2006 yılında Turizm Bölgesi ilan edilen 21bin hektar alana sahip Karboğazı Turizm Bölgesi’ nin  1.000’lik planlarının çalışmalarının da Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Başkan Engin şunları kaydetti,  “O çalışmaların da tamamlanması ile birlikte, Mersin Milletvekillerinin, Mersin Valimizin, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve tüm yerel yöneticilerin projeyi sahiplenmesi ve bu doğa harikası bölgeye el atması gerekiyor. Buraya kamu-özel tüm turizmcilerin mutlaka getirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“DOĞA VE TURİZM SEVERLERİ BURAYA ÇEKEBİLİRİZ”

Karboğazı’nın tüm jeolojik, meteorolojik raporları tamamlanan, Alp disiplinine uygun 2 ayrı pisti bulunduğunu söyleyen MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, “Karboğazı’nın hemen arkasında 2. etap olarak hazırlanan Elmalı Boğazı Projesi var. Orası da doğa harikası. Bu bölge Mersin, Adana,Osmaniye, Antalya, Niğde, Gaziantep, Kahramanmaraş bölgesine hâkim olacak, orada ki doğa ve turizm severleri bu bölgeye çekecek bir yapıya sahip. Buraya alternatif turizm alanları yaratılmasını istemiyoruz. Bu bölge Turizm Bakanlığı tarafından tüm çalışmaları bitirilmiş durumda.İçme suyu ve ulaşım sorunu yoktur.Mersin’de farklı noktalarda 7 tane turizm bölgemiz var. Ama en önde gelen doğa tabanlı projemiz burası. Yanında engel teşkil edecek hiçbir handikapı olmayan bir bölge. Ne sanayi tesisleri, ne nükleer tesisleri olan bir bölge. Ulaşımın çok kolay olduğu bir noktada. Aynı zamanda tarihi ve Türkiye’nin her tarafında bilinen bir bölge. Bu projenin zaman kaybetmeksizin kamu-özel tüm yatırımcılara sunulması gerekmektedir “ dedi.

KAYAKÇILAR ANTRENMANLARINI KARBOĞAZI’NDA YAPIYOR

Kayak Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Ali Güngör ise Mersin Kayak Kulübü’nün 2015 yılında kurulduğunu ve tüm sporcularının eğitimlerinin Karboğazı’nda aldığını belirterek “Sporcularımızın arasından Türkiye 2.’liği elde eden arkadaşlarımız var. Adeta cennet diyebileceğimiz bu bölgenin bir an önce hem biz kayak sporuna gönül verenlere hem de Türkiye’ye kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

 

 

 


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder