Domates aldı başını gidiyor
Mersin Sondakika

Domates aldı başını gidiyor

Hal’de kilosu 17-18 TL’den satılan domates, tezgahta 30 TL’ye yükseldi. Rekora giden domates, artık vatandaşın lüks tüketimine girmeye hazırlanıyor.
Bu haber 2022-04-06 01:00:47 eklenmiş

 

Domates aldı başını gidiyor

Hal’de kilosu 17-18 TL’den satılan domates, tezgahta 30 TL’ye yükseldi. Rekora giden domates, artık vatandaşın lüks tüketimine girmeye hazırlanıyor.

GÜNAYDIN MERSİN

Üreticiden, komisyoncuya 8 TL bandında gelen, komisyoncudan da tezgahlara 17-18 TL’ye giden domates fiyatı el yakmaya devam ediyor.

SON YILLARIN EN PAHALLI DOMETESİ

Domates üreticisi Okan Cengiz, üreticinin bin bir emekle yetiştirdiği domatesin halde fahiş fiyatlarla tüketiciye gittiğini söyledi.

Cengiz, “Domates, son yılların en pahallı sebzeler arasındaki yerini aldı. Vatandaş domatesi 30 TL’den alıyor. Pazarlarda bile domates 30 TL’den aşağıyı değil. Kazanan maalesef komisyoncular oluyor. Geçen yılda enflasyon vardı ama bu kadar yükseliş görülmedi” şeklinde konuştu.

PAZARCIDA, VATANDAŞTA DERT YANIYOR”

Birçok sebze ve meyvede olduğu gibi üretici ile market arasındaki uçurum büyüdüğünü söyleyen üretici Okan Cengiz,pazarcının da, vatandaşında dert yandığını ifade etti.Cengiz, “Pazarcılar domates fiyatlarının yüksekliğinden dolayı satışlarda düşüş yaşadıklarını söylüyor. Vatandaş ise, uygun fiyata sebze ve meyve alamamaktan şikayetçi. Bunun orta yolu bulunmalı. Bu fiyatlar gerçekten çok fazla. Artık tane ile domates alma durumu ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

DOMATES, ALTINLA YARIŞIYOR

Mezitli Semt Pazarında alış veriş yapan vatandaşlardan Ali İhsan Koca, “Semt pazarında bütün tezgahlara bakıyorum ve eli boş eve dönüyorum. Başta domates olmak üzere, sebze ve meyve almış başını gidiyor. Domates adeta altınla yarışıyor. Son yaşanan zamlardan dolayı alım gücümüz gittikçe düşüyor. Buna bir çözüm bulunsun. Yoksa halimiz perişan” dedi.

 


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder