Sonucu olmayan bir savaş
Mersin Sondakika

Sonucu olmayan bir savaş

Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Mehmet İsmail Yağcı, “ Rusya, Ukrayna Savaşı, sonucu pek belli olmayan bir savaş" dedi.
Bu haber 2022-03-16 00:35:36 eklenmiş

 

Sonucu olmayan bir savaş

 

Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Mehmet İsmail Yağcı, “ Rusya, Ukrayna Savaşı, sonucu pek belli olmayan bir savaş" dedi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Mersin İstişare Kulübünce Tenis Kulübünde, Rusya, Ukrayna savaşının Mersin ve Türkiye Ekonomisine etkileri konusunda düzenlenen toplantıda, Rusya Ukrayna savaşı ele alındı.

İş dünyası ve akademisyenlerden oluşan Mersin İstişare Kulübü (MİK) Mart Ayı toplantısını Mersin Tenis Kulübünde gerçekleştirdi.

Mersin İstişare Kulübü Moderatörü Yönetim Danışmanı Ferudun Gündüz,”Amacımız Akademisyenlerle, iş dünyasını bir araya getirmek. İş ve bilim dünyasının birleşmesi hepimizin ihtiyaç duyduğu hizmet ve üretim gibi bütün sektörlerde invasyonu geliştirmeyi, bunun sonunda bilimin, sanayi, ticaret, hizmet gibi yaşamın her alanında daha yoğun şekilde kullanılmasyıla, katma değerli üretimin artması için bir kültür oluşumuna katkı sağlamak, amaçlarımızı arasında. Bunu başarabilirsek ihracatımız içindeki ileri teknoloji ürünlerimizin oranının artacağına, bunun yanında kamusal teşvik ve desteklerinde yeniden gözden geçirildiğinde, kıt kaynakların daha verimli kullanılacağına inanıyoruz. Burada bulunma nedenlerimizden biri de karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak” dedi.

“SAVAŞTA EN FAZLA ETKİLENEN ÜLKE BİZ OLURUZ”

Mersin üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Mehmet İsmail Yağcı, “Finans piyasası, enerji, ulaşım, teknoloji, spor. Bunlarla ilgili yaptırımlar ciddi sorunları da beraberinde getirecek. Türkiye’nin ihracatında Rusya bizim küçük partnerimiz. Ukrayna’da öyle. Çok büyük mal sattığımız yok. Ancak. ithalatta Çin’den sonra 2. İthalatçı ülke. Özellikle enerji alanında. Mersin’ baktığımızda da, tablo pek iç açıcı değil. Rusya’dan almadığımız ürün yok Narenciye başta olmak üzere bizde bir çok malın ihracatını yapıyoruz. Ne tür risklerle karşı karşıyayız. Biz ekonomisi riskli bir ülkeyiz. Üstüne tuzu biberi olarak bir de bu savaşın yükü eklendi. İthalata bağlı Türkiye’de fabrika işletenler, yakında fabrikalarını kapatmak zorunda kalacak. İhracat yapan firmalarımız paralarını alamayacaklar. Enflasyonik etkiler. Turistler kredi kart kullanımı risk altında olduğu için, turist akımı da kesilecek. Türkiye bir tarafı seçecek, biz bir NATO ülkesiyiz, AB’ ye yüzü dönük bir ülkeyiz. Tercihimizi batıdan yana yapacağımızı sanıyorum” diye konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder