Büyükşehir, Şehir Tiyatrosu’nu Türkiye’ye tanıtıyor
Mersin Sondakika

Büyükşehir, Şehir Tiyatrosu’nu Türkiye’ye tanıtıyor

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Tanıtım Günleri, ‘Buzlar Çözülmeden’ oyunuyla başladı. Türk tiyatrosunun eleştirmen, sanatçı, yazar, yorumcu ve yönetmenlerinin davetli olarak yer aldığı Tanıtım Günleri kapsamında 16 Mart’a kadar Mersin Şehir Tiyatrosu’nun 7 oyunu seyirciyle buluşacak.
Bu haber 2022-03-12 19:43:51 eklenmiş

 

Büyükşehir, Şehir Tiyatrosu’nu Türkiye’ye tanıtıyor

 

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Tanıtım Günleri, ‘Buzlar Çözülmeden’ oyunuyla başladı. Türk tiyatrosunun eleştirmen, sanatçı, yazar, yorumcu ve yönetmenlerinin davetli olarak yer aldığı Tanıtım Günleri kapsamında 16 Mart’a kadar Mersin Şehir Tiyatrosu’nun 7 oyunu seyirciyle buluşacak.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’ne bağlı Şehir Tiyatrosu, 2020’nin Ekim ayından bu yana seyirciyle buluşturduğu oyunlarla Türk tiyatrosunun duayenlerinin de karşısına çıkıyor. Şehir Tiyatrosu’nun 11 Mart’ta Buzlar Çözülmeden oyunuyla başlayan Tanıtım Günleri, 16 Mart’a kadar sürecek.

USTA İSİMLER BUZLAR ÇÖZÜLMEDEN’İ İZLEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde yeniden yapılandırılan Mersin Şehir Tiyatrosu, tiyatronun Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak ile birlikte ortaya çıkarttığı başarılı çalışmaların tüm Türkiye’ye tanıtılması amacıyla Tanıtım Günleri düzenledi. Bu kapsamda Türk tiyatrosunun eleştirmen, sanatçı, yazar, yorumcu ve yönetmenleri Mersin’e davet edildi.

Tanıtım Günleri’ne katılan usta isimler arasında; yazar, eleştirmen ve Sanat Kurumu Jüri Üyesi Gülşen Karakadıoğlu, eleştirmen Heyecan Veziroğlu, yazar ve yönetmen Özen Yula, Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Şaylan Akmen, yazar ve eleştirmen Eren Aysan Yığcı, eleştirmen, yazar ve yönetmen Halil Vecdi Sayar, oyuncu ve yönetmen Murat Çidamlı, oyuncu Tuncer Yığcı, Tiyatronline Genel Yayın Yönetmeni Yaşam Kaya, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği Başkanı Alper Kafa, Tiyatro Gazetesi Muhabiri Damla Benuğur, Organizatör Metin Güler, Yeni Tiyatro Dergisi yazarları ve eleştirmenlerinden Mustafa İri, Yetkin Yüksel, Özgür Aziz Kısır, İsmet Küntay Ödül Jürisi’nden Oğuz Kuzey Oğuz ile Ahmet Duman, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Ragıp Ertuğrul ve Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu’nun yanı sıra Fatma Pınar Kafa, A. Ateş Veziroğlu ve Filiz Arıkan yer aldı.

TANITIM GÜNLERİ HEYECANLI BAŞLADI

Tanıtım Günleri kapsamında seyirciyle buluşan ilk oyun, Şehir Tiyatrosu’nun en son prömiyerini yaptığı ‘Buzlar Çözülmeden’ oldu. Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde yapılan gösterime Türk dünyasının duayenleri ve Mersinli tiyatroseverler yoğun ilgi gösterdi.

Bir kasabada kış aylarında buzlar çözülmeden önce yaşanan olaylar izleyiciyi zaman zaman heyecan dolu dakikalara sürüklerken, buzlar çözüldükten sonra ortaya çıkan gerçek ise seyirciye büyük bir şaşkınlık yaşattı. Oyunun sahne dekoru ve kostüm tasarımı seyircinin beğenisini topladı.

“ÖZELLİKLE PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇIKARTTIĞIMIZ BÜTÜN OYUNLARIMIZI İZLEYECEKLER”

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, Mersin Şehir Tiyatrosu’nun şu ana kadar yerel ve ulusal basında haber olarak yer aldığını ancak ‘Tanıtım Günleri’nde oyunlarını değerlendirebilecek kişileri ağırladıklarını belirtti. Konuklar arasında tiyatro dergileri, gazeteleri, ulusal basında kültür-sanat köşesi yazan yazar, edebiyatçılar, sanat kurumu üyeleri, ödül jürileri ve akademisyenlerin yer aldığını sözlerine ekleyen Atak; “Özellikle pandemi döneminde çıkarttığımız bütün oyunlarımızı izleyecekler, değerlendirecekler. Oyuncularımızla sohbet edecekler. Seyircilerimizle sohbet edecekler. Bizim onlara küçük bir brifingimiz olacak. Onlar da küçük bir panelle aslında şehir tiyatroları konusunda, bölge tiyatroları konusunda, Anadolu’da tiyatronun durumu hakkında bizim oyuncularımızla sohbette bulunacaklar. Çok sevgili Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in konuğu olarak geldiler. Biz Türkiye’de böylesine büyük bir organizasyona imza attığı için kendisine de çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 


ETİKETLER :
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder