Balık fiyatları arttı
Mersin Sondakika

Balık fiyatları arttı

Akaryakıt zamları balık sektörünü de etkiledi. Mazot fiyatlarından dolayı balıkçıların çoğu denize açılmadı.
Bu haber 2022-03-12 18:09:06 eklenmiş

 

Balık fiyatları arttı

 

Akaryakıt zamları balık sektörünü de etkiledi. Mazot fiyatlarından dolayı balıkçıların çoğu denize açılmadı.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Et ve tavuğun ardından balık fiyatlarında da artış gözlendi. Teknelerin denize açılmadığı ve balık pazarında balığın az olması, balık fiyatlarını etkiledi.

Balıkçıları fırtına değil, mazot zamları yaktı. Son bir hafta içerisinde her gün mazota gelen zamdan dolayı, balıkçılar teknelerini kıyıya çekti.

Mezitli Viranşehir Balıkçılar Dernek Başkanı Sait Camuz, “Yakıt fiyatlarının artmasından dolayı, balıkçılar denize açılamadı. Bu olumsuzluklara rağmen fiyatlar yine de uygun. Sardalya kilo 25, mezgit 20, istavrit 25, barbun 30,  levrek 90 ve çipura da 75 TL. Her gün artan zamlara rağmen fiyatlar bizce gayet uygun. Yakıta zam geldikçe bunun balığa yansıması olacaktır” dedi.

“ FİYATLAR 5-10 TL ARTTI”

Fiyatların artış gösterdiğini ifade eden Camuz,  “Sezon iyi geçiyor ama zamlardan dolayı teknelerimiz denize açılamıyor. Hala ucuz balık satıyoruz. Vatandaşlar en uygun protein olan balığa rağbet gösteriyor. Sardalya, çupra, barbun ve levreği bolca satıyoruz. Bu balıklar hem bol, hem de ucuz olduğundan daha çok tüketiliyor. Fiyatlar geçen haftaya göre biraz zamlandı. Bunda yakıt fiyatları etkili oldu. Geçen hafta 20 TL olan sardalya ve barbun bu hafta 25-30 TL'ye çıktı.”

“DİĞER ÜRÜNLERE GÖRE BALIK DAHA UCUZ”

Hava şartları ve yakıt ücretlerine göre balık fiyatlarının normal olduğunu belirten vatandaşlar, “Bizce balık fiyatları normal. İstanbul ve diğer illerde balık fiyatları Samsun'a oranla daha pahalı. Burası Karadeniz, yakıt ve hava şartlarına rağmen balık fiyatları kırmızı et ve tavuğa göre daha uygun. Ben tirsi aldım. Kilosu 30 TL. 2 tane tirsi aldım 15 TL'ye karnımı doyuracağım. Bizler de fiyatların daha ucuz olmasını isteriz ama bir de bu balıkların hangi zor şartlarda tutulduğunu, balıkçılara sormak lazım” dediler.

 


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder