Ormanlarımızın takipçisi olacağız!
Mersin Sondakika

Ormanlarımızın takipçisi olacağız!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız, Emirler ormanın yağmalanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
Bu haber 2022-03-10 01:34:06 eklenmiş

 

Ormanlarımızın takipçisi olacağız!

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız, Emirler ormanın yağmalanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Yıldız, “Emirler ormanının yağmalanmasının üzerinden bir yıl gibi bir zaman geçti. Toplumsal hafızamızın zayıflığı bir yandan, özellikle Mersin’imizde doğa yıkım ve yağmalanmasının sonunun gelmemesi, diğer yandan Emirler ormanında yaşananlar neredeyse unutulup gitti ama biz unutmayacağız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız,”Toplumsal muhalefetin de en büyük problemlerinden biridir bu, fikri takip,icrai takip meselesi. Yaşanan yağma faaliyetlerine karşı duyarlılığımız yeteri kadar olmasa da, ses çıkarma alışkanlığımız var” dedi.

Yıldız, “ Fakat yaşanan bu olayların ardını, nereye doğru gittiğini takip etmek ise neredeyse yok denecek kadar az.  Kısa hatırlatmalar yapalım. Emirler ormanı yok edilirken, en çok kullanılan argümanlardan biri buradaki ormanın gençleştirileceği idi. Fakat ormanın zaten genç olduğu unutulmuştu. Birileri o günlerin harareti içinde bu tezin yanlış olduğunu ormanın zaten genç bir orman olduğunu hatırlatması neticesinde bu tezden sessiz sedasız vazgeçerek buraları endüstriyel ormanlara çevireceklerini savunmaya başladılar. Aslında oraların doğası, coğrafyası endüstriyel orman yapmak için mümkün değildi ama at yalanı, inanan inansın bizim topluma çocukluğundan itibaren belletilen bir argümandır. İnanan inandı, biz buraların kesinlikle yeniden ormanlaştırmak için yok edilmediğini altında bir çapanoğlu olduğunu o zamandan beri söyledik, söylüyoruz.  Maalesef haklı da çıktık. Ormanları kesenler en geç 2021 yılının Eylül-Ekim aylarında yeniden orman haline getirileceğini en azından çalışmaların başlatılacağını söylüyorlardı.

Bugün anılan alanı baştan aşağı tekrar gezdim, bırakın yeni orman alanları ekmeyi kestikleri ağaçların çöplerini bile temizlememişler. Yani bir orman inşa etme faaliyeti yok. Olacak gibi de durmuyor. Sohbet ettiğim köylüler oldukça tedirginler, köylerinin civarında bulunan bütün ormanların yok edilerek imara açılmasından, nefessiz kalmaktan korkuyorlar. Anlattıklarını dinledikçe, zaten bende de olan tedirginlik ve gerginlik arttı.  Köylülerin anlattığına göre köylerinin güney kısmı jeolojik etüt için çalışma kapsamına alınmış. Bunun ne demek olduğunu sordum, imara açılmanın birinci ayağı dediler. Jeolojik etütlerden sonra imar planları yapılmaya başlanacak dediler. Daha da kötüsü ardından köyün kuzeyinde yer alan yazıya konu orman alanlarının da orman vasfını yitirdiği iddia edilerek Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına devredileceğinden korkuyorlar. Çünkü köylerinin çevresinde bir dolu orman arazisi orman vasfını kaybetti diyerek satılmış. Üstelikte köylünün haberi olmadan, işin simsarlarına satılmış.  Sonuç olarak Emirler ormanları yeniden ihya edilmelidir. İmara açmak akıldan bile geçirilmemelidir. Şehrin ciğerleridir bu ormanlar. Toplumun çok küçük bir azınlığı bu manzarada konutlarını kurarak yaşayacak diye milyonluk kentin nefes borusunu kimse kesemez. İzin verilemez bu duruma” diye konuştu.

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder