Kadınlar mikro kredi ile daha güçlü!
Mersin Sondakika

Kadınlar mikro kredi ile daha güçlü!

Kimisi yıllarca mücadele verip sıfırdan kendi işini kurdu, kimisi ise daha önce kurduğu mevcut işini büyüttü.
Bu haber 2022-03-08 01:45:18 eklenmiş

 

Kadınlar mikro kredi ile daha güçlü!

 

Kimisi yıllarca mücadele verip sıfırdan kendi işini kurdu, kimisi ise daha önce kurduğu mevcut işini büyüttü.

 

GÜNADIN MERSİN

 

 Akdeniz Belediyesi’nin katkısı ve aracılığıyla ‘mikro kredi’ alan Akdenizli kadınlar, yaşadıkları zor günleri atlatıp üretiyor ve ekonomik özgürlüklerini kazanıyor. Aile ve toplum içindeki statüleri yükselen kadınlar, girişimci olmak isteyen diğer kadınlara da örnek oluyor, cesaret verip yol gösteriyor...

Akdeniz Belediyesi’nin, 2019 yılı içerisinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile imzaladığı protokol sayesinde mikro kredi alan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Mersin'deki kadınlara 4 milyon 600 bin TL'den fazla kredi dağıtımı yapılırken, 2019 yılından bu yana yine Akdeniz’de 1 milyon 800 bin TL'nin üzerinde kredi dağıtımı gerçekleşti. Protokol kapsamında krediye başvurular sürerken, Mersin’de şimdiye kadar toplamda bin 634; aktif olarak ise 752 kadın girişimci mikro kredi kullandı. Akdeniz ilçesi özelinde ise 300'den fazla girişimci ruha sahip kadın, farklı iş kollarında faaliyet gösteriyor. Akdeniz Belediyesi’nin desteği ve aracılığıyla kredi alıp işini kuran veya mevcut işini büyüten kadınlar, yola çıkış öykülerini, karşılaştıkları çeşitli zorlukları, yeni hedeflerini paylaştı.

 “SABREDİN, EMEK VERİN, BAŞARI SİZİNDİR”

Manifatura dükkânı sahibi Dilek Karaman, 2 çocuk annesi olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Açıkça söylemek gerekirse bir süre önce zor bir dönemden geçtim. Sıfır sermaye ile bu işe başladım. Mikro kredi desteği ile birlikte başka destekler de aldım. Hedeflerim vardı ve gerçek anlamda çok çalıştım, azmettim ve başardım. Bu mücadeleyi de özellikle kadınlara örnek olabilmek adına verdiğimi söylemek istiyorum. Sabredin, çok çalışın ve kendinize güvenin. Halen hedeflerimin başındayım. Tabi zorluklarla da karşılaştım ama ticaret dediğiniz zaten risktir. Pes etmeden çalışmaya devam diyor, her kadının başarabileceğine de inanıyorum. Tüm kadınlara söylüyorum; sabredin, emek verin, başarı sizindir. Mikro kredinin kurucusu Prof. Dr. Aziz Akgül ile bu kredinin bize ulaşmasını sağlanmasında emekleri olan Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’a çok teşekkür ediyorum.”

“Kendi işini kurmak veya işini büyütmek isteyen kadınlar için mükemmel bir fırsat”

Kullandığı mikro kredi ile küçük bir bahçe alıp örtü altı yeşillikler üretmeye başlayan Kahle Ayberk;ev hanımı olduğunu, çalışmayıp çocuklarına baktığını ifade ederek; “Sonrasında çalışmam gerektiğini hissettim. Aileme ve eşime katkı sağlamak istedim. Ne yapabileceğimi düşündüm... Mikro kredi girişimini duymuştum. Tabi ilk günlerde biraz çekindim, başvurmak istemedim. Ama araştırdım, gerçekten mükemmel şeyler yapıldığını gördüm. Düşündüm, küçük bir bahçe almaya karar verdim. Aldığım kredi ile bahçemin ilk kirasını ödedim. Ürettikçe de ödedim. Şimdiki hedefim daha çok üretmek.  Kredim yükseldikçe bahçemi de büyüttüm ve şimdi 2 tane bahçe almaya doğru ilerledim. Daha önce ben bahçelerde işçi olarak çalışıyordum. Şimdi yanımda çalışan bir işçi arkadaşım var. Böylece herkes faydalanmış oluyor. Yıllardır mikro kredi kullanıyorum ve ürettikçe de kullanmaya devam edeceğim. Bu uygulama, kendi işini kurmak isteyen kadınlar için mükemmel bir fırsat. Katkılarından dolayı Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’a çok teşekkür ediyorum. Kendisine minnettarız” diye konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2023 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder