“Eşitlikten Vazgeçmiyoruz” Paneli
Mersin Sondakika

“Eşitlikten Vazgeçmiyoruz” Paneli

Büyükşehir, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Eşitlikte Birlik, Herkese Eşitlik” sloganıyla bir dizi etkinlik düzenliyor. Kadınlar, panellerden üretici kadın stantlarına, spor etkinliklerinden sahne gösterilerine kadar birçok etkinlikte bir araya geliyor.
Bu haber 2022-03-08 01:38:11 eklenmiş

 

“Eşitlikten Vazgeçmiyoruz” Paneli

 

 

Büyükşehir, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Eşitlikte Birlik, Herkese Eşitlik” sloganıyla bir dizi etkinlik düzenliyor. Kadınlar, panellerden üretici kadın stantlarına, spor etkinliklerinden sahne gösterilerine kadar birçok etkinlikte bir araya geliyor.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in de katıldığı “Eşitlikten Vazgeçmiyoruz” panelinde,  ‘kadına yönelik şiddet’, ‘şiddetin sınıflandırılması’, ‘yargı paketlerindeki adaletsizlik’ gibi birçok önemli konu gündeme geldi.

‘EŞİTLİKTEN VAZGEÇMİYORUZ’ PANELİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi öncülüğünde düzenlenen “Eşitlikten Vazgeçmiyoruz” paneline Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin daire başkanları katılım gösterdi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda halka açık olarak iki saat boyunca devam eden panelin açılış konuşmasını Mersin Barosu Başkanı Avukat Gazi Özdemir yaptı. Panelin moderatörlüğünü Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Arzu Günay yürütürken, Prof. Dr. Halis Dokgöz ile Avukat Hülya Gülbahar’ı panele katılanlar ilgiyle dinledi.

 “KADINLARIN HAK ARAYIŞLARINDA HER ZAMAN YANLARINDAYIZ”

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, kadına yönelik şiddetin toplumun en büyük sorunu olduğunu belirterek, “Bu da tabii ki yasaların tam olarak uygulanamamasından kaynaklanıyor. Biz Mersin Barosu olarak kadına yönelik şiddeti en üst perdeden kınıyoruz. Mersin Barosu’nun ‘Kadın Hakları Merkezi’, kadına yönelik şiddet eylemlerinde 7/24 kadın vatandaşlarımıza hizmet sunuyor. Biz kadınların hak arayışlarında Mersin Barosu ve avukatları olarak her zaman yanlarında olacağımızı taahhüt ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün de bahsettiği üzere toplumuzdaki geri kalmışlık kadına yönelik daha çok kusurdan ve ihmalden kaynaklanıyor. Umarım ilerleyen günlerde özellikle ülkemizde kadına yönelik hak arayışlarının yasalarla birlikte uygulanabilir olduğu bir toplum ve bir yasal zemin oluşturulur” ifadelerine yer verdi. Türkiye’de 16, 17 kadın meslektaşının Baro Başkanlığı görevini yürüttüğünü, bu sayının daha da artmasını dilediğini ifade eden Özdemir, “Bugüne kadar Mersin Barosu'nun başında hiçbir zaman kadın meslektaşımız olmadı. İlerleyen günlerde bunun da olmasını temenni ediyorum. Çünkü kadının olduğu yerde güzellik olur” dedi.

Panelin moderatörlüğünü yapan ve aynı zamanda Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin Başkanı olan Avukat Arzu Günay, Kadın Hakları Merkezi’nin kuruluş amacı ve faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmede bulunurken, Prof. Dr. Halis Dokgöz, ‘kadına yönelik şiddet’, ‘kadın cinayetlerinin adli tıp boyutundan değerlendirilmesi’, ‘şiddet nedir?’, ‘şiddetin sınıflandırılması’, ‘şiddet türleri’, ‘kadınların şiddete uğradığı ilişkilere dair faktörler’, ‘kadına yönelik şiddet verileri’ konularında detaylı bir konuşma yaptı.

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder