Zeytin katliamından vazgeçin!
Mersin Sondakika

Zeytin katliamından vazgeçin!

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, zeytin ağaçlarının katledilmesinin katliamdan başka bir şey olmadığını söyledi.
Bu haber 2022-03-05 00:40:39 eklenmiş

 

Zeytin katliamından vazgeçin!

 

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, zeytin ağaçlarının katledilmesinin katliamdan başka bir şey olmadığını söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Gelbul, “ “Sınırlı kaynak olan kömür için ömürlük zeytinliklerin feda edilmesi, Anayasal güvence altında olan tarım arazileri ile tarım işçilerine zarar verilmesi, “mülkiyet hakkı”nın, madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi adı altında müdahaleye açılması, sürdürebilir dünya idealine aykırıdır” dedi.

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, üzerinde muhtemel tarım faaliyeti gerçekleştirilen zeytin sahalarının “kamu yararı” gerekçesi ile ömrü doğal olarak sınırlı madencilik faaliyetlerine tercih edilmesi, dünyada yaşanan iklim krizi ve kıtlık tehlikesi de dikkate alındığında akla ve mantığa aykırı olduğunu söyledi.

Gelbul, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik

Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’ de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, “sonrasında rehabilite edilip, eski haline getirilmek” şartıyla zeytinlik alanlar maden faaliyetlerinde kullanılabilecek. Yapılan bu düzenleme, 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunu’na aykırı. Kanunun 20. maddesine göre; Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturulacak tesis yapılamaz ve işletilemez”. Bu değişiklik, Anayasanın, tarım arazilerinin (md.45), çevrenin (md.56), tabiat varlıklarının (md.63) ve ormanların korunması (md.169) ile ilgili amir hükümlerine açıkça aykırıdır. Mezitli Kent Konseyi olarak, “Ölmez” ama son yönetmelikle öldürülmeye teşebbüs edilen Zeytinlik alanların, maden faaliyetine açılmasını istemiyoruz. Kanunlara aykırı olan işlemin acilen durdurulmasını ve ülkemizin başta zeytinlikler olmak üzere tüm verimli tarım topraklarının madencilik faaliyetlerinden korunmasını talep ediyoruz” dedi.

 


ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder