Esnafın hali içler acısı
Mersin Sondakika

Esnafın hali içler acısı

Son zamanlarda iğneden ipliğe, pek çok ürüne gelen zamlar, esnafı kepenk kapatmakla karşı karşıya getirdi.
Bu haber 2022-03-01 11:45:16 eklenmiş

 

Esnafın hali içler acısı

 Son zamanlarda iğneden ipliğe, pek çok ürüne gelen zamlar, esnafı kepenk kapatmakla karşı karşıya getirdi.

 GÜNAYDIN MERSİN

 Yemek sektöründe faaliyet gösteren esnaflar, satış fiyatlarını arttırmamakta direndiklerini ifade ederken, zamların bu şekilde devam etmesi halinde istemeyerek de olsa, bunu fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacaklarını belirttiler.

Tantunici Adem Kaymaz,  her gün gelen zamlar karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi.

Kaymaz, “Zamlardan dolayı işlerimizde düşüş yaşanıyor. İnsanlar artık dışarıda yemek yemiyorlar. Eskiden 6 ayda bir zam gelirdi. Şimdi zamlar haftayı bile çıkarmadan üst üste geliyor. Şaşırdık kaldık.

Zam üstüne zam geliyor. Tavuğa gelen zam %60-70. Fırıncılar ekmek getirmeyeceğiz, her hafta zam yiyoruz diyorlar. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Biz de zam yapsak, buraya gelenlerin %70’i öğrenci. Ceplerindeki para kısıtlı, nasıl alacağız. Zaten zorla geçiniyorlar. O yüzden sattığımız ürünlere fazla zam koyamıyoruz. 18 TL’ye aldığımız tavuk şimdi 50 TL. 68 TL’ye aldığımız yağ, 95-100 TL’ye fırladı.

Tüm bu zamlara rağmen bizim satış fiyatlarımız hala eski fiyatlar. 2-3 güne bir zam geliyor. Müşterilerimizi memnun edebilmek için şu ana kadar fiyatlarımızı değiştirmedik ama zamlar böyle devam ederse, bizlerde bunu kendi satış fiyatlarımıza yansıtmak zorunda kalacağız” dedi.

Son 5-6 ayda yapılan zamlar nedeniyle kepenk kapatan esnafların da olduğunu vurgulayan Kaymaz, “Yapılan zamlara direnemeyip, kapatan esnaflarımız da oldu bu süreçte. 5-6 ayın içerisinde yaklaşık 45 esnafımız kapatmıştır bu zamlardan dolayı” diye konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder