“Güçlü bir Mersin” için buluştular
Mersin Sondakika

“Güçlü bir Mersin” için buluştular

Mersin’i marka kent haline getirmeyi, ulusal ve uluslararası alanda görünürlüğünü artırmayı hedefleyen Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş birliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantılarda Mersin dernek temsilcileri ve Mersinli tanınmış isimlerle bir araya geldi.
Bu haber 2021-12-11 02:06:00 eklenmiş

 

“Güçlü bir Mersin” için buluştular

 

 

Mersin’i marka kent haline getirmeyi, ulusal ve uluslararası alanda görünürlüğünü artırmayı hedefleyen Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş birliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantılarda Mersin dernek temsilcileri ve Mersinli tanınmış isimlerle bir araya geldi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Başkan Seçer, toplantının amacının İstanbul’da yaşayan Mersinli hemşehrilerle gönül bağı kurmak olduğunu belirterek, “Mersin, şu anda Türkiye’nin yükselen yıldızı, huzur, düzen ve refah kenti. Mersin’in değerini Mersinlilerden başka kimse bilemez” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin’in çok yönlü bir şehir olduğunu vurgulayarak, katılımcılara “Mersin’e güvenin. Her geçen gün ileriye gittiğini görerek yaşıyoruz” sözleri ile seslendi.

İstanbul’da gerçekleştirilen Mersin il ve ilçeleri hemşeri dernekleri buluşmasına; Tarsus Kültür ve Dayanışma Derneği, Mersin İşadamları Yöneticileri Sanatçıları ve Akademisyenleri Derneği, İstanbul Silifke Kültür Dayanışma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, İstanbul Mutlular Derneği, İstanbul Gülnarlılar Derneği, İstanbul Erdemliler Derneği, Taşeli Kalkınma ve Güç Birliği Derneği ve Mersin Liseliler Derneği yönetim kurulu başkanları ve yöneticileri katıldı

Mersinli basın, bilim, sanat ve iş dünyasından tanınmış isimlerle yapılan toplantıda ise Mehmet Nane, Erden Timur, Burak Tümer, Erdal Çiftçi, Şila Gök, Celal Toroğlu, Ömer Onan, Derya Baykal, Mabel Matiz, Prof. Dr. Uğur Ersoy, Prof. Dr. Adnan Gökçel, İrfan Donat, İsa Çelik, Sedef Kabaş, Soner Sarıkabadayı, Oral Çalışlar, Dilara Koçak, Mehmet Tüfekçi, Prof. Dr. Emre Akkuş, Prof. Dr. Serdar Küçükoğlu, Ebru Erke ve Ali Avcı yer aldı.

“BULUŞMA NEDENİMİZ, KÖKLERİ MERSİN’DE OLAN HEMŞERİLERİMİZLE GÖNÜL BAĞI KURMAK”

Başkan Seçer, Mersin’in zenginliklerinden bahsederek başladığı konuşmasında, “Buluşma nedenimiz, kökleri Mersin’de olan hemşehrilerimizle gönül bağı kurmak. Neden buna ihtiyaç duyduk? Geçmişini bilmeyen hiçbir birey geleceğini kurgulayamaz. Belediye Başkanı olarak benim misyonum bu insanlarla Mersin halkının, Mersin’in iletişimi sağlamak, ilişkileri geliştirmek, genel anlamda ise hep beraber katkı sağlamak. İnsanlar etrafıyla gelişir, kalkınır, büyür. Biz ne kadar gelişirsek kentimize de o kadar katkı sunarız. Mersin’in tanınmaya, bilinmeye ihtiyacı var. İlişkilerimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Her şeyin başlangıcı vardır. Ben 2,5 yıldır Belediye Başkanıyım ve burada bir noksanlık gördüm ve burada çalışmak istedim. Burada elçi vazifesi gören komitede yer alıyorsunuz” diye konuştu.

“TARİHİ KENT MERKEZİ PROJESİ ÇALIŞIYOR”

“Eski Mersin” olarak da bilinen tarihi kent merkezinde yenileme çalışması başlattıklarını belirten Başkan Seçer, “Mersin tarihi kent merkezi için proje çalışıyoruz. İstanbullu bir firma ile Azakhan, Kasaplar Çarşısı gibi yerleri tasarlama projesi. Kasaplar Çarşısı’nı kamulaştırıyoruz. Biz aslında çok şeye başladık burada konuştuğumuz. Bir şeyler yapılıyor aslında. Tarihi Mersin Çarşısı ile çok teferruatlı çalışma yapıyoruz. Çamlıbel dahil kentsel tasarım çalışması yapıldı, çok güzel sonuç aldık. Yol yürüdükçe birçok şey ortaya çıkacaktır” ifadelerine yer verdi.

“MERSİN’E GÜVENİN. HER GEÇEN GÜN İLERİYE GİTTİĞİNİ GÖREREK YAŞIYORUZ”

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, toplantıdaki katılımcıların Mersin’in gönüllü elçileri olduğunu belirterek, Mersin’in çok yönlü bir şehir olduğu vurgusunu yaptı. Kızıltan, “Mersin, turizm açısından tanınıyor. Mersin Antalya’dan geri değildir. Mersin’e güvenin. Her geçen gün ileriye gittiğini görerek yaşıyoruz. Çok büyük değişim var. Kurumlar arası diyaloğu ve iş birliğini biz Büyükşehir ile yerleştirdik. Bu kurumların iş birliği yapması Mersin’i daha da güçlendirir. Bu iki kurumun iş birliği Mersin’de büyük bir sinerji yaratacaktır. Aynı sinerjiyi sizlerin de yaratması gerekiyor” dedi. “Her şey sadece Mersin için” sözleriyle konuşmasını sürdüren Kızıltan, “Mersin’in her şeyiyle ilgilenin arkadaşlar. Biz bir araya geleceğiz. Mersin’e hizmet etmek için birlik olacağız” diye konuştu.

 “YOL HARİTAMIZI BELİRLİYORUZ”

 

İstanbul’da faaliyet yürüten hemşehri dernekleri temsilcileri de yapılan toplantının önemine vurgu yaparak, Mersin için birlikte hareket etmenin önemine değindi. Toplantının sonuç kısmına dair bilgiler veren MTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cem Bucuge, “Elimizde 67 isim var. Biraz da küçük sayıyla başlayıp daha yaratıcı fikirlerle yol alacağımızı düşündük. Buradan çıkacak sonuç bildirgesiyle yol haritamız belli olacak” dedi.

“MÜZİK ÖN PLANDA OLMALI”

Mabel Matiz “Ailem Sivas kökenli ama ben Mersin’de doğdum büyüdüm ve Mersinli olmaktan keyif alıyorum. Ömrümün yarısı Mersin’de geçti ve tarihi kültürüne hakimim ve bir müzisyen olarak bu değerleriyle ön planda olmasını ve görünür olmasını çok isterim” dedi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIM”

Sanatçı Derya Baykal “Namrun’da evimiz var. Ben Mersin’i çok seviyorum çok hayranım. Çeşitli işler nedeniyle sık gittim. Oğlumun babası, kardeşlerim, dedem, babamın mezarı Mersin’de. Hakikaten Mersin’de niye böyle bir şey olmuyor, neden birleşmiyoruz dedim. Biz de Mersin’de neden bir sinerji oluşturmayalım. Ben destek vermeye hazırım” dedi.

“MERSİN BİR CENNET”

Gazeteci Sedef Kabaş ise “Mersin sıcak bir memleket ve insanları da öyle. Aranızda bulunmaktan çok mutluyum. Baba tarafından Mersinliyim, ama hiç yaşamadım. Mersinin güzelliğini ve değerini daha sonradan keşfedenlerdenim. Ben aileden kaynaklı değil daha sonra Mersin’e gitmiş ve dışarıdan bir gözle beğenen biriyim. Daha nesnel bir gözle bakma şansım oldu. Şunu gördüm ki, Mersin bir cennet. Her şeyiyle bir cennet. Geçenlerde Mersin’e gittiğim bir etkinlik sonrası, Mersin’den bir davet geldiği zaman koşa koşa gidiyorum. Çok küçük bir mekan beni Mersin ziyaretimde beni çok mutlu etti. Tek bir hamle bile çok fark yaratabilir” dedi.

“Y VE Z KUŞAĞININ DA SAHİPLENECEĞİ ETKİNLİKLERİ PLANLAMALIYIZ”

İş insanı Erdem Timur da “Mersin’de doğdum büyüdüm. İnşaat yapıyorum. Kentin dışında oralı olduğuna ikna edecek ve sen söylemeden onun söyleyeceği bir dataya sahip olması ve ifade etmesi gerekiyor. Mersin’i sahiplenebileceği, kontekste özgürlük olan bir festival yapılabilir. Düşünsel tartışmaların da yapılması gibi ya da yemekle ilgili sıra dışı bir şeyler üretmesi gibi, Y ve Z kuşağının da sahiplenebileceği bir etkinlik planlaması yapılabilir. Ben de katkı sunmak isterim seve seve” dedi.

“HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIM”

Sanatçı Soner Sarıkabadayı ise “Davet edildiğim için çok mutlu oldum. Tanışmıyor olduğum insanlarla tanışmak beni ayrıca mutlu oldum. Herkesin çok donanımlı ve hazırı olması beni şaşırttı. Mersin’i değiştirmekten ziyade olduğu gibi kabul etmek lazım. Diğer illerde oluyor burada niye olmuyor dememek lazım. Mersinle ilgili çok bir şey yapmadım ama bundan sonra yapmayı benden ne isterseniz yapmaya hazırım. Seve seve burada bulundum.”

“BİR AN ÖNCE BAŞLAMALIYIZ”

Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü Ömer Onan, “Bir şeyler yapacaksak bu bir süreçtir. Nasıl bir iki antremanla şampiyon olunmuyorsa, şehir olarak eksikliklerimiz neyse gibi tespitler yapıp, antremanlar yapmalıyız. Mesela Mersin’e geliyorum ancak kalmak için Adana’ya gidiyorum. Neden derseniz otellerimiz kendini yenilemiyor. İlk önce eksikliklerimizi tespit etmeliyiz. Turizm diyoruz ama tesisimiz yok. Şehir içinden denize giremiyoruz. Bunlar önemli. Biz bir şey sahipleneceğiz ama Mersin’in havaalanı yok. Bence bunca zaten bu nedenle bir şey olamadık. İnip bindiği yer Adada. Bazı problemlerimizi çözmemiz lazım. Çalışma grubu kurulsun ve biz elimizden ne geliyorsa hep birlikte Mersin’i daha çok tanıtmak ve çekmek için elimden geni yaparız. En önemlisi başlamaktır. Bu toplantı başlamaktır. Kültürü havası insanları muthiş. Ne yapılacaksa bir an önce başlamakta fayda var” dedi.

 

 


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder