Barış Çocuk Orkestrası’ndan konser
Mersin Sondakika

Barış Çocuk Orkestrası’ndan konser

Endüstriyel cam devi Yorglass, topluma kattığı faydayı her geçen gün büyütüyor. Şirketin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında çocukları müzikle buluşturan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası konser verdi.
Bu haber 2021-12-05 15:45:45 eklenmiş

 

Barış Çocuk Orkestrası’ndan konser

 

Endüstriyel cam devi Yorglass, topluma kattığı faydayı her geçen gün büyütüyor. Şirketin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında çocukları müzikle buluşturan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası konser verdi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Burhan Öçal ile Savaş Özkök’ün de eşlik ettiği, dünyaca ünlü şef Howard Griffiths’in yönettiği konserden elde edilen gelir, çocukların müzik eğitimine aktarılacak. Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, “Günümüzde şirketlerin yalnızca finansal hedeflerine ulaşmaları yetmiyor. Topluma, çevreye ve ülkeye sürdürülebilir bir katkı sağlamaları da gerekiyor. Bu düşünceden hareketle geliştirdiğimiz orkestramız, çocukları sanat çatısı altında eğitmeye ve sosyo-ekonomik gelişime katkı sağlamaya devam ediyor” dedi.

Güvenilir ve global bir tedarikçi vizyonuyla 60’a yakın ülkeye ürünlerini ulaştıran Yorglass, düzenlenen basın toplantısı ile kurumsal sosyal sorumluluk çalışmasına ilişkin detayları açıkladı. Sektöründe Birleşmiş Milletler Global Compact’e imza atan tek şirket olan Yorglass, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında toplumsal fayda çalışmaları ortaya koyuyor. Yorglass, kurumsal sosyal sorumluluk çalışması Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası’nı ise Nitelikli Eğitim, Eşitsizliklerin Azaltılması, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar ilkeleri doğrultusunda geliştiriyor. Orkestra, çocukları sanat çatısı altında eğitmek ve projenin yürütüldüğü bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Griffiths, Öçal, Özkök…

Bugüne kadar dünyaca ünlü sanatçılarla sahne alan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 4 Aralık’ta bir yardım konseri gerçekleştirdi. Orkestra şefliğini dünyaca ünlü şef Howard Griffiths’in üstlendiği konserde, Burhan Öçal perküsyonda, Savaş Özkök ise kanunda yer aldı. Konsere, orkestranın bağlı olduğu Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği üyeleri, İzmir Belediyesi ile Konak Belediyesi üyelerinin yanı sıra İzmir cemiyet hayatının önemli isimleri ve basın mensupları katıldı. Salonu dolduran yüzlerce kişiden büyük alkış alan konserin geliri ise çocukların müzik eğitimine aktarılacak.

Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, konser öncesi düzenlenen basın toplantısında şirketin faaliyetleri ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları hakkında bilgiler paylaştı. Yorgancılar, şunları söyledi: “Yorglass olarak Türkiye’nin beş farklı şehrinde kurulu altı tesisimizde üretimimizi ve ticari çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yelkenlerimizi Ege’den okyanuslara açtık, güvenilir ve global bir tedarikçi olarak dünyanın en büyükleriyle kol kola girdik. Üretmeyi sevdik, İzmir’de, Manisa’da, Bolu’da, Eskişehir’de, Çerkezköy’de, Türkiye’de taş üstüne taş koymanın değerini bildik.

Ücretsiz müzik eğitimi

Yorglass Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Gülfem Yorgancılar Perçin de orkestranın temelinin, Venezuela’da Jose Antonio Abreu tarafından kurulan El Sistema isimli uygulama olduğunu söyledi. Perçin, “Çocuklara ücretsiz müzik eğitimi fırsatı sunarak onların toplumla entegrasyonunu sağlamak önceliğimiz. Orkestra ile birlikteliğimizde ortak paydada buluşarak çocuklara sosyal bir alan yaratıyor, toplumsal bir dönüşüme öncülük ediyoruz. Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneğimize bağlı olarak çalışmalarını sürdüren orkestramızın üyeleri de İzmir’in Kadifekale, İkiçeşmelik, Agora ve Eşrefpaşa bölgelerinde yaşayan çocuklardan oluşuyor. Opera sanatçısı, Ankara Opera ve Bale Müdürlüğü görevinde bulunan Selmin Günöz’ün profesyonel sanat yaşamını tamamladıktan sonra 2015 yılında hayata geçirdiği orkestra, 2018 yılından bu yana Yorglass’ın kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında faaliyetlerini sürdürüyor” diye konuştu.

Dünyaca ünlü sanatçılarla aynı sahnede

Orkestranın büyüyeceğini ve daha çok çocuğa ulaşacaklarını belirten Perçin, sözlerine şöyle devam etti: “45 çocuk ile çıktığımız sanat yolculuğumuzda 130 çocuğumuza ulaştık. Hedefimiz çocuk orkestramızın yanında gençlik orkestrası da kurmak. Çocuklarımızı, gençlerimizi her zaman sanat çatısı altında bir araya getireceğiz. Barışcanlarımızın muhteşem gelişimi bize inanılmaz bir iş yaptığımızı tekrar tekrar kanıtlıyor. Orkestramız geçmiş yıllarda dünyaca ünlü sanatçılarla sahne aldı. Bugüne kadar İdil Biret, Borusan Quartet, Gürer Aykal, Gülsin Onay ve Can Çakmur gibi önemli isimlerle aynı sahneyi paylaşan orkestramızda çocuklarımızı sanat düşüncesiyle yoğururken, barışın sesini evrensel bir dil olan müzik ile daha geniş kitlelere ulaştırıyoruz. Biz her zaman buradayız ve ‘Bir Çocuk Gelişir, Dünya Değişir’ demeye devam edeceğiz.”


ETİKETLER :
Diğer MAGAZİN haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2022 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder